Oje Lekesi Neyle Çıkar?

Oje Lekesi Halıdan ve Koltuktan Nasıl Çıkar?

Oje sürerken ne kadar dikkat etsek de illa ki bir yerlere bulaşır. Peki oje lekesi halıdan nasıl çıkar? Kurumuş oje lekesi koltuktan neyle çıkartılır? Sirke ve tiner oje lekesini çıkarır mı?

Oje Lekesi Neyle Çıkar?

Tırnaklarımıza oje sürerken son derece dikkatli olmakta fayda var. Zira ojenin içindeki kimyasal maddeler yapışkan olduğu için bulaştığı yere yapışarak çıkarılması güç lekeler bırakır. Bu lekeleri çıkarmak için doğru temizleme yöntemi uygulamak gerekir. Bu sayede halı veya koltuklara zarar vermeden oja lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Oje çıkartmak için kullandığımız asetonlar bazen koltuk kumaşlarına bulaşan oje lekelerini çıkarmada etkili olabilir. Ancak açık renkli koltuk kumaşları, halılar, sandalyeler veya masa yüzeylerinde bu işlemi yaparken başka bir sorunla da karşılaşabilirsiniz. Zira asetonlar ağartıcı özelliğe sahip oldukları için sürüldüğü bölgenin rengini açabilir.

Halıdan ya da koltuktan oje lekesi çıkarmak için su ile inceltilmiş kolonya kullanabilirsiniz. Oje lekesi çıkarmanın en etkili yolu budur. Kolonyada bulunan alkol leke çıkarma konusunda etkili bir özelliği sahiptir. Bunun yanında kurumuş ojeyi limon suyu veya sirke ile de çıkarabilirsiniz.

Oje lekesi çıkarmak için en etkili yöntem oje çıkartıcı asetonları kullanmaktır. Oje bulaşan alan üzerinde ters bir etki gösterip göstermediğini anlamak için önce küçük bir alanda deneme yapmalısınız. Bir pamuk üzerine damlattığınız asetonu dikkatli bir şekilde oje bulaşan yere sürerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi sadece hassas olmayan kumaşlarda denemelisiniz. Yani aseton uygulayacağınız kumaşın yıkanabilir olması önemlidir.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıdan Oje Lekesi Çıkarma Yöntemi

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eğer halıya oje döktüyseniz ya da tırnaklarınıza sürerken damlattıysanız, hemen telaş etmeyin! Yapmanız gereken tek şey ojenin üzerine aseton dökmek ve bir kaç dakika bekledikten sonra kağıt havlu ile ovalamak. Ardından plastik bir silgi yardımıyla leke izlerini silin. Oje lekesinin halı üzerinden çıktığını göreceksiniz.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eğer oje koltuğun kumaşına değil de ahşap veya metal kısımlarına döküldü ise sert bir cisimle mobilyanıza zarar vermeden kazıyarak çıkarabilirsiniz. Koltuk kumaşına dökülen ojeyi ise asetonla çıkarmak mümkün. Bunun için asetonu pamuklu bir beze dökerek koltuk döşemesi üzerindeki ojeli kısma hafifçe sürün. Ojenin daha fazla alana yayılmaması için sürme işlemini tek bir yöne ve lekenin az olduğu kısımdan çok olan kısma doğru yapın. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu işlemi yapmadan önce koltuk kumaşının yıkanabilir olduğundan emin olmalısınız.

Düşüncelerinizi Yazın