Makyaj Malzemeleri Kullanım Süresi Ne Kadar?

Makyaj malzemeleri ne kadar süre kullanılmalı merak ediyorsanız, abckadin.com’un bu yazısı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Son kullanma tarihi geçmiş olan makyaj ürünlerinin kullanılması cilt açısından son derece zararlı etkilere sebep olabilir. Peki hangi makyaj malzemesinin kullanım süresi ne kadar?

Kozmetik marketlerde satılan her türlü kişisel bakım, saç bakım, cilt bakım ve makyaj malzemelerinin elbette son kullanma tarihi var. Özellikle yüzünüzde kullandığınız malzemelerin kullanım ömürlerinin dolup dolmadığını belli sürelerde kontrol etmeniz gerekiyor. Eskiden beri kullandığınız ancak ömrünü doldurmuş ürünler cildinizde tahrişe neden olabilir. Yeni satın aldığınız bir yüz güzellik ürününün açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılacağını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Son Kullanma Tarihleri

Gıda şirketlerinin aksine kozmetik şirketleri güzellik ürünleri üzerine çoğu zaman son kullanma tarihlerini koymaz. Ancak birkaç marka bunları yine de listelemektedir. Bu nedenle aldığınız bir makyaj malzemesinde eğer son kullanma tarihi yazıyorsa bunu görmek için öncelikle paketin üzerini inceleyin. Yiyecek etiketlerinde olduğu gibi bazı kozmetik ürünlerinde ay, tarih ve yıl ibareleri bulunur. Bunlar açık bir kapak, sayı ya da bir kavanoz resmi üzerinde sayı ile belirtilir. Açık kapak, ürün açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceğini ifade eder.

Eğer ürün üzerinde 12M gibi bir ifade yer alıyorsa bu ürün açıldıktan sonra 12 ay boyunca kullanılabileceği anlamına gelir. Satın aldığınız güzellik ürünü paketi üzerinde son kullanma tarihi yok mu? Hali hazırda kullandığınız makyaj malzemesini atma zamanının geldiğini anlamanıza yardımcı olması için yazımızı okumaya devam ediniz.

Maskara

Kullanım ömrü: 2-3 ay

Kullanıldığında kümeleşiyor ve garip kokular yayıyorsa en kısa sürede atmalısınız. Derhal kullanmayı bırakın. Eğer kullanmaya devam ederseniz mikropların kolayca yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Likit Fondöten ve Kapatıcı

Kullanım ömrü: 6-12 ay

Katmanlara ayrılmışsa veya renk değişimi olmuşsa yeni bir tane almanın zamanı geldi demektir. Likit Fondöten güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. UV ışınları kapatıcı ürünlerin hızlı bir şekilde bozulmasına neden olabilir.

Ruj ve Dudak Parlatıcı

Kullanım ömrü: Ruj için 1 yıl, dudak parlatıcı için 2 yıl

Makyaj yaparken olmazsa olmazlarımızdan biri de ruj’dur. Bazı hanımlar mat rujların parlaması için dudak parlatıcısı da kullanıyor. Eğer ruj veya dudak parlatıcısı kurur ya da eski parlaklığı vermezse bu onların bozulduğu anlamına gelir. Kullanım ömrü dolan dudak ürünlerini kullanmaya devam etmek bazı alerjik rahatsızlıklara neden olabilir.

Tırnak Cilası

Kullanım Ömrü: 1-2 yıl

Katmanlara ayrılmış, ilk günden daha koyu kıvamda olan, renk değişimine uğramış ve sürüldükten sonra bir türlü kurumak bilmeyen tırnak cilası bozulmuş demektir. Eğer tırnaklarınıza sürdüyseniz çıkarmak için aseton kullanın. Tırnak cilası kullanmadan önce kıvamı ve rengi mutlaka kontrol edilmelidir.

Pudra, Göz Farı ve Allık

Kullanım ömrü: 2 yıl

Süresi dolan makyaj tozları yeni olanlardan daha kuru ve sürüldüğünde pul pul iz bırakma eğilimindedir. Ayrıca bu ürünleri kullandıktan sonra yüzünüzü iyice temizlemek hem olası deri dökülmelerinin önüne geçmek hem de bakterilerin yayılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Parfümler

Kullanım ömrü: 8-10 yıl

Parfümlerin kokusu veya tonları farklılaşmaya başladığında kesinlikle kullanım süreleri dolmuş demektir. Parlak ışıklar, parfüm kimyasallarının oksitlenmesine neden olduğu gibi küf kokusu yaymaya başlar. Onları daha uzun süre dayanacak şekilde serin ve karanlık yerlerde saklamalısınız.

Losyonlar

Kullanım ömrü: 2 yıl

Renk ve kokusu değişiklik gösterdiğinde losyonun süresi dolmuş demektir. Kullandığınız losyonun ömrünü uzatmak için kendi ambalajı yerine pompalı bir cam şişe içerisinde saklayabilirsiniz.

Makyaj Malzemelerinin Ömrü

Düşüncelerinizi Yazın