Sirke ile Temizlik Yapmanın 10 Yolu

Sirke hem evinizi hem de vücudunuzu temizlemek için sihirli bir etkiye sahip. Sirke ile temizlik ucuz, kolay ve çok güvenlidir. Bu yararlı ekşi sıvı sayesinde pek çok temizlik işinin üstesinden gelebilirsiniz.

Tek başına veya doğal temizleme bileşenleri ile karışım halinde kullanıldığında, kimyasal içerikli temizlik ürünlerine ihtiyacınız olmadan kolay ev temizliği yapabilirsiniz. Bu konuyu abckadin.com ‘un bu yazısında geniş bir şekilde ele aldık.

Piyasada satılan kimyasal içerikli temizlik maddeleri cilt, göz ve akciğer tahrişi gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasallar aynı zamanda hormon dengesizliği, bağışıklık sistemi etkileri, astım ve kısırlık ile ilişkilendiriliyor. Buna ek olarak, dezenfektan kimyasalların aşırı kullanımı solunum yetmezliği ve zehirlenme sorunlarına da yol açabiliyor.

İşte bu nedenle sizler için sirke ile ev temizliği yapmanın yollarını yazmaya karar verdik. Hepimiz sağlığımızın iyi olmasından yanayız, öyle değil mi?

Sirke ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Sirkeyle ev temizliği yapmak için marketlerde satılan katkılı sirkeleri tavsiye etmiyoruz. Bunların yerine ev yapımı üzüm sirkesi ya da elma sirkesi daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Etki ve hijyen konusunda şüpheniz olmasın. Sirke, evdeki mikropların yok edilmesine yardım edebilecek mikrop öldürücü bir güce sahiptir.

İşte kimyasal maddelere maruz kalmanıza engel olacak sirkeyle temizlik yapmanın yolları:

1- Çamaşırlarınızı Yıkayın

Küf ve ter kokan giysilerinizi temizlemek için çamaşır başına yarım su bardağı (100 ml) sirke kullanın. Bu aynı zamanda çamaşırlarınızın yumuşamasını da sağlayacaktır. Kısaca sirke, kumaş yumuşatıcısı olarak kullanılabilir. Ağır kokulu çamaşırları yıkamadan önce biraz su ve biraz sirke karışımı ile hazırladığınız suya ıslatın.

2- Camları Temizleyin

Elma sirkesi ve gazete kullanarak ayna ile camları pırıl pırıl yapabilirsiniz. Kesinlikle iz bırakmayacağını garanti edebiliriz. Gazeteyi daha sonra çöpe atabilirsiniz. Sirke ve su karışımı çok amaçlı temizleyici olarak kullanılabilir.

3- Tuvaletinizi Temizleyin

Bir vileda kovasına 2 su bardağı sirke ekleyin. Bu karışımla klozet ve tuvalet fayanslarını silin. Temizlik yapmak yerine tuvalet kokusunu gidermek istiyorsanız 1 su bardağı elma sirkesini tuvalete dökün. 15 dakika bekledikten sonra sirke döktüğünüz yerleri yıkayın. Tüm kötü kokuların yok olduğunu fark edeceksiniz.

4- Su Lekelerinden Kurtulun

Banyo temizliğinde de kullanabileceğiniz sirke ile küvet ve duşakabin camlarınızı silebilirsiniz. Sprey şişe içerisine 2,5 su bardağı sirke ve sıcak su koyun. Elde ettiğiniz karışımı su lekesi olan yerlere sıkın. 15 dakika bekleyin ve durulayın.

5- Lavabo Giderlerini Temizleyin

Ev yapımı lavabo açıcı! Hayır, şaka yapmıyorum. Bu abckadin.com ‘daki en popüler yazı. Sadece karbonat ve sirke kullanarak tıkanan lavabo giderlerini kolaylıkla açabilirsiniz.

6- Saçınızı Yıkayın

Sirke, sadece ev temizliğinde değil vücut temizliğinde de kullanılabiliyor. Saçlarınızı sirkeyle yıkayabilirsiniz. Duş alırken saçlarınıza biraz elma sirkesi dökün. Bu esnada saçlarınızı ovalayın ve kafa derisine masaj yapın. Ardından ılık suyla iyice durulayın. Elma sirkesi saçlarınızı pis kalıntılardan arındırarak, parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Elma sirkesinin vücuda iyi gelen faydaları mutlaka okumalısınız.

7- Eski Halı ve Kilimleri Koruyun

Sirkeyi eski halıların daha iyi görünmesi için de kullanabilirsiniz. Rutubet nedeniyle halı ve kilimlerde oluşan kokuyu gidermek için üzerine biraz sirke serpebilirsiniz.

8- Cilt Bakımı Yapın

Güzellik dediğimiz aklımıza ilk olarak cilt bakımı geliyor. Özellikle yüz temizliği çok önemli. Sirke, yüzümüzü temizleme konusunda da yardımcı oluyor. Sirke ile cilt bakımı yapmak için 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 bardak sirke ve biraz yulafı karıştırın. Bu karışımla yüzünüze hafifçe masaj yapın. Cildinizin parlaklığını ortaya çıkarmak için ılık suyla durulayın. Sirke ile ayak kuruluğu tedavisi de mümkün.

9- Mutfak Temizliğinde Kullanın

Banyo temizliğinde yardımcı olan sirke mutfak temizliği yaparken de bizi yalnız bırakmıyor. Sprey şişesi içerisine eşit miktarda su ve elma sirkesi koyun. Güzel kokması için karışıma esansiyel yağ ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı temizlemek istediğiniz yerlere püskürterek pırıl pırıl olmasını sağlayabilirsiniz.

10- Kötü Kokuları Giderin

Buzdolabı, derin dondurucu ya da evinizin herhangi bir yerinde oluşan kötü kokuları sirke kullanarak giderebilirsiniz. Sprey şişesi içerisine yarım su bardağı sirke, 2 bardak su ve biraz da esansiyel yağ ekleyerek doğal oda parfümü yapabilirsiniz.

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın