Bebek odası mobilyaları dekorasyon fikirleri

En Güzel Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek sahibi olmanıza az kaldı ama hala bebek odasını tamamlayamadıysanız sizler için hazırladığımız ‘bebek odası dekorasyonu için pratik fikirler‘ başlıklı bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Bebek odası mobilyaları ve aksesuarları seçiminden önce düşünmeniz gereken onlarca şey olduğunu unutmamak gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazı adeta bir rehber niteliğinde. Bir çok ebeveyn bebeği için masallardaki gibi harika bir oda hazırlamak ister. Peki bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır? İşte yeni doğacak bebeğinizin odasını hazırlamaya yardımcı olacak pratik fikirler;

Bebeklikten çocukluğa kadar yaşayabileceği bir oda hazırlayın

Bebeğinizin tüm çocukluğunu geçireceği bir oda hazırlayın. Ancak güzel görünüyor diye de bebek odasını çok fazla ‘bebeksi’ objelerle ve cıvıl cıvıl renklerle boğmayın. Çocuğunuz 6-7 yaşına geldiğinde odadaki bu objeler ve renkler ona garip gelebilir. Duvar rengini, odaya koyacağınız aksesuarları ve çocuk odası mobilyalarını her yaşa uyacak renklerden seçmeye özen gösterin. Uçuk mavi veya toz pembe duvar kağıdı yerine bebek aksesuarları kullanarak renklerin uyumunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin ilerleyen yaşlarda artık beşiğe sığmayacağını da aklınızda bulundurarak odaya küçük bir karyola koymayı ihmal etmeyin.

Işığın nereden vurduğuna dikkat edin

 

Odayı dekore etmeden önce hem güneş ışığının hem de sokak lambası ışığının oda içerisine nereden vurduğuna dikkat etmelisiniz. Odanın penceresinden beşik koyduğunuz köşeye vuran ışık bebeğinizin gözlerine zarar vereceği gibi onu huzursuz edecektir.

Çok fonksiyonlu mobilyalar seçin

Bebek odası mobilya çeşitleri ebeveynlere sınırsız seçenekler sunuyor. Ancak yeni bebek sahibi olacaksanız, alt değiştirme masasının aynı zamanda şifonyer olarak kullanabileceğiniz şekilde olması işlerinizi daha kolay hale getirecektir. Bu sayede bebek bezi kullanmayı bıraktığınızda işinize yaramayacak mobilyalar ile baş başa kalmamış olursunuz.

Duvardan duvara halı (Halıfleks) yaptırmayın

Bebek odasının hijyenik ve temiz olması bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Odanın tabanlarını kolay silinebilir malzemeden yaptırmak bebeğinizin daha güvende kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle eğer imkanınız var ise odaya parke yaptırın. Duvardan duvara halılar tozu tuttuğu için sağlıklı bir kullanım sunmayacaktır.

Çok sayıda saklama dolabı yaptırın

Bebek eşyaları her ne kadar küçük boyutlarda olsa da sayıca fazla oldukları için nereye koyacağınızı şaşırabilirsiniz. Bu nedenle odaya bol bol saklama dolabı yaptırmalısınız. Unutmayın bebeğiniz büyüdükçe kıyafetleri çoğalacak ve mevcut olan aksesuarlara yenileri eklenecek. Birkaç yıl sonra da çeşit çeşit oyuncaklar bebeğinizin odasını istila etmeye başlayacak.

Bebek odası dekore ederken kendinizi unutmayın

Bebek odasına kendiniz için rahat bir koltuk almayı unutmayın. Bebeğinizi emzirdikten sonra ya da ona masal kitapları okuyacağınız zamanlarda fazlaca ihtiyacınız olacak. Eğer oda genişse ve imkanınız da varsa çekyat türünde bir kanepe bile almanız sizin açınızdan çok iyi olacaktır.

Eğer siz de bebek odası dekorasyon fikirleri örnekleri arıyorsanız, aşağıdaki fotoğrafları incelemenizi öneririz.

Düşüncelerinizi Yazın