Kurban Bayramında kesilen etleri nasıl saklamalı? sorusunu merak ediyorsanız, yazımızdaki kurban eti saklama yöntemleri size yardımcı olacaktır.

Kurban Eti Saklama Koşulları ve Tüketme Yöntemleri

Kurban Bayramı’nda en çok merak edilen soruların başında kurbanda kesilen etler nasıl saklanır ve kurban etinin ne zaman tüketilmesi gerekir? soruları geliyor. Uzmanlar kurbanlık kesiminden hemen sonra kesilen etlerin tüketilmesinin sağlığımız açısından son derece zararlı olduğunu ve bazı sağlık sorunlarına yol açtığını ifade ediyor. Peki herkesin merak ettiği kurban bayramında et tüketimi nasıl olmalı ve kurban eti hangi koşullarda saklanmalı? İşte kurban etini saklarken dikkat edilmesi gerekenler!

Kurbanlık kesildikten sonra etler dinlendirilmeden buzdolabı veya derin dondurucuya konulursa bakteri üretmeye başlar. Kurban etini kesimden sonra yaklaşık 5 saat boyunca serin bir yerde bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede etler sıcaklığını kaybeder ve buzdolabında saklamaya uygun hale gelir.

Kurban Eti Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Kurban etini buzdolabı yerine derin dondurucuda saklayın.

  • Kurbanı kestikten hemen sonra etleri serin bir ortamda yaklaşık 5 saat dinlendirin. Bu sürenin sonunda etleri parçalayarak buzdolabına koyabilirsiniz.

  • Etleri parçalamadan önce ellerinizi mutlaka temizleyin. Etleri temiz bir şekilde parçalamak ve saklamak için kesme tahtasını, bıçakları ve kapları bir gece önceden kaynar suda iyice yıkayın.

  • Sakatatlar ile etleri kesinlikle ayrı kapların içerisinde saklayın.

  • Etlerin derin dondurucuda saklanması en doğru yöntemdir. Zira buzdolabında en fazla 5 gün saklayabilirsiniz. Buzdolabında kurban eti saklama süresi uzadıkça etlerin rengi koyulaşabilir. Ancak bu etin bozulduğu anlamına gelmez. Etlerin bozulmaya başladığını renk değişikliğinin yanı sıra koku ve dokusunda meydana gelebilecek değişiklikle anlayabilirsiniz. (Kurban eti derin dondurucuda kaç derecede saklanmalı?)

  • Kurban etini derin dondurucudan çıkardıktan sonra buzun çözülmesi için sıcak suya koymayın. Sıcak suya konan etlerde hızlı ve daha yoğun bakteri oluşumu meydana gelir. Bu nedenle donmuş kurban etini bir kap içerisinde kendi haline bırakarak buzun çözülmesini beklemelisiniz.

  • Dondurulmuş eti çözüldükten sonra yeniden dondurmayın. Çözülen eti aynı gün tüketmeye çalışın. Eti kararınca tüketmek için parçaladığınız etleri küçük porsiyonlar halinde saklayabilirsiniz.

  • Kurban Bayramı’nda kesilen etlerin derin dondurucuda saklanması sağlığımız açısından son derece önemlidir. Yazımızda bahsettiğimiz kurban eti saklama koşullarına uymanız halinde olası sağlık sorunlarından korunmuş olursunuz.

Kaynak: abckadin.com
Yazar: Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın