Sütyen Bedenleri ABC Hesaplama Nasıl Yapılır? (Sütyen Ölçüleri Tablosu)

Sütyen ölçüsü hesaplama tablosu sayesinde bedeninize uygun doğru sütyen bedeni ölçünüzü belirleyebilirsiniz. Peki sütyen bedenleri abc ne demek? Sütyen ölçüsü nasıl alınır? Sütyen cup hesaplama nasıl yapılır? İşte sütyen alırken bilmeniz gerekenler:

Doğru sütyen ölçüsünü belirlemek. estetik bir görünümün yanı sıra sağlık ve rahat bir kullanım için büyük önem taşımaktadır. Sütyen ölçüsü iki ayrı bölgenin ölçülmesiyle belirlenmektedir. Bunlardan birisi göğüs kafesi ölçüsü yani sütyen beden ölçüsü diğeri ise göğüs kaba ölçüsüdür.

Doğru sütyen ölçüsü nasıl alınır?

Öncelikle mezura yardımıyla, mezurayı sırtımızdan geçirerek göğsümüzün tam altından ölçüyoruz. Burada mezuranın yere paralel olmasına ve sırtımızda yatay düz bir şekilde bulunmasına dikkat edilmelidir. Göğüs altından alınan ilk ölçü, göğüs beden ölçüsüdür. İkinci ölçü olan göğüs cup ölçüsünü almak için de mezurayı koltuk altına yerleştiriyoruz. Sırttan öne doğru ancak göğüs ucundan geçecek şekilde göğüslerin üzerinden çevreleyerek geçirip ölçüyoruz. (Sütyen bedeni ölçümü çıplak beden üzerinden yapılmalıdır)

Sütyen ölçüsü nasıl alınır?

Sütyen Bedeni Ölçüsü Tablosu

Sütyen bedeni hesaplamak için iki farklı ölçüye ihtiyaç duyulur. Göğüs alt ölçüsü ve göğüs üstleri ölçüsü ayrı ayrı bulunarak sütyen bedeni ortaya çıkmaktadır. Örneğin; alınan göğüs ölçüleri arasındaki fark 12 – 17 cm ise bu cup ölçüsünün ‘C’ olduğunu gösterir. Eğer fark 17 cm ve üzeri ise cup ölçüsü ‘D’ olmaktadır.

Göğüs ölçüsü genelde kişiden kişiye değişmekte olup, kişinin bedeni ile orantılıdır. Ancak göğüs büyüklüğünün beden ile orantılı olmadığı durumlarda tam sütyen ölçüsü dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Göğüs üzerinden (memeler dahil) ile göğüs altından (memeler hariç) alınan ölçüler arasındaki fark aşağıdaki tablodaki gibi ifade edilir. Göğüs ölçüsü tablosu size sütyen bedenleri A, B, C ve D cup ölçülerinin de ne olduğunu göstermektedir.

Sütyen Ölçüleri Tablosu

Sütyen bedeni ölçü tablosu / Görsel Kaynak: modahayatimda.com

Yukarıdaki tablodan, elde ettiğiniz ölçüleri bulup, karşılık gelen bedenleri dikkate alabilirsiniz. Eğer ölçünüzü belirledikten sonra halen emin değilseniz, bir iç giyim mağazasına giderek, hem sütyen ölçünüzü öğrenebilir hem de size en yakışan sütyen modelini satın alabilirsiniz.

Sütyen ölçüsünü belirlerken regl döneminde olunmadığına dikkat edilmelidir. Regl dönemi göğüs bölgesinde şişlikler meydana geldiği için sütyen beden ölçümü doğru bir şekilde yapılamaz.

Düşüncelerinizi Yazın