Evlilikte Yalnızlık Nedenleri ve Yalnızlıktan Kurtulmanın Yolları

Evlilik ve yalnızlık. Onlar çok garip iki arkadaş gibidirler ve bunlar arasındaki ilişki çoğu kez tartışmalara konu olur. Evlenmeden önce çevremizdeki çoğu insan veya aile büyükleri bize evlenince sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, sırlarımızı ve hatta hayatın tüm sıkıntılarını paylaşmak için eşimizin bir ömür boyu bize arkadaş olacağını nasihat ederler. Ancak bu her zaman böyle olmaz. Bazen kendimizi yalnız hissedebiliriz. Peki ya evliliğiniz sizi hayatınızı paylaşacak biriyle karşılaştırmazsa? Bir çok kişi için bu sadece bir efsane olabilir, ancak bazıları için gerçek budur.

Abckadin.com’un bu yazısında evlilikte neden yalnızlık hissettiğinizi ve yalnızlığınızı gösteren işaretlerin neler olduğunu bulabilirsiniz. Evlilikte yalnızlık hakkında merak edilenleri öğrenmek için, yazımızı okumaya devam ediniz.

Evlilikte Yalnızlık Nedenleri

Görsel Kaynak: Pixabay.com

Yalnızlık, dünya genelindeki milyonlarca insan arasında yaygın bir sorundur. İsveçliler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, evli kişiler arasındaki cinsiyet farkı yalnızlığa neden olur ve kadınlar erkeklerden daha fazla yaşıyor. Evlilikte yalnızlığın nedenleri şöyle;

Aile İçi Şiddet ve Zorbalık

Eşiniz kendisinin çok güçlü olduğunu düşünür ve aile içi şiddete başvurur. Bu genel olarak “Kadına Şiddet” olayları ile gündeme geliyor. Bu durum psikolojik ve duygusal istismar ile düzenli bir olay haline gelebiliyor. Eşinizin size olan kötü davranışları bir süre sonra ondan korkmanıza ve korku içinde evlilik yaşamanıza neden olabilir. Bu da sizi eşinizden soğumaya iter ve yalnızlık hissetmenize neden olur.

Günlük Yaşantının Yoğunluğu

Boşanma sebepleri arasında en önemlisi, çiftlerin yoğun hayat programlarıdır. Kadın veya erkek kariyeriyle ya da ailevi konularla o kadar meşgul olur ki, eşiyle bir araya gelmek için zaman bulamaz. Bu da eşler arasında bir boşluk oluşturur ve zamanla yalnızlığa iter. Hal böyle olunca eş ya da eşler kendilerini yalnız hissederler.

Duygusal Destek Özlemi

Çiftlerden birinin aile sorunu olduğunda mesela; annesi hasta olduğunda, eş kaygıları hafifletmek için çaba göstermiyor ve yaşanılan acıyı kabul etmiyor olabilir. Duygusal bağ olmadığında, duygusal desteğin de bir kapsamı yoktur. Bu nedenle çiftler birbirlerinden destek alamayacaklarını bildikleri zaman, duygularını birbirleriyle paylaşma yerine sessizliği tercih ederler.

Nadir Fiziksel Yakınlık

Kocanızla en son ne zaman fiziksel yakınlık yaşadınız? Yaramaz bir davranış veya sıcak bir öpücük ya da el ele tutuşmak gibi. Tüm bunlar ne kadar az yapılırsa, eşler arasındaki boşluk o kadar geniş olur. (Okuyun: Seks mutlu bir evlilik için gerekli mi?)

