Küçük Yaşta Makyaj Yapmanın Çocuklara Zararları Anneler Dikkat!

Küçük yaşta kız çocuğu olan bazı anneler, çocuklarının makyaj yapmasından ya da makyajı oyuna çevirerek eğlenmek istediklerinden şikayetçi. Peki; Kız çocuklarının makyaj yapması zararlı mı? Küçük yaşta makyaj yapan çocukları ne gibi tehlikeler bekliyor? İşte kozmetik ürünlerin çocuklara verdiği zararlar…

Henüz ergenlik çağına ulaşmamış küçük yaştaki kız çocukları, annelerinden ya da çevrelerinden etkilenerek makyaj yapma isteği duyuyorlar. Yapılan araştırmalara göre bunun nedeni, daha kadınsı görünme düşüncesi. Çünkü çocuklar sözlerinin geçmesi için yetişkinler gibi davranmayı severler. Ancak küçük kız çocuklarının makyaj yapması bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu yazımızda küçük yaştaki çocukların makyaj yapmasının zararlarını ele aldık.

Kozmetik ürünler çocuklar üzerinde fiziksel ve psikolojik zararlara neden olabilir.

Erken Yaşta Makyajın Zararları (Kozmetik Ürünlerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri)

Sizlere 10 yaşında kızı olan bir takipçimizin, Uzman Çocuk Psikologu ile görüşmesinden notlar aktaracağız. Takipçimiz ile psikolog arasında geçen konuşma şöyle;

Soru: 10 yaşındaki kızım ayakkabılarımı giymeyi ve makyaj malzemelerimi kullanarak makyaj yapmayı çok seviyor. Ancak son günlerde okula giderken ruj da sürmeye başladı. Ona bu konuda kızgın olduğumu ifade ettim. Bu yaşta makyaj yapmasının onun için zararlı olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Kız çocuklarının makyaj yapmaya başlaması için kaç yaşında olması gerekiyor? Küçük kız çocuklarının makyaj yapmasının zararları neler?

Cevap: Bu gerçekten korkunç bir durum. Çocuğunuz eğer siz istemediğiniz halde makyaj yapmaya devam ediyorsa onu engellemek için elinizden geleni yapmalısınız. Çocuklar zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan 10 yaşından sonra da olgunlaşmaya devam ederken, davranışları ve kararları için giderek daha fazla sorumluluk ve hesap verme bilincini kavrarlar.

Makyaj, saç stilleri ve kıyafetler ebeveynler için gri alanlardır. Zor ve hızlı kurallar yoktur. Her bir ebeveyn çocuğunun, yalnızca ebeveyn/çocuk ilişkisini incitecek, sorunları daha büyük hale getirecek tartışmalara girmeden önce bazı davranışlar sergileyerek onu incitmeden, edindiği zararlı kazanımlardan vazgeçirmeye çalışmalıdır.

Küçük yaşlardaki kız çocuklarının makyaj yapmayı istemesi annelerini ya da çevresindeki kişileri örnek almasından kaynaklanıyor. Bu onlarda iç güdüsel olarak makyaj yapma isteği uyandırıyor. Ona makyaj yaptığı için kızmayın. Sadece oyun oynarken makyaj yapabileceğini ancak ardından hemen temizlemesi gerektiğini ve o şekilde okula gitmeyeceğini ya da dışarı çıkamayacağını söyleyerek bir orta yol bulabilirsiniz.

Bu şekilde devam edin. Kızınızın hangi makyaj malzemesine veya giysinize ilgi duyduğunu anladığınız anda onu takdir edin. Evde olunca istediği zaman makyaj yapabileceğiniz ve sizin kıyafetlerinizi deneyebileceğini söyleyin.

Ancak ev dışında, okul, sosyal etkinlikler ya da ders dışı faaliyetlerde “kendisine ruj veya makyaj yapmasına izin vermeyeceğinizi” açık bir şekilde söylemelisiniz.

Bu konuda belli kurallar koyabilirsiniz. Fakat sizden habersiz çantasına bir ruj koyabilir ve okulda uygulayabilir. Bunu yaparken yakalarsanız rujuna el koyun ve kendisiyle konuştuğunuz halde sizi hayal kırıklığına uğrattığını söyleyin. Sakın! Çocuğunuzu cezalandırma yoluna gitmeyin. Bu sizinle kızınız arasındaki sevgi dolu ilişkiyi kaybetmenize neden olabilir.

Çocuklarda makyaj yapmanın ya da kozmetik ürünlerin zararları nelerdir? sorusuna gelince. Çocuğunuzun makyaj yapması hem fiziksel zararları hem de psikolojik zararları beraberinde getirebilir.

Makyajın (kozmetik ürünlerin) çocuklarda oluşturduğu fiziksel zararlar:

Alerjiye neden olan hastalıklar ya da derinin emdiği kozmetik ürünleri nedeniyle hormon düzenlenmesinin bozulmasına yol açabilir. Bu da erken ergenliği beraberinde getirir. Makyajın aşırı yapılması durumunda ise kozmetik ürünler karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir ve kanserojen etkiler görülebilir. Özellikle rujlar ağız yoluyla vücuda girerek kana karışır. Bu da çocuğunuzun sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bazı rujların içeriğinde kurşun gibi ağır metaller kullanılıyor.

Bunlar; sinir sistemi bozuklukları, öğrenme zorluğu, dikkat ve davranış bozuklukları, çocuk gelişimi rahatsızlıkları, karın ağrısı, kansızlık, zayıflama, böbrek rahatsızlıkları, felç ve hatta ölüme kadar gidebilen hastalıklar gibi istemediğimiz etkilere neden olabiliyor.

Makyajın (kozmetik ürünlerin) çocuklarda oluşturduğu psikolojik zararlar:

Küçük kız çocuklarının makyaj yapması, onların seksüalize olmasına neden olabilir. Zira çocuk için makyajın anlamı kendisini güzel göstermesi ve güzel göründüğünde ona olan ilginin daha da artacağını düşünmesidir. Çocuğunuz makyaj yaptığında daha kadınsı göründüğünü zanneder. Ancak bu durum dış çevreden ona olan yönelimlerde bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Mesela; daha kadınsı göründüğü için cinsel tacize uğrama riski daha yüksektir.

Sonuç olarak;

Çocuğunuza, makyaj yapması için henüz yaşının küçük olduğunu ve bu küçük yaşta kozmetik ürünleri kullanmanın sağlığa zararlı olduğunu ona anlatmalısınız. Bunun yanında ona makyaj yapıldıktan sonra öylece kalamayacağını, temizlemesi gerektiğini, alerji gibi rahatsızlıklar olabildiğini ve bu rahatsızlıklar ile karşılaşıldığında hemen makyaj yapmayı bırakması gerektiğini de ifade etmeniz de fayda var. Bu bilgi ona genç kız çağına geldiğinde yardımcı olacaktır.

Çocuklarda makyaj yapmanın zararları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ya da çocuğun makyaj yapma yaşının uygun olup olmadığını öğrenmek için uzman bir doktordan yardım almanızı öneririz.

Düşüncelerinizi Yazın