Evliliğinizde Büyük Etki Yaratabilecek Küçük Değişiklikler

Bir evliliğin iyileştirilmesi her zaman büyük müdahaleler gerektirmez. Bunun yerine, küçük günlük alışkanlıkların değiştirilmesi, evliliğiniz hakkında ne hissettiğiniz konusunda büyük bir fark yaratabilir ve en önemlisi, eşinize karşı nasıl davrandığınızı gösterir.

Evliliğinizi sağlıklı tutmak veya eşiniz ile aranızdaki kıvılcımı yeniden ateşlemeniz gerekiyorsa, günlük alışkanlıklarınızın bazılarını değiştirin. Bu sayede gerçek evlilik mutluluğu yaşamaya başlayabilirsiniz. İşte evlilikte mutluluğu yakalamak için yapmanız gereken değişiklikler:

Yatak odanızı romantik bir ortama dönüştürün

Yatak odasındaki ambiyans ya romantizmin doruklarına çıkmanızı ya da tutkulu bir gece geçirmenizi sağlar. Eğer eşinizle aranızda bir çocuğunuz varsa, ağzına kadar kıyafetlerle dolu bir gardrop veya uzun süredir değiştirilmemiş çarşaflar varsa, odaya girdiğinizde muhtemelen romantizm havası hissetmeyeceksiniz.

Evlerinin diğer odalarını özenle dayayıp döşeyen ve bununla gurur duyan bir çok çift, yatak odasını ihmal etme eğilimi gösterir. Ancak, eşinizle aranızdaki romantizmi yeniden canlandırmak istiyorsanız öncelikle işe yatak odasından başlamalısınız. Örneğin; duvarları yeniden boyayabilir, aşk veya cinsellik figürlü duvar kağıtları ile süsleyebilir, yeni çarşaflarla yatağınızı düzenleyebilir ve daha pek çok değişiklik yaparak kalıcı bir ambiyans oluşturabilirsiniz.

Her hafta romantik bir gece planlayın

Eşinizle baş başa geçirebileceğiniz romantik bir gece planlamazsanız, evlilikte mutlu olmak pek olası değildir. Nasıl arkadaşlarınızla buluşuyor, onlara söz verdiğinizde gitmek zorunda kalıyorsanız aynı şekilde aileniz ile de vakit geçirmeniz gerekir. İlişkinizi düzenli olarak beslemek için eşinize zaman ayırmazsanız, bu evliliğiniz için zararlı olabilir. Bu yüzden haftada en az bir gece eşinizle zaman geçirebileceğiniz planlar yapmalısınız. Bunu ister kendi başınıza planlayın, isterseniz eşinizle birlikte. Eğer bunun için yeterli bütçem yok diyorsanız; illa ki lüks restoran ya da mekanlara gitmek şart değil. Salaş bir mekanda düşük masraflar yaparak da vakit geçirebilirsiniz. Önemli olan gidilen mekan değil eşinize olan ilgiyi göstermektir. Bu noktada mutlu evlilik için uyulması gereken 10 altın kuralı unutmayın!

Her gün evliliğiniz için bir hedef belirleyin

Evliliğinizde mutlu olmak için her gün bir amaçla uyanın ve o gün neler yapabileceğinizi düşünün. Büyük hedefler olmadan da harika işler yapabilirsiniz. Her gün bir şey yapmak için bilinçli karar vermek veya eşinizle kaliteli zaman geçirmek için uzun yol kat edebilirsiniz. Hatta kendi kendinize “Bugün eşime üç olumlu şey söyleyeceğim” veya “Bugün sakin olacağım” diye şartlandırarak hedef belirlemeye odaklanabilirsiniz. Eşinizle birlikte zaman geçirmenin yolları öğrenmek için tıklayın.

Kazanmaya değil, katkıda bulunmaya odaklanın

Evliliğinize her gün ne katkıda bulunduğunuza bir göz atın. Eşinizin sizin için ne yapmadığına ya da neyin çalışmadığına odaklanmak yerine, yalnızca evliliğinizi daha mutlu hale getirmek için yaptıklarına odaklanın. Eşiniz için hayatı kolaylaştırmaya odaklanırsanız, evliliğinizin hayatınızı nasıl zorlaştırdığını düşünmek için daha az zamanınız olur.

Dikkat dağıtan şeyleri kapatın

Televizyon izlerken ya da bilgisayar başındayken eşinizin size ne dediğini anlamadan ‘Evet’ dediğinizde, bu muhtemelen eşinizin dediklerine kulak vermediğinizin bir işaretidir. Eşinizin söyledikleri sizin için arka planda kalıyorsa, bu çok fazla iletişim sorununa neden olabilir. Eşinize zaman ayırmak ve onunla konuşmak için odaklanın. Evinizde dikkat dağıtan TV, bilgisayar veya cep telefonu gibi cihazları kapatın. Eşinize bakın ve onun size anlatacağı her şeyi dikkatle dinleyin.

Eşinize herkesten fazla değer verin

Eşinize en kötü günlerinizde nasıl davrandığınızı düşünün. Kötü haldeyken eşinizin iyi davranmadığını bir düşünsenize, ne yapardınız? Kendinizi eşinizin yerine koymalısınız. İş yerinde kötü bir gün geçiren ya da stres altında olan bazı eşler moral bozukluklarını eve yansıtırlar. Erkek ya da kadın fark etmez! Kötü zamanlarda eşinize asla kötü davranmayın, aksine ona değer verdiğinizi kendisine söyleyin.

Çok konuşmak yerine eşinizi dinleyin

Çok fazla konuşmak ya da söyleneni dinlememek, evlilik içi iletişimde problemlere neden olabilir. Bu nedenle eşinizin ne söyleyeceğini gerçekten dinlemeniz ve anlamanız önemlidir. Eşinizin size sorduğu soruları dinleyerek yanıt vermeyi, onu dinlemeyi, ilgi göstermeyi ihmal etmeyin.

Cesaret verici kelimeler söyleyin

Bazen eleştirmek cesaretten daha kolay gelir. Bununla birlikte, hayatta eşinizin en büyük hayranı olmalısınız. Dünya zor bir yer olabilir ve eşinizin desteğine ihtiyacı vardır. Eşinize her gün gerçek övgü ve cesaret verici kelimeleri sunun.

İyi günleri hatırlayın

Evlilikte her gün piknik yapılmaz. İyi zamanları hatırlamak, eşiniz ile aranızda çok sayıda olumlu ve romantik duygular uyandırabilir. Mutlu anılarınız hakkında konuşmak için vakit ayırın, keyif verici bir tatil, gittiğiniz eğlenceli bir macera, çocuklarınız doğduğunda veya hayatınızda sizi güldüren bir zaman olsun. Fotoğraflara da birlikte bakın ve yeni mutlu anılar yaratmaya çalışmayı unutmayın.

Düşüncelerinizi Yazın