0 - 6 Yaş Arası Çocuklar için Diş Fırçalama İpuçları

Küçük Çocuklar için Diş Fırçalama İpuçları (0 – 6 Yaş)

Çocuklara küçüklüklerinde kazandırılması gereken şeylerden birisi de diş fırçalamadır. Diş sağlığı insanların yaşamlarını huzurlu bir şekilde sürdürmeleri için önemli olup bunun bebeklikten itibaren çocuklara aşılanmasına dikkat edilmelidir.

Her çocuğun ebeveynlere, kendisine veya diş fırçalamasına yardımcı olan farklı becerilere ihtiyacı vardır. Peki çocuklara diş fırçalama nasıl öğretilir?

İşte çocukların diş fırçalamasının iyi bir deneyime dönüşmesine yardımcı olacak ipuçları:

Uygun diş fırçası seçimi: Bebeğin veya çocuğun dişlerini fırçalamak için tasarlanmış yumuşak kıllı diş fırçası seçilmelidir. Çocuklar için özel üretilmiş olan diş fırçalarını eczanelerden satın almanızı öneririz.

Çocukların kullanacağı diş fırçasının ince kıllı olması gerekmektedir.

Diş fırçası tutmasına yardımcı olun: Çocuğunuz diş fırçasını tutarken zorluk çekiyorsa, fırçanın sapını kalınlaştırmayı deneyin. Bunu bir tahta parçasını lastik bant veya saç bandı ile çocuğun eline sararak da yapabilirsiniz. Kalın saplı diş fırçaları perakende marketlerinde ya da eczanelerde satılıyor.

Çocuğa diş fırçalamanın nasıl yapılacağını öğretin: Çocuğunuza diş fırçalamasını öğretirken süreci onun anlayabileceği ve uygulayabileceği gibi ayarlayın. Gerekirse bir diş hekimi, diş hijyenisti, psikolog veya erken çocukluk uzmanlarından yardım isteyin. Başka bir yol ise, çocuğunuzun fırçasını yönlendirmek için onun elini tutarak yapması gerekenin ne olduğunu göstermektir.

Çocuklara özel olarak üretilen diş macunları genelde florür içermez. Siz de çocuklarınızın diş macununun florürsüz olmasına dikkat edin.

Florürsüz diş macunu kullanın: Sağlık çevreleri çocuklarda florür içeriği olmayan diş macunlarının kullanılmasını öneriyor. Florürsüz çocuk diş macunu hem onların dişlerini daha iyi korumaya yardımcı olur hem de kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun diş fırçası üzerine florürsüz diş macununu siz sürün. Çocuğunuzun yaşına göre kullanmanız gereken diş macunu miktarları şöyle;

3 yaşın altındaki çocuklar için: Küçük bir miktar yani bir pirinç tanesinin boyutunu geçmeyerek miktarda kullanabilirsiniz.

3-6 yaş arası çocuklar için: Bir bezelye boyutundan büyük olmayacak miktarda diş macunu sürün.

Çocuk diş macununu tükürmüyorsa: Çocuğunuz eğer fırçalama esnasında ağzında biriken diş macununu tükürmüyorsa ağzını aşağı doğru eğmesini sağlayın. Böylece diş macunu lavaboya, bardağa veya havlu üzerine akacaktır. Diş macununun yutulmaması gerekir. Bunu ona bir şekilde anlatmaya çalışın. Her fırçalamada çocuğunuzu izleyerek, her fırçalamadan sonra diş macununu tükürmesini söyleyin.

0-6 yaş arası çocuklara diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır? Yazımızdaki tavsiyeleri uygulayarak çocuğunuzun yaşamı boyunca düzenli diş fırçalama alışkanlığı edinmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocuğun diş fırçalamaya devam etmesi için: Çocuğunuzun hayatı boyunca düzenli olarak dişlerini fırçalamasına devam etmesini istiyorsanız, bebekliğinden itibaren bu alışkanlığı ona aşılamalısınız. Eğer çocuğunuzda diş fırçalama isteği yoksa biraz sabırlı olun. Öncelikle ona 2 dakika boyunca dişlerini fırçalaması gerektiğinin sağlığı açısından önemli olduğunu ifade etmeye çalışın. Diğer bir yol ise her fırçalamada 2 dakikalık şarkı dinletmek veya diş fırçalamayı oyun haline getirmektir.

Kaynak: Adapted from Brush Up on Oral Health Newsletter (Copyright © 2013 The National Center on Health)

Düşüncelerinizi Yazın