İbrahim Erkal öldü mü? Beyin Ölümü ne demek?

İbrahim Erkal’ın Son Durumu: Beyin Ölümü Gerçekleşti

Ünlü şarkıcı İbrahim Erkal’dan acı haber geldi. Tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada “İbrahim Erkal’ın beyin ölümü gerçekleşti” denildi. Evinin otoparkında baygın halde bulunan sanatçı hastaneye kaldırılarak tedaviye alınmıştı. Beyin kanaması teşhisi konulan Erkal, tedavi süresince derin koma durumundaydı. Peki beyin ölümü ne demek?

İbrahim Erkal Öldü mü, Son Durumu Nasıl?

11 Nisan gecesi evinin otoparkında güvenlik görevlisi tarafından baygın halde bulunan İbrahim Erkal, beyin kanaması tanısıyla hastaneye kaldırılmıştı. Acilen yoğun bakıma alınan Erkal yaklaşık 30 gündür derin koma halinde yaşam mücadelesi veriyordu. Tedavi gördüğü hastaneden dün akşam yapılan açıklamada sanatçının beyin ölümünün gerçekleştiği belirtildi. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak hayata bağlanmaya çalışan İbrahim Erkal’ın kalp ve diğer organlarının çalışmaya devam ettiği bildirildi.

“İbrahim Erkal’ın Beyin Ölümü Gerçekleşti”

Dün akşam hastaneden gelen acı haber başta eşi Filiz Akgün ve kardeşi Abdullah Erkal olmak üzere sanatçının tüm sevenlerini yasa boğdu. Hastane yöneticisi Doç. Dr. Necdet Sağlam, son yapılan tetkiklerde İbrahim Erkal’ın beyin ölümünün gerçekleştiğini belirterek, “Erkal’ın yaşam destek ünitesine bağlı olarak kalp ve diğer organlarının hayati fonksiyonları devam ettiriliyor. Yaklaşık 48- ile 72 saatlik bir süre ön görülüyor. O süre zarfında bekleyeceğiz. Biyolojik olarak vefat etti diyemiyoruz. Ailenin bir kararı olursa ona uyacağız ama biz tıbbı desteğimizi sürdüreceğiz. Eşine de bilgi verdik. Kardeşi ile de görüştük. Bize ilk geldiği günden itibaren kalp atışlarında bir düzensizlik vardı. İnişli çıkışlı düzensizlikler oldu.” dedi.

Emine Ün’den Duygu Yüklü Paylaşım

İbrahim Erkal’ın beyin ölümü haberi 20 yıl önce ‘Canısı’ isimli klipte oynayan Emine Ün’ü de yasa boğdu. Emine Ün Instagram hesabından yürek dağlayan paylaşımda bulundu.

Önce Başsağlığı Mesajı

Emine Ün eski yol arkadaşı İbrahim Erkal’ın eşi ve çocuklarına başsağlığı dilerken, yazdığı notta; “Hep bu tebessümün, geride bıraktığın eserlerin ve iyi kalbin, insanlığın ile hatırlayacağız seni… Mekanın cennet olsun..” ifadelerine yer verdi.

İbrahim Erkal’ın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ‘Canısı’ klibinde birlikte olan Emine Ün sosyal medyadan duygusal paylaşım yaptı.

Sonra Düzeltme

Emine Ün, İbrahim Erkal’ın henüz beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendikten sonra Instagram paylaşımında düzeltme yaptı. Son yazdığı notta; “Son verilen bilgilere göre beyin ölümünün gerçekleştiğinin ve makinaya bağlandığını bilmek çok çok acı…….” dedi.

Emine Ün: Son verilen bilgilere göre beyin ölümünün gerçekleştiğinin ve makinaya bağlandığını bilmek çok çok acı…….

Beyin Ölümü Ne Demek?

Beyin ölümü, tüm beyin, beyincik ve hayati fonksiyonların bulunduğu beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin faaliyetlerinin geri dönülemez şekilde kaybolması ve mutlak ölümle sonuçlanması demektir. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın sadece kalbi çalışmaktadır. Yani nabzı ve kalp atımları alınabilmektedir. Bu süreçte kişinin izlenebilen tek yaşam belirtisi kalp atışlarıdır. Diğer yaşamsal fonksiyonları tıbbi destek, solunum cihazı ve yaşam ünitesi ile sürdürülebilmektedir. Beyin ölümü kısaca yaşamın sonlanma sürecindeki en son dönemdir.

Beyin ölümü tanısının konulabilmesi için 3 temel koşul vardır;

  1. Hastalığın ne olduğu mutlaka bilinmeli, uygulanan  tüm tedavi yöntemlerine rağmen geriye dönüş mümkün olmamalıdır.
  2. Beyin ölümünü taklit edebilecek geri dönebilen bazı hastalıklar ve zehirlenmeler, ilaç alımları  ayırıcı tanıda gözönünde bulundurulmalı, ayni bu tip hastalıkların olmadığı da gösterilmelidir. Bu konuda laboratuvar çalışmaları ve bazı özel testler yardımcı olmaktadır.
  3. Klinik olarak  beyin ölümü tanısının konulabilmesi için de ayrıca üç ana kriter sağlanmış olmalıdır.

Düşüncelerinizi Yazın