Uyku Kalitesini Azaltan Yiyecek ve İçecekler

Kaliteli uyku, fiziksel aktivite, düşük stres ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının yanı sıra insan sağlığı için önemli olan unsurlardan birisidir. Eğer uykuya dalma sorunu yaşıyorsanız veya gece boyunca uykusuz kalıyorsanız, bunun nedeni tükettiğiniz bazı gıdalar olabilir.

Uyku Kalitesini Düşüren Gıdalar

Abckadin.com’un bu yazısında belirttiğimiz yiyecekler ve içecekler, hem uyku kalitenizi düşürebilir hem de ertesi günkü performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Uykusuzluğa Neden Olan Yiyecek ve İçecekler

1- Alkol: Şarap, Rakı, Bira gibi alkollü içecekler ilk tüketildiğinde keyif verebilir ancak bunlardan sadece bir kadeh alınması uyku süresini ve kalitesini düşürebilir. Sadece bununla da kalmaz ertesi gün konsantrasyon bozukluklarına neden olabileceği gibi sersemlik hissetmenizi de sağlar. Bu yüzden eğer fazla alkol tüketen biriyseniz miktarı azaltmanız ya da tamamen bırakmayı düşünmeniz için iyi seçim olabilir.

2- Kereviz: İster inanın ister inanmayın! Salatalık ve karpuza göre kerevizin su içeriği daha fazladır. Doğal diüretik olarak hareket edebilen kereviz, gece yatmadan önce tüketildiğinde uyku esnasında sık sık tuvalet ihtiyacı doğurabilir. Bu yüzden uykunuzun en tatlı yerinde bölünmemesi için özellikle ikindi vakitlerinden sonra kereviz tüketmeyi bırakmalısınız.

3- Bol yağlı, kızarmış gıdalar: Kızartma gibi yağlı yiyecekler mide ağrısı çekmenize ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Gece başlayan mide ağrıları uykuya dalmanıza ya da uykunuzun en tatlı yerinde uyanmanıza sebep olur. Bu nedenle yağlı ya da kızartılmış gıdaları yatmadan en az 4-5 saat önce tüketmenizi öneririz.

4- Çikolata veya Sıcak Kakao: Kafeine duyarlı iseniz, çikolata içerisindeki az miktarda kafein, uykusuzluk çekmenize neden olur. Eğer yatmadan hemen önce bol miktarda çikolata yediyseniz ya da sıcak kakao içtiyseniz bu gıdaların içindeki şeker oranı kan şekerinin artmasına neden olabilir. Bu da huzursuzluk ve uykusuzluk problemlerini beraberinde getirir. Yatmadan önce bu gıdaları tüketmek yerine bitki çayı içmenizi tavsiye ederiz.

5- Et: Vücudumuz eti sindirmek için uzun zamana ihtiyaç duyar. Yatmadan önce çok fazla et yerseniz, siz uykuya dalmaya başladığınızda bile vücudunuz hala onu sindirmek için çalışıyor olacaktır. Bu da uykuya sağlıklı bir şekilde dalamayacağınız anlamına gelir.

6- Türk Kahvesi veya Nescafe: Kahve gibi içeceklerin içerisinde yüksek miktarda kafein bulunmaktadır. Bu nedenle yatmadan sadece bir kaç saat önce içilen nescafe ya da türk kahvesi gibi içecekler uykuya dalmanıza engel olur. Eğer güzel bir gece uykusu çekmek istiyorsanız, bu tür içecekleri gündüz saatlerinde tüketmelisiniz.

Uyku, sağlığın mükemmel bir unsurudur. Gece boyunca derin bir uyku çekmekte zorlanıyorsanız, uyku kalitesini artırmak için ilk olarak diyetinizi ve beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Uyku sorununuz tüm bu gıdaları tüketmediğiniz halde devam ediyorsa, olası sebepleri öğrenmek için mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Kaynak: Abckadin.com / Sude Nimet Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın