Evde Silikon Kalıp Nasıl Çıkarılır? Resimli Anlatım

Soğuk Silikondan Evde Silikon Kalıp Hazırlama Nasıl Yapılır?

Hırdavatçılarda veya yapı marketlerinde satılan soğuk silikondan istediğiniz herhangi bir objenin kalıbını çıkarmak gerçekten kolay ve hızlı bir yöntemdir. RTV2 kalıp silikonu ile yapılan kokulu taş silikon kalıpları kadar yumuşak olmasa da acil durumlar için ihtiyacınız olan gereksinimi karşılayabilir. Peki soğuk silikon malzemesi kullanarak evde silikon kalıp nasıl yapılır? Resimli anlatımı takip ederek bunu sadece 20 dakikada yapabilirsiniz.

Evde Silikon Kalıp Hazırlama

Kendin yap silikon kalıp çıkarmak için öncelikle ihtiyacınız olan tüm malzemeleri eksiksiz olarak temin etmelisiniz. Örneğin soğuk silikon ve tabancayı yapı marketlerinden, sıvı el sabununu da marketlerden alabilirsiniz.

Silikon Kalıp Malzemeleri: Soğuk Silikon, Sıvı El Sabunu, Silikon Tabancası, Plastik Leğen

Silikon kalıp malzemeleri:

– Soğuk silikon (yapı marketlerde satılan banyo silikon macunu)
– Soğuk silikon tabancası
– Sıvı el sabunu
– Su
– Yiyecek için kullanılmayan kase veya plastik leğen (çünkü bir daha o kaseden yemek istemeyeceksiniz!)

Silikon Kalıp Yapılışı:

Sadece 20 dakika gibi kısa bir sürede evde kendi silikon kalıbınızı çıkarabilirsiniz. Yukarıdaki malzemeleri hazırladığınızı varsayarak kalıp yapımına geçiyoruz.

1- Sıvı sabun ve suyu leğenin içinde dökün. (100 ml sıvı sabunu, 2 litre suya ekleyebilirsiniz)
2- Soğuk silikon kutusunun ucunu kesin. Silikon tabancasına yerleştirin ve tabancanın arkasından bastırarak, leğen içerisine silikonun dökülmesini sağlayın. Küçük bir kalıp yapıyorsanız, biraz da kullanabilirsiniz. Eğer fazla geldiyse kalan silikonu daha sonra da kullanabilirsiniz.


3- Suya eklediğiniz silikonu birbirine yapışana kadar yaklaşık 5-10 dakika yoğurun. Bu esnada elinizin zarar görmemesi ya da silikonun yapışmaması için pudralı eldiven kullanabilirsiniz. Eldivenin dışına kayganlık sağlaması için sıvı sabun sürebilirsiniz.
4- Silikonu yeterli kıvama geldiğinden emin olduktan sonra leğenden çıkarın.


5- Kalıbını çıkarmak istediğiniz objeyi cam veya mermer üzerine koyun. Zemine yapışmaması için zeytinyağı sürebilirsiniz. Ayrıca zeminin düzgün olması da önemli.
6- Kalıp oluşturmak için silikonu objenin üzerine iyice bastırın. Kalıbın dışına şekil vermek için yüzeyi pürüzsüz olan bir kap kullanabilirsiniz.


7- Kalıp sertleşene kadar objeyi silikon içinde bırakın. Bu fazla uzun sürmeyecek. Yaklaşık 1 saat içerisinde silikon kalıbınız hazır olacak.
8- Son olarak kuruyan silikon kalıptan objeyi dikkatlice ayırın. Ve… Artık kokulu taş için evde silikon kalıp hazırlama işlemi tamamlandı.

Önemli Not!

Evde silikon kalıp yapımı için kullandığımız banyo, wc ya da yapılarda kullanılan soğuk silikonların içeriğinde zehirli kimyasallar bulunmaktadır. Bu nedenle uzun süre solunması bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Kalıp çıkarma işlemi sırasında maske kullanın. Çıkardığınız kalıpları da pasta ya da kek yaparken kullanmayın. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın