Uyuşturucu Madde Kullanma Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Uyuşturucu Kullananlar Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Uyuşturucu madde kullanan kişilerin sayılarında son zamanlarda büyük artış gözleniyor. Uyuşturucu kullanım yaşının neredeyse çocuk denilebilecek yaşlara düşmesi şüphesiz ebeveynleri korkutan en önemli etkenlerden biri. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarda uyuşturucu kullanımı hakkında bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Peki başta bonzai olmak üzere eroin, esrar, extacy gibi uyuşturucu madde kullananlar nasıl anlaşılır?

Uyuşturucu Kullananlar Nasıl Anlaşılır?

Uyuşturucu kullanan kişilerde görülen belirtiler nelerdir?

Hangi yaşta olursa olsun uyuşturucu madde bağımlısı olan insanlarda hem fiziksel hem de duygusal belirtiler değişiklik göstermektedir. Bunlar arasında en belirgini davranışlarda meydana gelen değişikliğe bağlı olarak asabiyet, gözlerde kanlanma ve göz altlarına mor lekelerin oluşması ve fazla para harcamak.

Her uyuşturucu maddenin kendilerine özgü belirtileri vardır. Ancak bütün uyuşturucuların ortak özellikleri ve kişilerde bıraktıkları ortak belirtiler vardır. Uyuşturucu kullananlarda gözlenen etkilere geçmeden önce bu maddelerin ortak etkilerinden kısaca bahsedelim.

Madde kullanan birisinin okul ve iş başarısında ciddi anlamda düşüşler ortaya çıkar. Bu zaten başarısız olan bir kişinin uyuşturucu madde kullandığı anlamına gelmez. Eğer başarılı olan bir kişi bu başarısında ciddi düşüşler gösteriyorsa veya eskiye oranla kişisel bakım ve kişisel hijyenine dikkat etmiyorsa ya da uykulu, sersem veya garip davranışlar sergiliyorsa tüm bunlar o kişinin uyuşturucu madde kullandığının bir işareti olabilir.

Çocuğunuzun bir arkadaş çevresi var ve siz bu kişileri tanıyorsunuz. Eğer son zamanlarda çocuğunuz arkadaş çevresini değiştirdiyse ya da daha önce görmediğiniz kişileri onun yanında görüyorsanız bu durumda şüphe etmenizde fayda var. Zira çocuğunuz uyuşturucu madde için tanımadığınız kişilerle arkadaşlık kurmuş olabilir. Bazen de kişi eskiye göre daha sinirli, asabi ya da daha sakin sessiz bir hale gelebilir.

Şimdi gelin uyuşturucu türlerine göre madde kullanan insanların nasıl anlaşıldığına göz atalım.

Esrar Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Esrar kullanan kişilerde karşılaşılan belirtiler şöyle;

1- Kişinin sebepsiz ve anlamsız yere durup dururken gülmeye ya da ağlamaya başlaması,
2- Durumdan bağımsız olarak korku ve panik haline girmesi ya da ortada şüphe edecek bir durum yokken kişinin gereksiz yere şüpheye kapılması,
3- Depresif ruh hali,
4- Gözlerde aşırı kızarıklık,
5- Sabit bir noktaya dalıp gitme,
6- İçe kapanma durumu.

Eroin Kullanan Nasıl Anlaşılır?

En tehlikeli uyuşturucu maddelerden biri olan Eroin kullanan kişilerde şu belirtiler görülebilir;

1- Dışarıdan bakıldığında anlaşılacak derecede göz bebeklerinde küçülme,
2- Sırtında ağır bir yük varmış ya da hayattan bezmiş bir şekilde yürüme,
3- Vücutta kaşıntı,
4- Vücudun çeşitli yerlerinde açık yaraların oluşması,
5- İştahsızlık ve buna bağlı olarak aşırı zayıflama.

Extacy Kullanan Nasıl Anlaşılır?

En çok kullanılan uyuşturucu maddelerden bir tanesidir. Gençler arasında yaygın olarak kullanılan Extacy, hap formundadır ve uyarıcı etkiye sahiptir. Extacy kullanan kişilerde görülen belirtiler şöyle;

1- Dışarıdan bakıldığında fark edilecek derecede göz bebeklerinde büyüme,
2- Aşırı terleme ve aşırı su içme ihtiyacı,
3- Müzikli ortamlarda garip dans şekilleri ve alışık olunmayan fiziksel hareketler,
4- Madde kullanımından hemen sonra aşırı enerji yüklenmesi. Maddenin etkisinin geçmeye başlamasıyla birlikte aşırı yorgunluk veya halsizlik durumu.

Bonzai Kullananlar Nasıl Anlaşılır?

Bonzai, son günlerde sıklıkla karşılaştığımız çok yaygın ve çok tehlikeli bir uyuşturucu maddedir. Bonzai kullanan kişilerde şu etkiler görülmektedir.

1- Baş dönmesi,
2- Algı bozuklukları,
3- Halüsinasyon,
4- Fiziksel davranışlarda farklılık,
5- Kişide geçici felç hali (yere yatarak ya da ayakta saatlerde hiç kıpırdamadan donma hali).

Tiner, Bali gibi Uçucu Madde Kullananlar Nasıl Anlaşılır?

Yazımızın sonunda uyuşturucu maddeler kadar tehlikeli olan tine, bali ve çakmak gazı gibi uçucu maddelerin etkilerinden bahsedelim. Uçucu madde kullanan kişilerde görülen belirtiler şöyle;

1- Ani duygu durumu ya da ruh hali değişikliği,
2- Kıyafetlerde kullanılan maddelerin kokusunun ya da izinin kalması,
3- Agresif ruh hali, saldırganlık, içe kapanma ve dış dünyadan kendisini soyutlama,
4- Denge bozukluğu, yürüme güçlüğü ve ciddi sarhoşluk durumu,
5- İntihar düşünceleri ve intihar etmeyi düşündüğünü çevresine söyleme.

Anne ve Babalar Dikkat!

Abckadin.com ekibi olarak uyuşturucu ve uçucu madde kullanımının dışarıdan nasıl anlaşılacağı ile ilgili bazı belirtileri sizlere aktarmaya çalıştık. Eğer çocuğunuzun uyuşturucu kullandığından şüphe ediyorsanız; şu önerilerimizi dikkatle okumanızı rica ederiz.

1- Çocuğunuzu takip ederken onları rahatsız etmeyin. En güzel takip çocuğunuzla yaşayacağınız iyi bir ilişki ile olabilir. Çocuğunuzla anlamlı ve iyi bir ilişki kurduğunuz zaman onun ne yaptığından ya da ne yapacağınızdan mutlaka haberiniz olur.

2- Çocuğunuzla konuşmaktan kaçınmayın. Eğer bu dönemde çocuğunuzla uyuşturucu maddelerin zararları hakkında konuşmazsanız, başkaları sizden önce konuşarak onu yanlış bilgilendirebilir.

3- Uyuşturucunun zararları ile ilgili konuşma yaparken çocuğunuzun hassasiyetini dikkate alın. Ona kısa ve basit mesajlar vermeye çalışın. Yani yaşına ve beklentisine uygun bir şekilde konuşun.

4- “Bir kereden bir şey olmaz” anlayışının nelere yol açabileceği konusunda açıklamalar yapın. Bunu yaparken kesinlikle merak uyandıran ya da özendirici kelimeler kullanmaktan kaçının.

Kaynak: Abckadin.com / Zafer Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın