Keten Giysiler Nasıl Ütülenir?

Keten Gömlek ve Pantolon Nasıl Ütülenir?

Keten gömlekler, pantolonlar ve elbiseler sıcak havalarda giymek için mükemmel bir seçimdir. Doğal keten lifleri nemin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olur. Keten kıyafetler, diğerlerine göre daha hafif kumaşlardan üretilir. Keten kumaşlar yıkanabilir ancak çoğu üründe “Kuru Temizleme” etiketlerini görebilirsiniz.

Eğer keten ceket ya da astarlı bir keten kıyafetiniz varsa; kuru temizleme talimatlarına mutlaka uymanız gerekir. Keten yıkanabilir iken, iç astar ya da ceketin şeklini korumasına yardımcı olan malzemeler elde yıkamaya uygun olmayabilir. Su ve çalkalama keten giysilerin küçülmesine veya zarar görmesine neden olabilir.

Keten giysileri yıkadıktan sonra yüksek ısıda kurutmayın. Bu işlem liflerin daralmasına neden olduğu gibi giysilerde çekme meydana getirebilir. Bunun yerine kırışmayı ve yıpranmayı önlemek için bir askıda havayla kurumasını sağlayın. Peki keten kıyafetler nasıl ütülenir? İşte sizlere yardımcı olacak püf noktaları:

Keten Kıyafetleri Ütülemek için Gerekli Araçlar

Ütü yapmak için gerekli araçlar

1- Sprey Şişesi: Keten kumaşları nemli olmadıkça ütülemek neredeyse imkansızdır. Kıyafetleri nemlendirmek için sprey şişesine su doldurun ve giysinin üzerine hafifçe püskürtün.

2- Kaliteli Buharlı Ütü Kullanın: Keten kumaşların doğru bir şekilde ütülenmesi için ütünün kalitesi, ısı ayarı ve buharı önemlidir. Ütü sıcaklığının ve buharın doğru ayarda olması gerekir. Ayrıca sprey özelliğine sahip kaliteli ütüyle keten pantolon ya da keten gömlekleri kolay ve düzgün bir şekilde ütüleyebilirsiniz.

3- Sağlam Ütü Masası Kullanın: Keten ütülerken, giysinin buruşan bölgelerine eşit miktarda vuruşlar yapmak gerekir. Ütüleme yapılan yüzey küçükse bunu yapmak çok zordur. Bu nedenle giysilerinizi rahatça ütüleyebileceğiniz iyi bir ütü masasına sahip olmalısınız.

4- Tampon Kumaş Kullanın: Sıcak ütü, keten kumaşlarda ütü parlaklığı denilen olaya sebep olabilir. Bunu önlemek için ütü ile kumaş arasında tampon işlevi görecek bir kumaş kullanmalısınız.

Keten Pantolon ve Gömlek Ütüleme İpuçları

Keten Pantolon ve Gömlek Nasıl Ütülenir?

  • Ütülemeye başlamadan en az 5 ya da 10 dakika önce keten kumaşın üzerine spreyle soğuk su sıkın. Gömlek yakalarına, manşetlere, pantolon ceplerine ve düğme aralıklarına özellikle dikkat edin. Suyun giysinin her yerine nüfuz ederek, keten kumaşın iyice nemli hale geldiğinden emin olun.
  • Buharlı ütü kullanıyorsanız sıcaklık ayarını pamuklu veya keten olarak ayarlayın. Ütünün altının ve su haznesinin temiz ve dolu olduğundan emin olun.
  • Ütü masasının tahtası eskiyse ya da çamaşırlarınızı boyamasından endişe ediyorsanız, mutlaka keten kıyafetin altına bir havlu serin. Ayrıca kıyafet üzerindeki düğmelerin ısıdan etkilenmemesi için de havlu örtebilirsiniz. Bu hem giysilerinizin yüzeyini hem de düğmeleri koruyacaktır.
  • Ütü yapmaya keten gömlek ya da pantolonun yaka, manşet ve bel bandından başlayın. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek için gerekirse biraz daha su kullanabilirsiniz.
  • Sıcaklıktan dolayı iz ya da yanmanın önüne geçmek için ütüyü sürekli kumaş üzerine hareket ettirin. Ütünün uzun süre aynı yerde kalması istenmeyen bir felakete yol açabilir.
  • Ütüyle giysinin dikiş kenarlarına yakın ya da köşeli bölgelerini düzeltmek için kıyafetinizi hafifçe gerin. Bu sayede buruşuk alanları dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.
  • Keskin olmasını istediğiniz yaka ve manşet gibi alanlarda nişastalı su karışımı kullanabilirsiniz. Nişasta, keten kumaşları lekelerden korumaya yardımcı olur.
  • Ütü yapmayı tamamladıktan sonra ütülenen giysileri geniş bir alanda soğumaya bırakın. Ütülediğiniz keten kıyafetleri gardırobunuza kaldırmadan önce 5 – 10 dakika bekleyin.

Babalar Nasıl Ütü Yapar?

Kadınlar olarak ütü yapmak bizler için adeta bir kabus. Peki ya erkekler?

Yazımızın sonunda sizlere tebessüm ettirecek bir video paylaşmak istedik. Videoda bir baba, kızına nasıl ütü yapıldığını öğretmeye çalışıyor. Kızı ise babasından habersiz kahkahalar eşliğinde video çekimi yapıyor. İşte bir babanın ütüyle imtihanı:

Referans Kaynak: thespruce.com
Yazan: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın