Kendin Yap: Kağıttan Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kağıttan Kitap Ayracı Yapımı (Resimli Anlatım)

Eğer kitap sever biriyseniz, okurken hangi sayfada kaldığınızı belirlemek için kullandığınız kitap ayracını kendiniz yapmak ister misiniz? Aşağıdaki resimli anlatım adımlarını takip ederek sadece 5 dakikada kağıttan kitap ayracı yapabilirsiniz.

Kağıttan köşeye takılan kitap ayracı nasıl yapılır?

Bu yazımızda sizlere kitap sayfasının köşesine takılan kağıt kitap ayracı yapılışından bahsedeceğiz. Öncelikle hangi malzemelere ihtiyacımız olduğunu söyleyelim.

– El işi kağıdı
– Yapıştırıcı
– Renkli kalemler

Kağıt kitap ayracı yapılışı

1- Kağıttan kitap ayracı yapmak için aldığımız el işi kağıtlarını 10 cm x 10 cm ölçülerinde kesiyoruz. Kağıtların kare olmasına dikkat edin.

2- Kare şeklindeki el işi kağıdının iki ucunu üst üste gelecek biçimde ikiye katlayın. Bu sayede üçgen elde etmiş olacağız.

3- Üçgenin uçlarından birisini tabana (kağıdın düz kısmına) doğru tersine katlayın. Burada küçük bir üçgen daha oluşturuyoruz.

4- Kağıdın dışta kalan iki sivri ucunu, oluşturduğumuz ikinci küçük üçgene doğru kenarları birbirine değecek şekilde katlayın.

5- Katlama işlemi yaparak, el işi kağıdının şapka şekline gelmesini sağlıyoruz.

Resimdeki adımları takip ederek kağıttan kitap ayracı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Kitap ayracı süslemesi

Oluşturduğumuz kitap ayracını süslemek için renkli kalem ve yapıştırıcı kullanıyoruz.

Dilerseniz kağıttan kitap ayracı süslemesi için tavşan kulağı yapabilirsiniz. Aynı renk kağıt üzerine tavşan kulağı çizin ve çizgilerin üzerinden düzgünce kesin. Sonrasında ise kitap ayracının üzerine yapıştırın.

Yapıştırma işleminden sonra renkli kalemler ile şeklin üzerine göz, ağız gibi çizimler yaparak daha güzel hale getirebilirsiniz.

Kağıttan kitap ayracı süslemek için ihtiyacınız olan tek şey renkli kalemler ve yapıştırıcı.

 Siz de yaptınız mı?

Kağıt kitap ayracı resimli anlatımı takip ederek siz de kitap ayracınızı yaptınız mı? Görüşlerinizi ve farklı fikirlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarak, bizimle paylaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın