Ev yapımı doğal lavabo açıcı yapılışı ve kullanımı

Ev Yapımı Lavabo Açıcı Formülü

Ev temizliği için kullandığımız deterjan, kireç çözücü veya yüzey temizleyici ürünler kimyasal içerikleri nedeniyle sağlığımıza son derece zararlıdır. Evinizi doğal yöntemlere başvurarak pırıl pırıl yapabilirsiniz. Ev yapımı temizlik malzemesi yaparken kullanabileceğiniz ürünlerin başında karbonat ve sirke gelir. Peki tıkanan lavaboyu açmak için doğal lavabo açıcı nasıl yapılır?

Lavabo tıkanmasını gidermek için kullanabileceğiniz en doğal formül karbonat sirke karışımıdır. Bu iki ürünü karıştırarak doğal ve sağlığa zararsız bir lavabo açıcı elde etmiş olursunuz.

Lavabo tıkanıklığı sorunu bazen evimizde ya da iş yerimizde başımıza gelir. Lavaboları açmak veya temizlemek için çoğumuz kimyasal bazlı temizlik maddelerini kullanırız. Ancak bu tür kimyasallar işimizi görse de sağlığımızı tehdit ediyor. Lavabo temizliği esnasında buharlaşan bu kimyasallar solunum yoluyla ya da sıçradığında cildimize bulaşarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca yüksek oranda aşındırıcı özelliğine sahip olan bu maddeler gider borularına bile zarar verebiliyor.

Karbonat Sirke Karışımı Lavabo Açıcı

Evinizde ya da iş yerinizde tıkanan lavaboları açmak için kimyasal maddelere maruz kalmak istemiyorsanız aşağıdaki formülü uygulayarak doğal yöntemlerle lavabo temizleme işlemini rahatça yapabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız doğal lavabo temizleyici tarifi:

Malzemeler

1 kahve fincan sirke
1 kahve fincanı karbonat
5’er damla lavanta, biberiye ya da limon konsantresi içeren uçucu yağ
1 litre kaynar su

Hazırlanışı

Doğal lavabo açıcı formülü için tek yapmanız gereken sirke, karbonat ve uçucu yağı lavaboyu temizlemek istediğiniz sırada gider ağzına dökmek olacak.

Ev Yapımı Lavabo Açıcı Kullanımı

Tıkanmış lavaboları açmak için kullanabileceğiniz bu formülü uygulamak için ilk yapmanız gereken şey karbonat ve sirkeyi lavabo deliğine dökmek olacak. Karbonatın üzerine sirkeyi döktükten sonra köpük oluştuğunu göreceksiniz. Bu sırada lavaboda biriken kireç kalıntılarının da kabardığını göreceksiniz. Köpürme tamamlandıktan sonra 1 litre kaynar suyu lavaboya dökün. Bir lavabo pompası yardımıyla dikkatli bir şekilde lavaboyu pompalayın.

Bu formülü sadece ayda bir defa düzenli olarak uyguladığınız takdirde ciddi lavabo tıkanıklığı sorunları ortadan kalkmış olacak. Ayrıca doğal lavabo temizleyici formülünü bir kapta saklayarak, daha sonra kullanabilirsiniz.

Görüşler

Yazımızda verdiğimiz doğal lavabo temizleyici formülü denediniz mi? Aldığınız sonuçları aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın