Oruçluyken El Ele Tutuşmak, Sarılmak ve Öpüşmek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında orucu bozan ve bozmayan şeyler her zaman merak konusu olmuştur. Oruçluyken nelerin orucu bozduğu veya bozmadığı başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere internet üzerindeki pek çok kaynakta açıklayıcı şekilde yer almaktadır.

Geçtiğimiz günlerde oruçluyken makyaj yapmak, parfüm sıkmak ve göz kalemi sürmek orucu bozar mı sorusuna yanıt bulabileceğiniz “Oruçluyken Makyaj Yapılır mı?” başlıklı yazımızı sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise hem sevgililerin hem de evli çiftlerin merak ettiği bir konuya değineceğiz. Yazımızın devamında sevgili veya eşinizle neler yaptığınızda oruç bozulur? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Sevgiliyle el ele tutuşmak ve öpüşmek orucu bozar mı?

Öncelikle bu konuda sevgililer ile eşler arasındaki durumun farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Oruçlu bir kişinin sevgilisi ile öpüşmesi kesinlikle orucu bozar. Zira islam dinine göre nikahsız kişilerin (evlilik dışı) tensel temasta bulunmaları haram olduğu gibi kabul görmemektedir. Haliyle oruçluyken sevgiliyle el ele tutuşmak veya öpüşmek hiç şüphesiz orucu bozar.

Eşinizle el ele tutuşup öpüşmek orucu bozar mı?

Evli çiftlerin arasında dini nikah olduğu ve birbirlerine helal oldukları için eşlerin el ele tutuşması veya öpüşmesi orucu bozmaz. Ancak oruçluyken cinsel ilişkiye girilir ve “meni” gelirse yani “boşalma” olursa o zaman oruç bozulur.

Diğer yandan nefsine güvenmeyen bir erkeğin eşini okşayıp öpmesi dinen mekruhtur. Erkeğin kendinden emin olarak tahrik olmaması şartıyla eşini öpüp kucaklamasında herhangi bir sakınca yoktur.

Oruçlu olan evli çiftlerin çıplak halde birbirlerine sarılmaları, nefislerinden emin bile olsalar kesinlikle mekruh sayılır. Eşlerin dudaktan öpüşmesi de mekruhtur.

Düşüncelerinizi Yazın