Birlikte Zaman Geçirmeme

Çocuklar veya diğer aile üyeleri her zaman çiftlerin çevresindedir. Bazen aileler o kadar büyük olur ki eşler birlikte geçirecek zaman bulamaz. Başlangıçta, eşler zaman yaratmaya çalışsa da her başarısızlıkta bu fırsatı yakalama arzusu biraz daha körelir ve sonunda vazgeçilir. (Okuyun: Eşinizle birlikte zaman geçirmenin yolları)

Geçmişte Yaşananlar

Evlilikte yalnızlık her zaman eşten kaynaklanmaz. Geçmişte yaşanan olaylar veya eski ilişkiler de bunun nedeni olabilir. Yapılan araştırmalara göre; yalnızlık anne-baba veya kardeşler ile yaşanan olumsuz anılardan dolayı da ortaya çıkabilir. Yalnızlık her zaman yüz yüze olması gerekmez. Tek taraflı da olabilir ya da eşlerden biri yalnız olmadığı halde kendisini yalnızmış gibi hissedebilir. Peki; ilişkide yalnız olup olunmadığı nasıl bilinir?

Bir Evlilikte Yalnızlığın Bulguları

Görsel Kaynak: Pixabay.com

Yalnızlık duygusu yaşıyorsanız eşinizle aranızda olan biteni göz ardı etmeye çalışmalısınız. Evlilikte dikkat edilmesi gerekenler çok önemli işaretlerdir. Bunlarda kısaca bahsedelim;

Eşinizle samimi olmaya zaman ayırdınız mı?

Eşinizle yakınlığınızı (veya eksikliğini) düşündüğünüz gerçeği, ilişkide bir şeylerin yanlış gittiğini gösterir. İlgisizlik, zaman yetersizliği ya da mahremiyet eksikliği yüzünden eşinizle samimi olmayabilirsiniz. Sebep her ne olursa olsun, samimiyetin olmaması yalnızlığın bir işareti olabilir.

Her ikinizde günlük rutinlerinizi paylaşmazsınız

Eşinize gün boyunca ne yaptığınızı anlatmak istersiniz veya eşinizin ne yaptığını merak eder ve onu dinlemek istersiniz. Ancak eşinizi konuşmak istemez. Ya da uzun uzadıya konuşurken gözlerini devirir. Bu eşiniz ile aranızdaki iletişim kanallarının gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelir.

Özel günleri unutmak

Eşiniz, doğum günü ya da yıl dönümü gibi özel günlerinizi unutuyorsa, bu demektir ki size değer vermiyordur. Bu durum sizin için de geçerli. Eğer siz de eşinizin özel günlerini hatırlamıyorsanız ve ona bir sürpriz yapmıyorsanız evliliğinizde yalnızlık yaşamanız kaçınılmazdır.

Eşinizin size olan davranışlarının değişmesi

Çiftler özellikle flört dönemlerinde birbirlerini kırmamak için adeta nezakette çığır açarlar. Ancak bu durum evlilik sonrası değişir. Örneğin evlenmeden önce birlikte yemek hazırlarken evlilikten sonra bu iş sadece kadına kalır. Bunun yanında flört döneminde eşler birbirine her konuda yardımcı olurken evlilik sonrası durum tam tersi olur. Eşinizdeki davranış değişimi size daha az bağımlı olduğu anlamına gelebilir. Buna çözüm bulmak için eşinizin davranışının neden böyle olduğunu anlamanız gerekiyor.

Yalnızlık iç karartıcıdır ve eğer karşınızda çok sevdiğiniz bir kişi varsa, duygularınızı ifade etmek için hiçbir kelime bulamazsınız. Peki neden bu duyguları yaşayasınız ki? Onları aklınızın bir köşesine hapsedin. Bu sayede yalnızlık depresyonundan kurtulabilirsiniz.

Evlilikte Yalnızlıktan Kurtulmanın Yolları

Görsel Kaynak: Pixabay.com

İletişim Kurmak

İletişim, bir evlilikteki her türlü sorun için tek çaredir. Mümkün olduğunca eşinizle konuşmaya çalışın. Hangi konuda olursa olsun hiç önemli değil. Rastgele konuşun, o gün ne yaşadığınızı paylaşın. Gündeme dair haberleri tartışın veya sizinle ortak ilgi alanına giren bir konuda sohbet edin. Konulara eşinizin bakış açısıyla yaklaşın. Bu her zaman evlilikteki heyecanı ve olumlu atmosferi canlı tutar. (Okuyun: Mutlu bir evlilik için uyulması gereken 10 altın kural)

