Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Halı, Koltuk ve Kumaşa Bulaşan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş tükenmez kalem lekeleri çıkarması en güç lekedir. Peki deri, koltuk, halı veya kumaşlardaki tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi çıkarmayı kolaylaştıran bazı ipuçları var.

Kimyasal bileşenlerle hazırlanan mürekkepler tükenmez kalemlerde kullanılıyor. Bu da onların yazı yazmada ve yıllarca kağıt üzerinden çıkmamasını sağlıyor. Mavi, kırmızı, siyah veya herhangi bir renk mürekkep içeren tükenmez kalemler hele bir de çocukların eline geçtiyse; vay halimize!

Duvar, koltuk, halı, giysiler, pantolonlar ve diğer eşyaların mürekkep olması an meselesi. Ancak endişelenmeyin. Tükenmez kalem lekesini çıkarmak sanıldığı kadar zor değil. Bunu nasıl yapacağınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tükenmez kalem lekesi çıkarmanın püf noktaları

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolon, gömlek veya tişört gibi giysilerdeki mürekkep lekesini çıkarmanın püf noktaları şöyle;

  • Leke olan bölgeye saç spreyi sıkın. 5-10 dakika bekleyin. Spreyli bölgeyi temiz bir bez ile iyice ovalayın. Bu sayede lekenin etrafa yayılmasını önleyebilirsiniz.
  • Kumaşa bulaşan tükenmez kalem lekesini temizlemek için leke olan bölgeye alkol veya limon suyu uygulayabilirsiniz. Bir parça pamuğu alkol ya da limon suyuna batırdıktan sonra mürekkep lekesi olan yeri hafifçe ovalayın.
  • Parkeye bulaşan mürekkep lekesine kurumadan müdahale etmeniz gerekiyor. Bunu terebentin kullanarak yapabilirsiniz. Terebentin maddesi lekeleri parke üzerinden söküp atacaktır.
  • Halıdaki mürekkep lekesini çıkarmada en büyük yardımcı mısır nişastası ile süt karışımıdır. Bu karışımı mürekkep üzerine dökün. Kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra elektrik süpürgesi ile çektirin. Son olarak sabunlu ılık su ile halının lekeli bölgesini silin.
  • Şayet mürekkep elinize döküldüyse; domates suyu ile bastırarak ovalayın. Dilerseniz yumuşak bir fırça ile de ovalayabilirsiniz. Ardından ılık suyla ellerinizi durulayın. Daha da yetmediyse sabunla yıkayabilirsiniz.
    – Giysilere bulaşan mürekkep lekesini ilk olarak temiz bir kağıt havlu ile emdirin. Sonrasında 1 bardak ılık su ve sıvı deterjanı karıştırarak hazırladığınız karışımla üzerine hafifçe bastırarak tampon yapın. Son olarak giysilerinizi ılık suda yıkayın.
    – Mürekkep lekesi henüz yeni döküldüyse müdahale etmek daha etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Düşüncelerinizi Yazın