Mutlu Evlilik Kuralları

Mutlu Evlilik için Uyulması Gereken 10 Altın Kural

Günlük yaşamda sıkıştıkça, mutlu bir evliliği ve mutsuz bir evliliğin arasındaki farkı ifade edebilecek temel davranışları unutmak kolaydır. Her evlilik yaşayan insanlar kadar eşsizdir. Ancak her evliliği daha iyi hale getirecek bazı evrensel kurallar vardır.

İster yeni evli isterse emektar bir eş olun, aşık kalmak, bağınızı derinleştirmek ve evinize mutluluk getirmenize yardımcı olacak evliliğin kurallarını mutlaka bilmelisiniz. Yazımızda bahsettiğimiz bu 10 ilkeyi benimseyerek mutlu, kalıcı ve tatmin edici bir evlilik hayatı yaşayabilirsiniz.

Saygı Gösterin

Her birey saygıyı hak ediyor. Bir evlilikte, eşinizi aşağılamak uygun değildir ve fiziksel şiddet herhangi bir ilişkide asla kabul edilemez. Evliliğiniz kavga ve tartışmalardan dolayı sarsılıyorsa, bazen haklı olmaktan mutlu olmak daha iyi olur.

Sevginizi Verin

Bir evliliğin peşine düşmenin en hızlı yolu küçük bir aşk yaşamaktır. Eşinizle fiziksel yakınlık kurmak, ilişkinizi her açıdan mükemmelleştirir. Eşinize sevginizi göstermek için ellerini tutun, ona hediyeler alın ya da beklemediği bir anda sıkıca sarılın.

İletişim Kurun

Eşinizin çok güzel nitelikleri vardır, ancak hiç akıl okuyucu olamamış ve olmayacak. Şanslısınız. Eşiniz size dünyayı vermek istiyor ancak ona ihtiyacınızın ne olduğunu söylemeniz gerekiyor. Duygularınıza sahip olun ve duygularınız hakkında eşinize karşı dürüst olun.

Affedici Olun

Ruth Bell Graham “İyi bir evlilik, iki iyi bağışlayıcı arasındaki birliktir” diyor. Hepimiz hata yaparız. Bazen bu hatalar en çok sevdiğimiz kişiyi yani eşimizi incitebilir. Eşiniz bir hata yaparsa cömert davranın ve bağışlayın; eşiniz kararsızlıklarınızı daha çabuk affedecektir.

Nazik Olun

Evinizde tehlikeli bir durum mu var? Eşinize karşı her zaman nazik olmalısınız. Size sorduğu sorulara yumuşak cevaplar verin. Eşinizle nasıl konuşacağınızı düşünürken, tüm evliliğiniz boyunca bu tür iletişim kurmayı prensip haline getirin.

Takdir Edin

Küçük rahatsızlıkları bırakmak için bilinçli bir seçim yapın ve eşiniz hakkında sevdiğiniz her şeyi düşünmeye daha fazla fiziksel enerji harcayın. Eşiniz sizin için çok çaba sarf eder; ona minnettar olduğunuzu mutlaka bildirin.

Sadık Kalın

Zina, bir evliliği öldürmenin en hızlı yoludur. Sadakatsizliğe doğru giden bir yoldan kaçınarak evliliğinizi koruyun. Cep telefonları ve sosyal medya aracılığıyla sürekli temas kurduğumuz dünyamızda, tüm etkileşimlerinizi masumiyet sınırları içerisinde tutun. Davranışınızın uygun olup olmadığından emin değilseniz, eşinizin de aynı davranışı sergilediğinde kendinizi nasıl hissedeceğinizi hayal edin.

Denge Sağlayın

Evliliğinize tamamlayıcı ama bağımlı olmayan arkadaşlıklar ve hobiler yerleştirin. Aynı zamanda eşinizle her gün kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Çok yönlü biriyseniz, daha iyi bir eş olacaksınız.

Dürüst Olun

Evlilikte dürüst olmak şarttır. Yalan kaçınılmaz görünse bile, eşinize yalan söylemek asla iyi değildir. Yalan söyleyen hiç kimsenin başına iyi şeyler gelmez. Eşinize karşı açık olun ve her zaman doğruyu söyleyin.

Birlikte Karar Verin

Bir çift olarak hayatınız için iyi bir plan hazırlayın. Bunu yaparken karşılıklı fikir alışverişinde bulunun ve kararları birlikte alın. İş, ev, çocuk ve para harcamayı içeren tüm önemli kararların her iki tarafça alınması doğru bir davranış olacaktır. Eşler evlilik yaparken, birbirlerinin görüşlerinin değerli olduğunu ve eşinin kendisi için ağırlık taşıdığını düşünmelidir.

Evlilik, bir kereye mahsus bir taahhüt değildir. Eşinizi elinizden gelen en iyi şekilde sevmek için daimi bir tercihtir. Yukarıda bahsettiğimiz bu 10 kural, evliliğiniz için bir dizi emir niteliğinde olurken eşinizi de daha çok sevmenizi sağlar. Eşinizle oturun ve evliliğinizde değer verdiğiniz şeyleri konuşmak için biraz zaman ayırın. Kendi evlilik kurallarınız üzerinde anlaşmaya varmak sizi kalıcı, mutlu ve tatmin edici bir evlilik yolunda tutacaktır.

Düşüncelerinizi Yazın