İyi Zamanları Hatırlayın

Eşinizle bir akşam baş başa oturup geçirdiğiniz güzel günleri hatırlayın. Düğün videonuzu izleyin ya da balayı fotoğraflarınıza bakın. Flört ilişkisi yaşadığınız günlerden, ikinizin birlikte gittiği romantik geziler hakkında konuşun. Ailenizin ve arkadaşlarınızın haberi olmadan gizlice yaptığınız yaramazlıkları hatırlayın. Bu hem sizi güldürecek hem de birlikte eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Birbiriniz için Küçük İyilikler Yapın

Eşiniz kravat bağlamakla mı uğraşıyor? Hemen ona yardım edin. Sabah ona lezzetli bir kahvaltı hazırlayın. İşyerinde stresli bir gün geçirdiyse rahatlaması için ona istediğini verin. Eşinizle birbirinize küçük iyilikler yapmak sizi daha fazla mutlu edecek ve aranızdaki soğukluğun sıcaklığa dönmesini sağlayacaktır.

Eşinizin Bakış Açısını Anlayın

Kocanız farklı bir görüşe sahip olabilir. Ailenizin size karışması eşinizi rahatsız edebilir. Ama sizinle aynı fikirdedir. Eşinizi yargılamaktan vazgeçin! Eşinizin bakış açısını anlamak ve düşünmek için kendinize bir kaç dakika zaman ayırın.

Yukarıda anlattığımız adımların sadece yalnızlıktan kaçınmanıza yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Bunlar ayrıca bir evlilikte yalnızlıktan dolayı yakalanabileceğiniz hastalıklardan kaçınmanıza da yardımcı olurlar.

Yalnızlığa Bağlı Sağlık Sorunları

Görsel Kaynak: Pixabay.com

Yalnızlık hem duygusal hem de fiziksel açıdan olumsuz etkilere neden olabilir. İşte yalnızlığın yan etkilerinden bazıları:

– Depresyon ve intihar
– Kalp hastalıkları ve felç
– Öğrenme bozuklukları, hafıza yetisini kaybetme
– Anti sosyal davranışlar
– Alkol ve uyuşturucu kullanımı
Alzheimer hastalığının başlangıcı
– Beyin fonksiyonlarında yavaşlama

Bu sorunlardan kaçınmak için bilinçli bir şekilde çaba göstermediğiniz sürece, hastalıklar vücudunuzda uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Yalnız bir eş veya koca iseniz, sizi daha büyük sorunlara sürükleyebilecek bu zihinsel duyguya devam etmeniz gerekmez. Kendinizi olumsuz düşüncelerden arındırmak için bir şeyler yapmaya çalışmalısınız.

Evlilikte Duygusal Yalnızlığı Yenmenin Yolları

Burada duygusal yalnızlıktan çıkmanın bazı yollarını sunuyoruz. Size uygun olanları seçin ve uygulayın!

Yalnızlık Çekmekten Vazgeçin, Yaşamaya Başlayın!

Yalnız olduğunuzu ne kadar çok düşünürseniz, kendinizi o kadar kötü hissedersiniz. Eşinizin hayatınızdaki en önemli kişi olduğunu anlayın, ancak sahip olduğunu tek şey o değil. Ailenizle, kardeşinizle veya yakın arkadaşlarınızla sık sık görüşüp, onlarla sohbet etmeye çalışın. Yeni insanlarla tanışın. Fakat onlardan sempati beklemekten veya onları aramaktan asla vazgeçmeyin.

Kendinize Göre Hobi Edinin!

Eğer evliliğinizde yalnızlık dönemine girdiğinizi düşünüyorsanız, her zaman yapmak istediklerinizi yapmaya başlayarak yeni bir adım atabilirsiniz. Kendinizi yalnız hissettiğinizde zihninizi meşgul edecek bir şeylerle uğraşın. Mesela şarkı söyleyebilir, dans edebilir ya da aerobik kurslarına katılabilirsiniz. Daha da olmuyorsa bir hobi edinerek zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz. Mesela son günlerin en popüler hobileri arasında yer alan Kokulu Taş Hediyelik Ürünler yapabilirsiniz.

