Gıdaların Derin Dondurucuda Saklama Süreleri

Aklımıza gelebilecek her türlü gıdayı derin dondurucuya koyup uzun süre bozulmadan tazeliğini korumasını sağlayabiliyoruz. Peki gıdaların derin dondurucuda saklanma süreleri hakkında bir bilginiz var mı?

Yıllar önce birisi çıkıp size, gelecekte meyve ve sebzeleri aylarca bozulmadan saklayabileceğinizi söylese herhalde güler geçerdiniz. Ancak gelişen teknoloji günümüzde bu hayalin gerçek olmasını sağladı ve hayatımıza derin dondurucular girdi. Bu sayede henüz mevsimi gelmeyen sebze, meyve ve diğer gıdaları dondurarak saklayabiliyor, canımız istediğinde tüketebiliyoruz.

Bazen 12 ay boyunca bile sebze, meyve suyu, et, margarin, baharat, tavuk, hindi, sulu yemekler ve hatta meyve sularını bile dondurabiliyoruz. Bunun için dondurucunun ısısı eksi 18 derece olmalıdır. Gıdaları, bozulmadan uzun süre kalabilmesi için dondurucuya yerleştirmeden önce paketlemek ve içinde kalan havayı vakumlayarak almak gerekir. Ayrıca paketlerin üzerine şoklama yaptığınız tarihi yazarak, dondurucuda kalma sürelerini takip edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere gıdaların bozulmadan derin dondurucuda muhafaza edilebileceği maksimum sürelerin listesini sunuyoruz. Aşağıdaki görsel verileri arkadaşlarınızla paylaşarak onların da bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilen gıdalar ve saklama süreleri

Ekmek ve hamur işlerinin dondurucuda saklanma süreleri.

 

Kırmızı Et ve Tavuk Eti dondurucuda muhafaza etme süreleri.

 

Balık ve deniz ürünleri dondurucuda muhafaza edilme süreleri.

 

Süt ürünleri ve yumurta dondurucuda saklanma süreleri.

 

Meyve – Sebze, Çorba ve Sulu Yemekler dondurucu muhafaza süreleri.

 

İçecekler ve Hazır Gıdaların dondurucu muhafaza süreleri.

Dondurulmayacak Gıdalar Listesi

Her gıda dondurucuda saklanır diye bir kural yok. Zira bazı gıdaları dondurucuya bile koysanız muhafaza etmek mümkün değildir. İşte dondurucuya koyulmayan gıdaların isimleri.

– Soğuk Etler
– Vakumlu Hazır Gıda Ürünleri
– Kabuklu Yumurta
– Haşlanmış Yumurta
– Kahve
– Mayonez
– Krema
– Puding
– Salata ve salata sosu
– Pişmemiş Pirinç
– Pişmemiş Makarna
– Mısır Gevreği
– Elma
– Kavun
– Karpuz
– Enginar
– Patlıcan
– Marul
– Patates
– Turp
– Lahana
– Asitli İçecekler
– Alkollü İçecekler

Düşüncelerinizi Yazın