Evde Yoğurt Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Tencerede Ev Yapımı Yoğurt Mayalama Tarifi

Evde doğal yoğurt yapmak isteyen ev hanımları için tencerede yoğurt mayalama tarifi yazımızı hazırladık. Ev yapımı yoğurt insan sağlığı için çok önemlidir. Marketlerde satılan yoğurtların içinde uzun süre bozulmadan dayanıklılığını koruması için bazı katkı maddeleri bulabiliyor. Ancak evde yapılan yoğurt içerisine hiçbir katkı maddesi eklemeye gerek yok.

Yoğurt protein ve vücuda faydalı bakteriler açısından tüketilmesi gereken gıdaların başında geliyor. Özellikle içerdiği probiyotik maddeler nedeniyle kemik gelişimine olumlu etki sağladığı gibi vücudun günlük alması gereken protein miktarını da karşılıyor. Peki evde yoğurt nasıl yapılır? Aşağıda verilen yönergeleri takip ederek evde yoğurt mayalama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Evde Yoğurt Yapımı için Gereken Malzemeler

– 3 litrelik çelik tencere
– 2 litre tercihen organik tam yağlı süt (Marketlerde satılan pastörize sütlerin tutma ihtimali düşüktür)
– 3 yemek kaşığı tercihen ev yapımı veya canlı bakteri içeren mayalık yoğurt
– Mayalama aşamasında isterseniz bir tutam tuz veya şeker kullanabilirsiniz. Tuz yoğurdun ekşimemesini, şeker ise çabuk mayalanmasını sağlayacaktır.

Ev yapımı yoğurt için kaynamış olan süt içerisine mayalanması için doğal yoğurt karıştırılması gerekiyor.

Ev Yoğurdu Yapılışı

Yukarıda verilen yoğurt mayalama malzemelerini temin ettikten sonra ilk olarak sütü tencereye boşaltın ve ardından kaynaması için ocağa koyun. Süt kaynamaya başlayınca yaklaşık 15 dakika boyunca kaynar halde karıştırın. Veya kısık ateşte kendi kendine kaynamaya bırakarak daha koyu bir süt elde edebilirsiniz.

Kaynamış olan sütü ılık hale gelene kadar bekletin. Sütün iyi bir şekilde mayalanması için sıcaklığı önemli. Çok sıcak veya soğuk olursa mayalanma olmaz. Sütün ideal sıcaklığını anlamak için parmağınızı içine batırın. Sütün sıcaklığı parmağınızı hafif yakıyorsa mayalanmaya müsait olduğu anlamına gelir.

Eğer doğru sıcaklığı yakaladığınıza eminseniz tencereyi mutfağınızda el değmeyecek bir yere koyun. Çünkü tencerenin mayalanma aşamasında kıpırdamaması gerekiyor. Tencereyi koyduğunuz yere öncelikle ısının kaybolmaması için kalın bir örtü serin ya da tencere altına nihale koyun. Sonra tencereyi üzerine yerleştirin.

Bir kaseye 3-4 yemek kaşığı tercihen ev yapımı mayalanmış yoğurt ve kaynamış sütten biraz koyarak karıştırın. Bu sayede hem soğuk olan mayalık yoğurt ılıklaşmış olacak hem de yoğurdumuzun mayasını elde etmiş olacağız. Daha sonra karışımı tencerenin kenarından yavaş bir şekilde sütün içerisine ekleyin. Son olarak sıcaklığını koruması ve iyi bir şekilde mayalanması için tencerenin etrafını yün battaniye veya bir kaç kat örtü ile iyice sarın. Yoğurdun mayalanması için 4 ila 6 saat beklemek gerekiyor.

Mayalanan sütün tutup yoğurt haline gelmesi için tencerenin üzerini örtüyle sıkı bir şekilde kapatmalısınız.

Bu süre sonunda mayalanan yoğurdun üzerindeki örtüleri kaldırın ve soğuması için buzdolabına koyun. Bir süre sonra iyice soğuyan yoğurt artık tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Daha Katı Yoğurt için Püf Noktası

Ev yapımı yoğurdun daha da katı olması için yapmanız gereken işlem çok basit. Dayanıklı bir kağıt mutfak havlusunu veya mutfakta kullanılan bir tülbent parçasını hafif ıslatarak sıkın. Bir ucu tencerenin kenarından çıkacak şekilde yoğurdun üzerine yerleştirin. Tencerenin yanına bir su bardağı koyarak tülbentin sarkan ucunu bardağın içine yerleştirin. Bu şekilde dilediğiniz kadar bekleyerek süzülmüş ve daha katı yoğurt elde edebilirsiniz. Bu yöntemle mayalanmış yoğurdu istediğiniz kadar süzdürebilirsiniz.

Afiyet Olsun 🙂

Ev yapımı doğal yoğurt afiyet olsun.

Düşüncelerinizi Yazın