Tatlıların Kalori Listesi: Hangi Tatlı Kaç Dakikada Yakılıyor?

Bayramda tüketilen tatlıların kalori listesi ile hangi tatlının kaç dakikada yakıldığını biliyor musunuz? Tüketilen tatlıların çeşidine göre yakılma süreleri konusunda merak ettiklerinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu sayede tüketeceğiniz tatlı miktarını kendiniz belirleyebileceğiniz gibi aşırı kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

Ramazan Bayramı aynı zamanda Şeker Bayramı olarak da adlandırılır. 30 günlük orucun ardından bayramda tüketilecek olan gıdaların miktarı ne kadar önemliyse yüksek şeker oranına sahip tatlıların tüketim miktarına dikkat edilmesi de kan şekeri dalgalanmalarını önlemek için son derece önemlidir.

Uzmanlara göre aşırı tüketilen bayram tatlıları, kan şekeri dalgalanmalarına yol açmakta. Buna bağlı olarak da kişide hızlı acıkma ve daha fazla tatlı yeme isteği oluşuyor. Kısaca bu dalgalanmalar kişinin iştahını kontrol etmesini zorlaştırıyor. Ortaya çıkan yeme isteği ise aşırı yiyecek tüketimine neden oluyor ve kilo alımını hızlandırıyor. Özellikle Ramazan Bayramı’nda ikram edilen tatlıların hızlı kilo alımındaki etkisi tartışılmaz bir gerçek. Bu nedenle tercihimizi hafif tatlılardan yana kullanmakta fayda var.

Eğer şeker ve kalp hastalığı gibi riskler taşıyorsanız bayramda tükettiğiniz tatlı miktarına dikkat etmelisiniz. Misafirlik için gittiğini yerlerde önünüze konan her tatlıyı yemeyin. Baklava gibi çok şeker içeren şerbetli tatlılar yerine meyve, sütlü ya da meyveli tatlı veya dondurma gibi hafif tatlıları yemek sağlığınız açısından en doğru seçim olacaktır.

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve tatlı yemeden yapamıyorsanız hangi tatlının kaç dakikalık yürüyüş sonrasında yakıldığını öğrenerek aşırı kilo alımının önüne geçebileceğiniz gibi mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz bazı tatlıların kalorisi ve yakılma süreleri…

Hangi Tatlı Kaç Kalori ve Kaç Dakikada Yakılıyor?

Bir büyük dilim baklava (200 kalori): 25 dakika yürüyüş
Bir kase sütlaç (285 kalori): 40 dakika yürüyüş
İrmik helvası (310 kalori): 45 dakika yürüyüş
Bir adet tulumba tatlısı (95 kalori): 12 dakika yürüyüş
Bir adet Kemalpaşa Tatlısı (120 kalori): 15 dakika yürüyüş
10 gram çikolata (54 kalori): 8 dakika yürüyüş

Tatlıların yakılma süreleri kişinin saatte ortalama 400 kalori yakacak hızda yürüdüğü varsayılarak hesaplanmıştır. Ortalama olarak hesaplanan yakılan kalori miktarları kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Abckadin.com

Düşüncelerinizi Yazın