Makyaj yapmak, fondöten kullanmak, ruj sürmek, parfüm sıkmak orucu bozar mı?

Oruçluyken Makyaj Yapılır mı? Parfüm, Göz Kalemi Orucu Bozar mı?

Oruç tutarken makyaj yapılır mı? Makyaj yapmak, Fondöten kullanmak ve Ruj sürmek orucu bozar mı? Ramazan ayında kadınların en çok merak ettiği bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık. Bu soruların yanıtlarını kavrayabilmek için öncelikle oruç ne anlama geliyor? bunu bilmek gerekir.

Oruç, kısaca bir insanın yemeden içmeden ve cinsel ilişkiye girmeden sabretmesi demektir. Ramazanda oruç tutmak sahip olduklarımızın değerini anlamak ve şükretmek açısından da önemlidir.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde oruç hakkında bilgiler sunan dini kaynaklara göre orucu bozan şeyler arasında makyaj malzemeleri ve makyaj yapmak bulunmuyor. Orucu, yeme-içme gibi hallerde vücuda giren şeyler bozar. Ayrıca cinsel ilişkiye girmek de orucu bozan hallerden biridir.

Makyaj yapmak orucu bozar mı?

Özellikle çalışan kadınların çoğu makyaj yapmadan evden çıkmıyor. Oruçluyken de makyaj yapmak ve bakımlı olmak istiyorlar. Burada herkesin aklına “Makyaj orucu bozar mı?” sorusu geliyor. Makyaj yapmak, krem sürmek veya makyaj yaptırmak orucu bozmaz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi daha önce yayınladığımız “Oje Sürmek ve Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Fondöten, Ruj, Rimel sürmek orucu bozar mı?

Ancak yüze sürülen ruj, fondöten, rimel, maskara, allık ve pudra gibi makyaj için kullanılan malzemeler, bir şekilde ağız veya burun yoluyla vücuda girer, boğaza ulaşır ve yutulur ise oruç bozulur. Bu durum ayrıca yeme içme anlamına da gelmez. Ruj sürerken dudaklardan sökülüp ağıza girmemesine dikkat edilmelidir. Bazı kalitesiz rujlar sürüldükten sonra dudaktan çıkarak ağız içine girebilir. Bu nedenle tereddütte kalmamak için oruçluyken ruj sürülmemesi en doğrusudur.

Merhem orucu bozar mı?

Yüz veya cilt derisine sürülen krem, kapatıcılar, cilt nemlendirme ürünleri ile ilaçlı bantlar orucu bozmayan şeylerdir. Zira bunlar vücuda çok yavaş nüfuz ettiği için orucu bozacak bir durum ortaya çıkmaz.

Parfüm orucu bozar mı?

Özellikle sıcak yaz günlerinde ter kokusunu bastırmak veya güzel kokmak için kullandığımız parfümlerin de orucu bozup bozmaması tartışma konusu olmaktadır. Parfüm kullanmak ya da esans koklamak oruca zarar vermez. Çünkü kokunun burunla hissedilmesi orucu bozacak bir durum değildir.

Kolonya sürmek, koklamak orucu bozar mı?

Parfümde olduğu gibi oruçluyken kolonya sürmek ya da koklama orucu bozan bir şey değildir. Çünkü ağız yoluyla vücuda girmeyen bir madde olduğu için sadece kokuyu hissetmek oruca zarar vermez.

Peygamber Efendimiz oruçluyken sürme çekmeyi yasaklamamıştır.

Yukarıda verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu Peygamber efendimizin sahabelerinden Enes Bin Malik’in sözleriyle destekleyebiliriz. Bilindiği üzere Peygamber efendimiz zamanında makyaj ürünleri olmadığı için sürme ve sürmeye benzer şeyler kullanılıyordu.

Konuyla ilgili olarak Enes bin Malik; “Bir adam Peygamberimize geldi ve Ey Allah’ın Resulü, gözüm ağrıyor, oruçlu olduğum halde sürme çekiyorum, bu orucumu bozar mı?” diye sordu. Peygamberimiz de bu soruya “Hayır bozmaz” yanıtını verdi. (Tirmizî, Savm:30)

Düşüncelerinizi Yazın