Ev Temizliğinde Soğan Kullanmanın Yolları

Ev Temizliğinde Soğan İşleri Kolaylaştırıyor!

Soğan yemeklere lezzet katmasının yanı sıra ev temizliğinde de büyük kolaylık sağlıyor. Peki ev temizliğinde soğan kullanmanın yolları neler, hangi alanlarda kullanılır?

Ev temizliği işlerini daha kolay hale getirmek için doğal temizleyici arıyorsanız sizlere şaşırtıcı bir tavsiyemiz var. Yemeklerde kullandığınız soğanı ev temizliğinde kullanabilirsiniz.

Abckadin.com olarak ev temizliğinde bazı inatçı lekeleri çıkarmakta zorlanan hanımlar için faydalı bir yazı hazırladık. Ev temizliğinde işleri kolaylaştıran soğanın kullanım alanlarını öğrendiğinizde artık kimyasal temizlik ürünleri kullanmaktan vazgeçeceksiniz. İşte doğal yüzey temizleyici olarak kullanabileceğiniz soğanı kullanma yolları…

Ev Temizliğinde Soğan Kullanmak

İnsan sağlığına faydasının yanı sıra yemeklere lezzet katan tadıyla mutfakların temel sebzesi olan soğan doğal ev temizleyicisi olarak harika işler çıkarabiliyor. Metal eşyalardan ocak temizliğine kadar pek çok kullanım alanı olan soğanın ev temizliğinde nerelerde kullanıldığına gelin birlikte bakalım.

Izgara Temizliğinde Soğan Kullanmak

Izgaraya yapışan artıkları soğanla ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Mangal yaptıktan sonra pişirilen etin yağı ve parçaları ızgara üzerine yapışır. Izgarayı kaynar su ile ıslayarak temizleseniz bile bunları çıkarmak hayli güçtür. Ancak bir parça soğanla ızgarayı ovaladığınızda hem yağ hem de et parçalarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Ocak Temizliğinde Soğan Kullanmak

Tencereden taşarak ocak üzerinde leke bırakan artıkları soğanla sürterek temizlemek mümkün.

Yemek pişirirken tencereden taşanlar kuruduğunda inatçı lekeler haline geliyor. Sert bir temizlik süngeri ile sürterek bu lekeleri çıkarmak istediğimizde ocağın üzeri çizilme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Bunu önlemek için bir parça soğanla ocağın ovulması inatçı lekelerden kurtulmanızı sağlıyor. Soğana biraz da tuz eklerseniz kirleri daha kolay çıkarabilirsiniz.

Aspiratör Temizliğinde Soğan Kullanmak

Ocak aspiratörü üzerinde biriken inatçı yağ lekelerini soğanla ovalayarak çıkarabilirsiniz.

Aspiratörler özellikle yemek buharı ile yükselen yağların istilasına uğrar. Bu yağlar aspiratör filtresini tıkadığı gibi düzenli olarak filtrenin temizlenmesi gerekir. Ayrıca aspiratörün etrafını da yağ bağlar. Soğanla aspiratör temizlemek için kabartma tozunu yarım soğanın üzerine dökün ve aspiratörü iyice ovalayın. Birikmiş inatçı yağ lekelerinde bu sayede rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Pencere Temizliğinde Soğan Kullanmak

Pencere kenarında biriken kirleri soğanla ovalayarak temizlemek hem inatçı kirlerin çıkmasını hem de böceklerin eve girmemesini sağlar.

Pencere kenarlarında biriken lekeler başımıza dert olur. Bu lekeler bazen öyle inatçı olurlar ki neyle silerseniz silin bir türlü çıkmayabilir. Ancak soğanla bu lekeleri ovalayarak çıkarmak mümkün. Bu sayede hem lekelerden kurtulabilir hem de böceklerin eve girmesini engelleyebilirsiniz.

Metal Eşyaların Temizliğinde Soğan Kullanmak

Metal eşyaları soğanla ovaladığınızda yeniden parlaklık kazanır.

Parlaklığını kaybeden tencere, tava, çatal, bıçak vb. gibi metal eşyaları soğanla parlatabilirsiniz. Bunu yapmak için bir kap içerisine su ve soğan koyun, ardından metal eşyaları soğanlı su ile ovalayın. İşlemi tamamladığınızda metal eşyaların ilk günkü gibi parladığını görebileceksiniz.

Peki siz soğanla ev temizliği yapıyor musunuz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın