Mayo ve Bikini Yıkama Talimatı

Suya dayanıklı kumaşlardan imal edilen ve oldukça pahalı fiyatlara satılan mayolar ile bikinilerin korunması için çoğumuz ne yapılacağını bilmiyoruz. Ürünlerin üzerinde yıkama talimatı olsa da bu yeterli değil. İşte bu yüzden sizler için mayo ve bikini nasıl yıkanır? sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Adım adım mayonuzu yıkamak için neler yapılması gerektiğini abckadin.com’un bu yazısından öğrenebilirsiniz. Yüklü paralar ödeyerek satın aldığınız mayo ve bikini modellerini yıpratmadan yıkamak ve ömrünü uzatmak için mutlaka uymanız gereken ipuçları şöyle;

Mayo ve Bikini Nasıl Yıkanır?

Yıpratmadan Mayo ve Bikini Yıkama İpuçları

1- Her seferinde musluk suyu ile durulayın

Mayo veya bikiniyi her giydiğinizde illa ki deterjanla yıkamak zorunda değilsiniz. Yüzme ve güneşlenme sonrasında çıkardığınız mayolarınızı her seferinde musluk suyunda durulayın. Bu mayo üzerindeki güneş kremi, kir, ter ve havuz suyunda bulunan klorun temizlenmesini sağlayacaktır.

2- Sadece bir kaç kez giydikten sonra deterjanla yıkayın

Mayonuzu bir kaç kez giydikten sonra deterjanla yıkamak isterseniz, öncelikle mayo ya da bikininin tersini çevirin. Soğuk suya bir çorba kaşığı sıvı deterjan ekleyin. Elinizle çok yıpratmayacak şekilde ovaladıktan sonra suyu süzmek için bir kaç dakika sallayın ve iyice durulayın.

3- Asla çılgınca sıkmayın

Mayolarınızı yıkadıktan sonra asla çılgınlar gibi sıkmayın veya bükmeyin. Hafifçe silkeleyerek suyun süzülmesini sağladıktan sonra kendi halinde kurumaya bırakın.

4- Güneş altında bırakmayın

Yıkadığınız mayo veya bikiniyi kuruması için asla güneş altına bırakmayın. Güneş, mayo kumaşının solmasına ve üzerindeki su emici narin liflerin yıpranmasına neden olabilir. Bu yüzden güneş ışığı görmeyecek kapalı ya da gölge bir yerde kurutmaya özen gösterin.

5- Lekeleri karbonat veya sirke ile çıkarın

Mayoya bulaşan güneş kremi lekelerini temizlemenin en iyi yolu karbonat veya sirkedir. Mayonuzdaki lekeyi çıkarmak için leke üzerine bol miktarda karbonat serpin. Yıkama işleminden önce 1 saat o şekilde bekletin. Yıkama sırasında ise ılık suya yarım su bardağı sirke ekleyin ve mayoyu 10 dakika içerisinde beklettikten sonra durulayın.

6- Çamaşır makinesini sadece sezon sonunda kullanın

Mayolarınızı kullandığınız süre boyunca asla çamaşır makinesine koymayın. Makine, mayoya zarar verecek ve elastikiyetini kaybedecektir. Buna istisna olarak; yaz tatili bitiminde mayonuzu bir iç çamaşırı torbası içine koyarak çamaşır makinesinde yıkamanızı öneririz. Ayrıca eğer mayo üzerinde herhangi bir işleme varsa kesinlikle çamaşır makinesinden uzak durmalısınız.

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın