Unutkanlık bir sorun mu yoksa yaşlanma belirtisi mi?

Unutkanlık… Bir Sorun mu Yoksa Yaşlanmanın Bir Parçası mı?

Son zamanlarda yapacağınız şeyleri unutuyor musunuz? Evinizin bir odasına gittiniz ve oraya neden geldiğinizi hatırlamıyor musunuz? Arabanızı nereye park ettiğiniz unutuyor ya da park ettiğiniz yeri bulmakta zorlanıyor musunuz? Tüm bunları hiç Alzheimer hastalığının başlangıç aşaması olabileceği aklınızdan geçti mi?

Herkes unutkanlık yaşayabilir. Genellikle çözülebilen geçici bir durumdur. Unutkanlığa neden olan bazı faktörler stres, yorgunluk, depresyon, beslenme eksiklikleri, aşırı dozda ilaç ve ilaçların yan etkileri olabilir. Unutkanlığa neden olabilecek diğer faktörlerin dağılımlarında meşguliyet, çoklu görevler ve sürekli zihninizi meşgul eden düşünceler rol oynayabiliyor.

Normal hafıza kaybı, yaşa bağlı olarak hafızanın zayıflaması veya yaşlanma nedeniyle zararsız hafıza kaybı olarak adlandırılır. Toplumsal veya entellektüel işlevi etkilemez. Günlük yaşamı bozan hafıza kaybı normal yaşlanma sürecinin bir parçası değildir.

Demans ve Alzheimer Belirtileri

Demans’ın erken belirtileri arasında, hafızada kademeli düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gerilemesi, Alzheimer hastalığının belirtileri ise sıklıkla yapılacak şeyleri unutma (örneğin yemek hazırlama), yeni şeyleri öğrenme güçlüğü, zaman hissi kaybı ve konuşma sorunları gibi belirtilerle yaşamı zor hale getirir.

Neden unutkan olduğunuzu anlamak için doktora gitmelisiniz

 

Demans ya da Alzheimer tanısı konulmadan önce, bazı durumları tersine çevirebilecek koşullar hariç tutulmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri, sizin veya sevdiğiniz birinde görmeniz halinde hemen Alzheimer hastalığı olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine, doğru tanı konulması için gereken fiziksel, nörolojik, psikolojik ve psikiyatrik muayene ile birlikte laboratuvar kontrolleri içeren kapsamlı bir değerlendirme yaptırmaya çalışın.

Unutkanlık, kısa süreli ya da geçici bir durum veya yaşlanmanın bir parçası da olabilir. Eğer sürekli unutkanlık yaşıyorsanız, yapmanız gereken en doğru şey yazımızda da belirttiğimiz üzere kapsamlı bir muayeneden geçmektir.

Düşüncelerinizi Yazın