Kariyerinizde başarılı olmanızı sağlayacak stratejik ipuçları

Hayalinizdeki Kariyere Başarıyla Geçiş Yapmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Hepimizin iş hayatında başarı veya başarısızlıkla sonuçlanan bir anı mutlaka olmuştur. Başarılı insanlar genellikle plan yaparak hareket ederler. Başarısızlığa ise çoğu zaman plansız davranmak neden olabilir.

Eğer başarılı bir kariyerimiz olmasını ya da hayalinizdeki kariyere ulaşmak istiyorsanız öncelikle “plan yapmak” günlük hayatınızın bir parçası olmalı. Bu nedenle “Planlamada başarısız olmak, başarısız olmayı planlamaktır.” sözünü iyi anlamak gerekir.

Bu yazımızda günlük işinizden ayrılmaya karar verdikten sonra hayalinizdeki kariyere başarılı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlayacak 10 stratejik ipucunu bulabilirsiniz.

Oturup beklemek yerine ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Para kazanmak için belki de evden çalışarak kazanç sağlayabileceğiniz mükemmel bir iş fikriniz var. Beli bir iç mekan tasarım işi, özel ders vermek veya ev yapımı yemek satışı yapmak gibi.

Burada sorulması gereken ilk soru: “Yapacağınız girişim için ne kadar para harcamak istiyorsunuz?

Bir internet sitesine, kartvizitlere ve bir ofise ihtiyacınız olacak mı? Hedeflediğiniz kariyer için yeteri kadar tecrübeniz var mı? Kazanmak istediğiniz parayı elde etmek için hayalinizdeki işe yatırım yapmaya hazır olduğunuzu belirleyin. Bir bütçeye ve mali plana sahip olun. Sadece gözlerinizi kapatıp umut etmeyin.

Hayalinizdeki kariyere geçiş yapmak için ek iş yapmanız gerekebilir

Günlük işinizden ayrıldıktan sonra, kendi işinizi nasıl başlatacağınızı planlarken düzenli bir gelir elde etmeniz gerekecek. Bunun için tam zamanlı olmayan, geçiminizi sağlamaya yardımcı olacak ve maaş alabileceğiniz bir iş bulmalısınız. Örneğin en popüler part time işler arasında olan garsonluk ya da kasiyerlik gibi işleri seçebilirsiniz.

Size destek olacak bir arkadaş edinin ya da eşinizden destek alın

İnsanlar hayallerini gerçekleştirmek için her zaman kendilerine destek olacak birilerinin arayışı içerisindedir. Bu iş kurarken ya da yeni bir kariyere geçiş yapılan süreçte de geçerlidir. Karşımıza çıkan zorlukları başkalarının maddi veya manevi desteği sayesinde aşarız. Bu nedenle başarılı olmuş kişiler ile dostluk kurmak önemlidir. Onlar hem size bu zorlu süreci aşmanızı sağlayacak hem de yapmanız gerekenleri yerine getirmeniz için teşvik edici bir ortak olacaklardır.

Günlük işinizden ayrılmak, hayalinizdeki kariyere katkı sağlayacak mı?

İnsanlar dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yeteneklerini, tecrübelerini ve ilgi alanlarını ortaya döküp kullanmak istiyorlar. Siz de hayatınızı daha güzel hale getirmek için kendi işinizi kurmaya karar verdiniz. Ancak bunun için işten ayrılmanıza gerek olmayabilir. Eğer işten ayrılmak için bir adım atmak istiyorsanız öncelikle bunun hayal ettiğiniz kariyere geçişte bir katkısının olup olmayacağını sorgulamanız gerekiyor.

Birden fazla gelir kaynağınız olsun

Bu acımasız ekonomik şartlar! Bugün pek çok insan aile bütçesine katkı sağlamak adına ek işler yapıyor. Örneğin bir fırıncı çiçekçilik, ressam çocuk bakıcılığı, öğretmenler ise özel ders eğitmenliği yapabiliyorlar. İster internet sitelerine yazı yazan bir editör, isterse insanların rahatlamalarına yardımcı olacak bir yoga eğitmeni olsun, herkesin mutlaka yetenekli olduğu farklı bir yönü vardır. Bu nedenle elinizin yatkın olduğu ve üstesinden gelebileceğiniz ek iş fikirleri bularak, ekstra para kazanmaya çalışın. Yani sadece bir iş ile değil birden fazla iş yaparak cebinize sürekli para akışı olmasını sağlayın.

Sahip olduğunuz bir hobiyi, hayallerinize ulaşmak için gelir kaynağı haline dönüştürebilirsiniz

Bu gerçekten önemli! Bazı insanlar yaptığından keyif almanın bir yolu olarak farklı hobilere sahiptirler. Aslında her insan sahip olduğu hobiyi gelir kaynağı haline dönüştürebilir. Para kazanmanın da en eğlenceli yolu bu değil mi zaten? İşte hayalinizdeki kariyere ya da kurmak istediğiniz bir işe geçiş sürecinde paraya ihtiyacınız olacağından dolayı hobi zevkini bir gelir kaynağı haline dönüştürebilirsiniz. Örneğin; fotoğraf çekerek para kazanabilirsiniz.

Aynı kariyere sahip olan ya da yapmak istediğiniz işi yapan insanlarla konuşun

Bazen yeni bir iş kurmak için harekete geçtiğimizde ya da mevcut kariyer hayatımızda başarılı olmak için ne yapmamız gerektiğiyle ilgili bir fikrimiz olmaz. Bunu öğrenmenin en iyi yolu ise aynı kariyere sahip olan ya da kuracağımız işi yapan kişilerle konuşmaktır. Onlara mesleği hakkında neleri sevdiklerini ya da neleri sevmediklerini sorarak başlayabilirsiniz. Bu insanlar size başlangıçta nasıl adım atmanız gerektiğini gösterebilirler. Bu insanlar ile bilgilendirici görüşmeler yapmaya gayret edin. Onlarla sürekli temas halinde kalın. Birisi sizin için zamanını harcayıp size yol gösterdiyse, onlarla yaşadıklarınızı paylaşın. Sonuçta, bu insanlar yeni kariyerinizdeki ilk arkadaşlarınız olacak.

İnançla hareket etmeyin, risk hesaplaması yapın

Çoğu insan “yeterince cesur” olsa bile büyük sıçrama yapabileceklerinin yanlış düşüncesi içerisindedir. Değişimin her zaman riskli olduğunu ve yeni bir kariyere geçerken sizin de risk altında olduğunuzu unutmamanız gerekir. Başlayacağınız işin olumlu ya da olumsuz etkilerinin neler olabileceğini anlamaya çalışın. Yeni kariyerinizde başarılı olmak için yeterli becerilere sahip misiniz? Başarıyı elde etmek için disiplin sahibi misiniz? Yaşam biçiminizi desteklemek için ihtiyacınız olan parayı kazanabilecek misiniz? Hayallerinizi başkalarına açıklayabilir misiniz? Bunlara “evet” diyebiliyor musunuz? Unutmayın! “Hayatta en büyük risk, risk almamaktır” (Jim Rohn)

Bütün bunlar çok korkutucu görünse de yeni bir kariyere başlamadan önce risk hesaplaması yapmak, ileri ki dönemlerde karşılaşması olası sorunların önüne geçebilir.

Yavaş adımlar atıyorsanız, gelecek hayallerinizi kağıda yazın

Bazen karşınıza çıkan engeller ya da prosedürler sizi yolunuzdan döndürecek derecede yaptığınız her şeyden soğutabilir. Bu da girişiminizi hayata geçirmek için yavaş adımlar atmanıza neden olur. Ancak adımlarınızı yavaşlatmak yapabileceğiniz en büyük hatadır. Eğer geleceğe dair bir vizyonunuz varsa; bunu öncelikle kağıda dökmenizde fayda var. Örneğin; yeni işinizde ne kadar para kazanmak istiyorsunuz? İşinizi kısa sürede büyütmek için neler yapmanız gerekiyor? gibi. Yani daha iyi bir gelecek için ilk olarak kendinize bir vizyon yaratın, bunu kendi kendinize yapmaya odaklanın. Bu sizi yeni kariyerinize geçiş sürecinde ya da yeni bir iş kurarken motive edecektir.

Size yardımcı olacak bir danışman bulun

Çoğu insan hayallerindeki işi nasıl bulacağını ya da kariyerinde başarılı olmak için neler yapması gerektiğini öğrenmek için danışmanlık hizmeti alıyor ve buldukları danışmanlara belirli miktarlarda para ödüyorlar. Bu sayede kısa sürede başarıya ulaşabiliyorlar. Siz de, hayallerinize kavuşmanıza yardımcı olacak bir danışman bulabilirsiniz. Onunla düzenli bağlantı kurun, hayalinizdeki başarıya doğru ilerlemek için haftalık hedefler belirleyip bildirin ve hedeflerinize ulaşmak için size yardımcı olmasını isteyin.

Düşüncelerinizi Yazın