Boşanma Nedeni: Sosyal Medya

Evliliğinizi Sosyal Medyadan Korumanın Yolları

Sosyal medya gerçekten evlilik kalitesini etkiliyor mu? Bu soru milyonlarca evli çiftin zihninde uzun zamandır varlığını sürdürüyor. Avukatlara göre, sosyal medya kullanımından kaynaklanan boşanmalar her geçen gün artmaya başladı. Evlilik danışmanları ise çiftlerin tartışmalarındaki en büyük nedenin sosyal medya olduğu fikrinde birleşiyor.

Sosyal medya kullanımının evlilikleri nasıl etkilediğini görmek için sadece etrafınıza bakmanız yeterli. Örneğin; bir parka gittiğimizde çiftlerin birbirleriyle konuşmak yerine cep telefonları ile meşgul olduklarını görebilirsiniz.

Bilim insanları evlilikte sosyal medya kullanımı konusunda bir araştırma yaptılar. 1300’den fazla rastgele evli çiftler seçildi. Bu çiftlerin televizyon izleme, video oyunları oynama ve Facebook ile Twitter gibi sosyal medya sitelerini kullanım oranları ölçümlendi. Araştırma sonucunda, çiftlerin evlilik kalitelerinin düştüğü, mutluluğu farklı alanlarda buldukları, dijital mecralar yüzünden sık sık tartışma yaptıkları ve buna bağlı olarak boşanmayı düşündükleri belirlendi.

Bulgular, erkeklerin daha fazla sosyal medyayı kullandığını gösterdi. Eşi sosyal paylaşım platformlarında daha fazla vakit geçiren kadınlar evliliklerinde daha az mutlu olduklarını belirtirken, hem erkek hem de kadınlar bu nedenlerden dolayı boşanma olasılıklarının daha yüksek olduğunun farkına vardılar.

Evlilik danışmanları, çiftler arasındaki ilişki kalitesinin artırılması için iletişimin önemli olduğunu her fırsatta vurguluyor. İletişim ve çiftler arasındaki bağların zayıf olduğu bir evlilikte eşlerden birisi kendisini yalnız hissettiği gibi bu da boşanmalara neden olabiliyor. (Okuyun: Evlilikte Yalnızlık Nedenleri)

Sosyal Medyanın Evlilik Kalitesine Zarar Vermemesi için Çiftler Ne Yapmalı?

Son zamanlarda sosyal medya kullanımı nedeniyle boşanmalarda artış gözleniyor. Bunun önüne geçmek için yapılması gerekenler aslında çok basit. İşte sizlere yardımcı olacak çözüm yolları;

  • Yüz yüze görüşmek birbirinize zaman ayırın. Telefon, televizyon, Facebook ya da Twitter’a odaklanmak yerine birbirinize odaklanmayı deneyin. Sosyal medya, eşinizle iletişim kurmak için kullanılabilir ancak yüz yüze konuşmak yerine kesinlikle geçemez.
  • Video oyunlarını tek başınıza oynarken ne kadar zaman geçirdiğinize dikkat edin. Eşler oyun oynamak için ne kadar zaman geçirdiği konusunda anlaşamadıklarında, evlilik kalitesi azalır.
  • Sosyal medyanın, evliliğinizi ne kadar etkilediği konusunda konuşun. Eşinize hiç çekinmeden size zaman ayırması gerektiğini hatırlatın.
  • Evinizde internet kullanımını sınırlayın. Mesela; eşiniz evde olduğu zamanlarda belli saatler arasında dijital mecralara giriş planı yapın. Bu sayede belli saatlerde sosyal medya ya da internet sitelerini ziyaret ederken, kalan zamanlarda birbirinize zaman ayırabilirsiniz.
  • Son olarak birbirinize karşı sorumluluklarınız olduğunu ve evlilik kalitesini arttırmak için iletişimin önemli olduğunu unutmayın.

Hayatınızda internet ve sosyal medyadan daha önemli olan bir şey varsa; o da eşinizdir. Dijital dünyanın evliliğinizde olumsuz etkiler bırakmasına izin vermeyin. Sanal dünyanın evliliğinizi rahatsız etmemesi için gereken adımları atın.

Referans Kaynak: firstthings.org

Düşüncelerinizi Yazın