Planlara Hayır Demeyin

Arkadaşlarınızın ya da ailenizin yaptığı planlara hayır demeyi bırakın. Piknik, uzun yürüyüş ya da seyahatlere katılmanızı istiyorlarsa onlarla birlikte gidin. Eğlenmek için moraliniz olmayabilir, ama eğlenmek için daha ne istiyorsun? En azından çevrenizde size değer veren birilerinin olduğunu görmek de sizi eğlendirebilir. Bu eşinizle yüzleşmek, onunla konuşmak ve aranızdaki sorunları çözmeye de yardımcı olacaktır.

Arkadaşlarınız veya Aileniz Davet Et

Yakın arkadaşlarınızı ya da ailenizi evinize davet edin. Harika bir akşam yemeği, güzel bir ortam ve biraz da dedikodu yalnızlığınız için adeta bir iksir olabilir. Birlikte film seyredin ya da en sevdiğiniz TV dizisini sonuna kadar izleyin. Arkadaş veya aile davetlerinize eşinizi de dahil edin. Kim bilir, bu ikiniz arasındaki kıvılcımın yeniden alevlenmesine neden olabilir.

Kariyerinize Odaklanın

Profesyonel yaşamınızın kişisel yaşamınızdan etkilenmesine asla izin vermeyin. Bu söylenenden daha zor yapılır ancak yalnızlığınızı unutabildiğiniz, arkadaşlarınızla etkileşim kurabileceğiniz gibi kendinizi işinizde tuttuğunuz sürece kesinlikle çalışacaktır. Bir kariyer sahibi olmak, sakinliğinizi korumanıza ve yaşamınızdaki önceliklere odaklanmanız için size yardımcı olacaktır.

Yalnız Kalmayı Öğrenin, Yalnızlıktan Korkmayın

Bu herkes için işin en zor kısmı. Kendinizi sevin ve işlerinizin tadını çıkarmaya başlayın. Yalnızlık çektiğiniz için kendinizi suçlamayın, bu hayatta ilerlemenizde yardımcı olmaz. Yalnız yaşamayı öğrenirken, gizli yeteneklerinizi de tespit edebilirsiniz. Görünüşünüzü gözden geçirin, yeni bir saç kesimi yaptırın, aroma yağları kullanarak masaj yapın ve gardırobunuzdaki giysileri yenileyin. Bu yeni görünüm hayatınıza renk katabileceği gibi sizi umursamayan eşinizi de uyarabilir.

Sağlığınıza Odaklanın

Yalnızlığı hem fiziksel hem de zihinsel açıdan güçlendiysen yenebilirsin. Yalnızlık, aşırı yemek yemenize sebep olabilir. Sağlığınıza odaklanarak bu gibi zayıf noktaları aşabilirsin. Besleyici yiyecekleri yiyin, düzenli olarak su için ve egzersiz yapın. Spor salonuna gidin, aerobik kurslarına katılın, yoga veya meditasyon yapın. Bu sayede vücudunuzun formda kalmasını sağlarken aynı zamanda kendinizi hayata daha yakın hissedebilirsiniz.

Eşinizle Konuşun

Savaş başlamadan önce asla savaşı kaybetmeyin. Düşüncelerinizi eşinizle paylaşmaya teşebbüs etmeden önce sakın depresyona girmeyin. Onunla yalnızlık hakkında konuşmaya çalışın. Ona neden gergin olduğunu ya da hayattaki hayal kırıklıklarının ne olduğunu sorun. Belki o da sizin gibi hayatının bir döneminde yalnızlık çekti ya da hayal kırıklığına uğradı. Bunu mutlaka öğrenmeye çalışın.

Evlilikte yalnızlıktan çıkmak için çaba sarf etmelisiniz. Tek başınıza olsanız bile, onunla savaşmaya kararlı olun. İnanın, zafer sabrınızın ve uğraşlarınızın sonucunda sizinle buluşmayı bekliyor.

Peki siz hayatta hiç yalnızlık çektiniz mi? Bizimle deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarak paylaşabilirsiniz.

Kaynak: momjunction.com

Düşüncelerinizi Yazın