Kendinizi Sevmeyi Sağlayacak Cümleler

Kendinizi Sevmeyi Sağlayacak 3 İlham Verici Cümle

Kendinizi sevmeyi öğrenmelisiniz. Sonuçta, mutluluğu ve huzuru bulmanın en iyi yolu budur ve ancak kendisini sevenler bunu anlar.

Bazen benliğimize saygı gösterilmesini isteriz. Neye değer olduğumuzu ve neyi hak ettiğimizi unuturuz. Bu psikolojik duyguların kökeni çocukluğumuz ve geçmiş tecrübelerimiz ile doğru orantılıdır. Bununla birlikte kendinizi sevmekten söz ederken hayat tecrübelerinizi de analiz etmek zorundasınız.

Kendinizi sevmek asla narsist veya bencil bir kişi olmak değildir. Sınırlarınızı, haklarınızı ve diğer insanların haklarını bilerek, yetenekli, bilgili ve sezgisel olmakla alakalıdır.

Kendinize olan sevginin hassas, kırılgan bir kristal olduğunu hayal edin. Ne kadar çok parlatırsanız o kadar güzel görünür ve size adeta bir ilham kaynağı olur. Bununla birlikte, kendinizi asla başkalarının eline bırakmayın ve kimsenin onurunuzu kırmasına izin vermeyin.

Bu yazımızda kendinizi sevmeye yardımcı olacak 3 ilham verici cümle üzerinde duracağız.

1- “Hak ettiğim şeyleri kendime vermeyi bencilce kabul etmek, kendi sevgimi güvence altına alıyor”

Seni sevmek zorundasın, çünkü kimse sana saygı duymaz” diyen bir kişinin sözleri klişe gibi gelebilir. Ancak nihayetinde kendine bakmaya başladığında bir şeyler olur ve insanlar size “Değişmişsin” veya “Çok bencil olmuşsun” diye söylenmeye başlarlar.

Her şeyden önce, öz sevgi ile bencillik arasında olgun ve dengeli bir insanın atamayacağı birçok adım olduğunu anlamalısınız. Kendinizi takdir etmek genellikle ihmal edilen bir şeydir ancak sık sık bunu yapmalısınız.

Birine “Hayır, seninle takılmak istemiyorum çünkü bugün yalnız kalmam lazım, yürüyüşe çıkıp bazı şeyleri düşünmem gerek” dediğinizde bu ona kabaca ve saygısızca söylenilen bir cümle gibi gelebilir. İşte bu veya buna benzer cümleleri söylediğiniz zamanlarda kendinize hak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyin bencilce olmadığını anlayabilirsiniz.

Aslında bu cümleyi söyledikten sonra kim bencil olduğunuzu düşünürse o iyi bir arkadaş değildir. En iyi arkadaşlarınız, kararlarınızı anlayıp saygı duyan ve kendisini sizin yerinize koyarak empati kurabilen kişilerdir.

2- “Onurumu, haysiyetimi ve gururumu korumak için sınırlar koymalıyım. Benim kimliğim ve kişiliğim paha biçilemez”

İster iyi olsun ister kötü. Koruyucu bir bariyer olmaksızın yaşamını sürdüren herkes, bazen kendisine zarar verebilecek olsa dahi insanların yapmak istediklerine müsaade edebilir. Öyleyse daha seçici ya da akıllı olmanız gerekiyor. Kötülüğü kabul etmek yerine iyiliği kabul etmeye karar vermelisiniz.

Kötülüğü red ederek iyiliği kabullenmek asla bencilce bir davranış değildir. Aslında iyilik, duygusal sağlığa en mükemmel çözüm olduğu gibi fiziksel dengenizi de doğrudan etkileyecektir.

Kötü niyetli kişilerin size zarar vermesine izin vermeyin. Onlarla aranıza mesafe koyarak haysiyetinize zarar vermelerini engelleyin. Hatta onlarla bir daha muhatap olmamaya karar verirken tereddüt dahi etmeyin. Unutma! Bu dünyada başka sen yok…

3- “Kendime olan sevginin bir eşi daha yok, asla da olmayacak”

Kendini sevmek, sadece kendi kendini korumanın, size ait olanın ve neyin senin olduğun arasındaki sınırı nereye koyduğunuzun ötesinde bir şey.

Kendini sevme, haysiyetinizi, kim olduğunuzu ve nasıl göründüğünüzü anlatan dokunulmaz ve benzersiz bir olgudur. Zor şeylerle yüzleşmek, hayal kurmak ve içinde bulunduğumuz kişiye uyan gerçekliği yaratmak içimizdeki güçtür.

Elbette, hiçbiri kolay değildir. Kendini sevmenin aynı zamanda sürekli büyümeyi ifade ettiğini anlamalısınız. Bazen zayıflar, hasta olur ya da hayatta yenilirler. Bazen kişiliğinizi beslemeyi unutabilirsiniz. Çünkü bu yeni bilgiler, yeni dostluklar, yeni bakış açıları ve yeni hayat deneyimleri gerektirir.

Öyleyse, kendinizi sevmenin asla bir fiyata sahip olmadığını, aksine çok değerli olduğunu ve bir eşi daha olmadığını anlayın. Çünkü bu sensin ve bu hayat senin.

Başkalarına kendiniz için yaptığınız şeyleri teklif edin: Saygı, sevgi, bir arada huzurlu ve uyumlu yaşam.

Düşüncelerinizi Yazın