Ev Yapımı Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Formülleri

Kimyasal maddeler içeren çamaşır yumuşatıcıları kullanmak yerine evdeki malzemeleri kullanarak doğal çamaşır yumuşatıcısı yapabilirsiniz. Hepimizin de bildiği gibi kimyasal içerikli temizlik ürünleri sağlığımızı tehdit ediyor. Bu nedenle pek çok ev hanımı kendi temizlik ürününü yapmak için deterjan ya da yumuşatıcı gibi ürünlerin tariflerini arıyor. Sizlere bu yazımızda ev yapımı çamaşır yumuşatıcı nasıl yapılır, yardımcı olmaya çalıştık.

Kısacası, sizleri piyasada satılan çamaşır yumuşatıcı ürünlerden vazgeçirecek ve en az onlar kadar etki ederek çamaşırlarınızı yumuşak tutmanıza imkan tanıyacak 6 farklı doğal yumuşatıcı formülü gerçekten çok işinize yarayacak.

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifleri

Doğal Çamaşır Yumuşatıcısı Formülleri

1- Elde çamaşır yıkayanlar için en mükemmel çözüm karbonat. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce suya yarım fincan karbonat ekleyin. Çözülmesi için iyice karıştırın. Bu işlemden sonra çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu benim de en çok kullandığım yöntemdir. Karbonat hem suyu yumuşatır hem de çamaşırları. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra giysilerinizin yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

2- Yıkama suyuna bir su bardağı sirke ekleyerek de çamaşırlarınızı yumuşatabilirsiniz. Ancak bu yöntem karbonat tekniği kadar etkili değil.

3- Sirkeli Karbonatlı Çamaşır Yumuşatıcı Tarifi: 4 su bardağı elma sirkesi, 1 bardak su, 100 gram karbonat ve 20 ml esansiyel yağı bir tencere içerisinde iyice karıştırın. Karışımı bir şişe içerisinde saklayın. İhtiyacınız olduğu zamanlarda gönül rahatlığıyla çamaşır yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz.

4- Sirkeli Çamaşır Yumuşatıcı Tarifi: 2 litre elma sirkesi ile 30 – 40 damla esansiyel yağı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Uçucu yağ kokusunun gitmemesi için karışımı bir şişede muhafaza edin. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın. Kullanmak için çamaşırlarınızın çokluğuna göre makinenin yumuşatıcı haznesine yarım su bardağı karışımdan ekleyebilirsiniz.

5- Karbonatlı Çamaşır Yumuşatıcı Tarifi: Yarım su bardağı karbonat ile 3-4 damla esansiyel yağı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı suda eritin ve çamaşır makinesinin yumuşatıcı haznesine koyun. Yıkama işleminden sonra çamaşırlarınızın her zamankinden daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Kaynak: Abckadin.com / Münevver Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın