Oruçluyken Susuzluk Çekmeyi Önleyen Mucize İçecekler

Oruçluyken susuzluk mu çekiyorsunuz? Sahurda alınan gıdalar ve içecekler, oruç tutarken susuzluk çekmenize neden olabilir. Oruç tutan insanlarda su kaybı fazla olacağı için sahur sofrasında ne yediğimize ve ne içtiğimize dikkat etmek gerekiyor. Özellikle bol yağlı ve kızartılmış gıdalar ile asitli içeceklerden uzak durmak, oruçken zorluk çekmenin önüne geçecektir. Peki oruç tutarken susuzluğu gidermek için ne yapılmalı?

Bu yazımızda bahsettiğimiz Ramazan’da susuzluğu gideren içecekler, oruçlu olduğunuzda susuzluk hissinizi bastıracak ve iftar sofrasına rahat bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Oruçluyken Susuzluğu Gideren İçecekler

Hindistan Cevizi Suyu

Oruç tutarken susuzluk çekmemenizi sağlayacak en etkili içecek, Hindistan Cevizi Suyu‘dur. Sahurda bir su bardağı hindistan cevizi suyu içen insanların gün boyunca susuzluk çekmedikleri görülmüştür. Bu mucize meyvenin içerisinde bulunan sodyum ve vücuda faydalı mineraller, vücudun su kaybı yaşamasına engel oluyor. Ayrıca içine buz koyarak serinletici etkisinden de faydalanabilirsiniz.

Meyan Kökü Şerbeti

Sağlığa faydalı bitkiler arasında yer alan Meyan Kökü‘nden elde edilen şerbet, asitli içecekler gibi mideye herhangi bir zarar vermiyor. Meyan kökü şerbeti mideyi rahatlatan ve susuzluğu gideren özelliği ile oruç tutanların susuzluk sorununa çare oluyor. Sahur yemeğinden sonra 1 bardak meyan kökü şerbeti içerek, gün boyunca süren su isteğinizden kurtulabilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi

“Pekmez”i görür görmez korkmayın! Keçiboynuzu pekmezi mide yanması ve mide ekşimesi gibi rahatsız edici sorunların önüne geçebiliyor. Sahurda tüketeceğiniz 2 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi sayesinde susuzluk probleminin önüne geçebilirsiniz.

Kekik Çayı

Bunun için sizlere doğal kekik otu öneririz. Zira kekik otu çayında su tutulmasını sağlayan bileşenler bulunuyor. Sahur yemekleri ile birlikte kekik çayı tüketerek, hem vücudunuzun su kaybı yaşamasını önleyebilir hem de oruçluyken susuzluk çekmenin önüne geçebilirsiniz.

Sahurda Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Sahur sofrasında neler olmalı? başlıklı yazımızda sağlıklı bir sahur öğünü için ne yenilmesi ve ne yenilmemesi gerektiğini sizlere detaylı bir şekilde aktarmıştık. Bu yazımızda bununla ilgili kısa bir bilgi verelim istedik.

1- Sahur sofrasında tuzlu besinler tüketmekten kaçının. Tuz içeren besinler, oruçluyken susamaya neden olabilir.
2- Bol yağlı ya da kızartılmış gıdalar tüketmeyin. Yani sahur sofrasına mümkün olduğunca patates kızartması, börek, et yemekleri veya köfte ve pizza gibi yiyecekler koymayın.
3- Halk arasında “sahurda çay içmek susuzluğu önler” düşüncesi yaygındır. Ancak tam tersine fazla çay tüketimi sık sık tuvalete gitmenize neden olacaktır. Bu da vücudunuzun su kaybı yaşamasına sebep olur.
4- Sahurda hamur işleri yemek hem susatır hem de çabuk acıkmanıza neden olur. Bunların yerine süt ve süt ürünleri içeren gıdalar, tahıllı gıdalar, sebze ve yeşillik tüketmek daha doğru olacaktır.
5- Oruçluyken açlık hissetmek istemiyorsanız, sahurda yumurta, kuru fasulye, hurma, haşlanmış patates, tam buğday ekmeği, çörek otu ve tarçın tüketmenizi öneririz. Oruçluyken susuzluk çekmemek için “yeşil çay” da içebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın