Daha Fazla Su İçmenin 11 Nedeni

Neden Günde 8 Bardak Su İçmeliyiz, Suyun Faydaları Neler?

Vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 60’ını su oluşturur. Bu göz ardı edilmeyecek bir gerçektir. Uzmanlar yetişkin bir insanın her gün en az 2 litre su içmesi gerektiğini hatırlatıyor. Peki neden her gün bu miktarda su tüketilmesi gerektiğini hiç merak ettiniz mi?

Vücudumuz ayakta ve sağlıklı kalabilmek için suya ihtiyaç duyar. Her gün düzenli olarak önerilen miktarda su tüketen bir kişinin sağlığı diğer insanlara göre daha iyidir. Eğer su içmeyi unutuyorum diyorsanız su içmenin yolları yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızda ise daha fazla su içmenin nedenleri ve suyun faydalarını ele aldık.

Daha Fazla Su İçmek için 11 Neden

1- Su, vücudumuzdaki hücrelerin canlı kalmasını sağlar ve organların çoğunun işlev görmesine yardımcı olur. Kan gibi önemli vücut sıvılarının sağlıklı bir şekilde oluşması için suya ihtiyacımız vardır.

2- Önerilen miktarda su tüketimi, daha iyi bir beyin gücüne sahip olmaya yardımcı olur. Bu bizlere daha iyi hafıza ve daha iyi düşünme becerisi kazandırır. Su eksikliği beyne ulaşan oksijen miktarını azaltır, dolayısıyla beynin tüm fonksiyonlarının çalışmasını kısıtlayabilir.

3- Baş ağrısı, vücudumuzda yeterli su olmamasından kaynaklanabilir. Beynimiz önemli miktarda sıvıdan oluşur. Yeteri miktarda su tüketilmediği takdirde baş ağrıları kaçınılmaz olabilir.

4- Böbreklerin düzgün çalışması için suya ihtiyaç vardır. Bu organ vücudumuzu toksinlerden temizler. Eğer yeterince su tüketmiyorsanız böbrek taşı oluşma riski yüksek olabilir.

5- Böbrek ve vücut toksinlerinden bahsetmişken su miktarı az olan bir vücutta üriner enfeksiyonların da görüldüğünü belirtelim. Eğer vücudunuzda su eksikliği varsa, idrar rengi daha koyu olur. Bu durumda biraz daha fazla su içmeyi düşünmelisiniz.

6- Metabolizmanın sağlıklı çalışması su içmeye bağlıdır. Bol miktarda su içiyorsanız, vücudunuz kiloları ve yağları daha hızlı kaybedecektir. Bu sayede hem sağlıklı bir vücuda hem de hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

7- Vücudumuz solunum, terleme, işeme ve diğer eylemler yoluyla sıvı kaybeder. Bu kayıpları daima su içerek telafi etmek gerekiyor.

8- Kabızlık sorunu çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bunu önlemenin yollarından biri de yeterli miktarda su içmektir. Su, bağırsak hareketlerini koruyarak sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık problemini engeller.

9- Su, ağız kokusu oluşumunu önleyebilir. Ağzınız kuru kaldığı zamanlarda kötü kokular oluşmaya başlar. Eğer çevrenizdeki insanlarla konuşurken onların rahatsız olmasını istemiyorsanız yeteri miktarda su içerek ağzınızın nemli kalmasını sağlamalısınız.

10- Yeterli miktarda su içmek cildi nemli tutar. Bununla birlikte, daha fazla su tüketmek cildin sürekli yumuşak ve parlak kalmasını sağlayabilir.

11- Vücudun çok fazla sıvı kaybetmesi (dehidrasyon) kas yorgunluğuna neden olur. Eklemlerin daha iyi performans göstermesi için yağ etkisi veren suya ihtiyacı vardır. Bu sizi şaşırtabilir ancak gerçek bu!

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın