Elma Sirkesi Faydaları

Elma Sirkesinin Vücudumuza İyi Gelen 15 Faydası

Muhtemelen buzdolabınızda bir şişe elma sirkesi vardır. Ev yapımı turşu, yeşil salata ve yemeklere lezzet katan elma sirkesinin cilt sağlığı başta olmak üzere vücudumuza sağladığı faydaları biliyor musunuz?

Her ne kadar evimizde üzüm ya da beyaz sirke kullanımı bol olsa da, elma sirkesi tartışmasız daha fazla uygulama alanına sahiptir. Grip ve soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesine, diyabet, kalp hastalığı problemleri, yüksek kolesterol ve hatta zayıflamaya bile yardımcı olabilir. Elma sirkesinin faydalarının birçoğu ispatlanmamış olsa da, bazı uzmanlar, bu ekşi sıvının hayatımızda yer almasının sağlığa yararlı olabileceğini düşünmektedir.

Elma sirkesini daha kullanışlı kılmak ve vücudumuza faydalarını öğrenmek için abckadin.com’un bu yazısını okumaya devam edin!

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

Elma Sirkesi Mide Sorunlarına Yardımcı Olabilir

Mide bulantısı olduğu zamanlarda, su ile karıştırılmış elma sirkesi içilmesi bulantıyı hafifletebilir. Bakteri enfeksiyonlarına bağlı ishal gibi sorunları varsa, antibiyotik özelliği sayesinde problemi çözmeye yardımcı olabilir. Bazı uzmanlar, elma sirkesinin bağırsaklardaki spazmı yatıştırmasına yardımcı olabilecek içeriğe sahip olduğunu savunuyor. Suya bir veya iki çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın ve içmeyi deneyin. Bu bulantı ve ağrılar da dahil olmak üzere mide sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi Hıçkırıkları İyileştirebilir

Tadı ekşi olmasına rağmen bir çay kaşığı elma sirkesi içildiğinde hıçkırıkları durdurabildiği ortaya çıktı. Manchester’da yaşayan 13 yaşındaki Mallory Kievman isimli bir genç hıçkırıklar nedeniyle boğaz sinirlerinde oluşan aşırı gerginliği gidermek için elma sirkesi içeren lolipop yaptı. Kievman, elma sirkeli lolipop hazırlamaya, bu ekşi sıvıyla ilgili bir makalede rastladığı “elma sirkesi hıçkırıklara iyi gelebilir” ifadesinden sonra karar verdiğini açıkladı.

Elma Sirkesi Boğaz Ağrısını Yatıştırabilir

Boğaz ağrısı hissi uyandığında, ağrıya geçişte enfeksiyonla mücadele etmek için elma sirkesinin mikrop kırıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sebzelerin yarattığı asidik ortamda çoğu mikrop hayatta kalamaza. Eğer boğazınızda bir ağrı hissediyorsanız; çeyrek fincan elma sirkesini çeyrek fincan ılık suyla karıştırın. Her saat başı gargara yapın.

Elma Sirkesi Kolesterolü Düşürebilir

Elma sirkesinin insanlardaki kolesterolü düşürme kabiliyetini kesin bir şekilde ilişkilendirmek için daha fazla araştırma yapmak gerekir. Ancak 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre; elma sirkesinde bulunan asetik asitin, kötü kolesterolü düşürdüğü belirtilmiştir. Ayrıca Japon bilim adamları, günde sadece bir kez 15 gram elma sirkesi alan insanlarda kötü kolesterolün düştüğünü tespit etmiştir.

Elma Sirkesi Hazımsızlığı Önleyebilir

Yemekten önce bir yudum elma sirkesi içmek, yemek sonrası olası mide hazımsızlığının önüne geçebilir. Hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız; 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin ve yemekten 30 dakika önce için.

Elma Sirkesi Tıkalı Burnu Temizleyebilir

Soğuktan donmuş bir haldesiniz ve burnunuz da tıkalı. Hemen elma sirkesini kapın. İçinde mukusu incelten potasyum bulunur. Ayrıca içeriğindeki asetik asit burun tıkanıklığına katkıda bulunabilen mikropların gelişmesini engeller. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin ve burun tıkanıklığını gidermek için gerekli olan sinüs drenajına yardımcı olması için tüketin.

Elma Sirkesi Zayıflamaya Yardımcı Olabilir

Kilo vermek isteyenlerin de derdine derman olan elma sirkesi, içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde iştahı bastırır. Metabolizmayı hızlandırır ve sus tutmaya yardımcı olur. Bilim adamları ayrıca, elma sirkesinin, vücudun nişasta sindirimine müdahale ederek, daha az kalorinin kan dolaşımına etki ettiğini belirledi.

Elma Sirkesi Saçları Kepekten Arındırabilir

Dr. Mehmet Öz, internet sitesinde elma sirkesini kepek tedavisi için öneriyor. Elma sirkesinin asit oranı, kafa derisindeki pH dengesini değiştirerek kepeğe neden olan mayanın büyümesini zorlaştırıyor. Saç kepeğini önlemek için çeyrek su bardağı elma sirkesini, bir sprey şişesinde çeyrek bardak su ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınıza sıkın. Başınızı bir havluyla sararak, 15 dakika ila 1 saat arasında bekletin. Sonra saçlarınızı normal bir şekilde yıkayın. En iyi sonucu almak için bunu haftanın 2 günü yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi Akneleri Temizleyebilir

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yollarını arayanlar için elma sirkesi, akne ve sivilce lekelerini temizleyebilir. Cildi daha sağlıklı gösteren bu sıvı antibakteriyel özellikleri sayesinde akneleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan laktik asit cildi yumuşatarak, deri dökülmelerini engeller, kırmızı lekeleri azaltır ve cildin pH değerini dengeler.

Elma Sirkesi Enerjiyi Artırabilir

Egzersiz yapmak ve aşırı stres, laktik asidin vücutta birikmesine neden olur. Bu da daha çabuk yorulmayı sağlar. Ancak elma sirkesinde bulunan amino asitler bir panzehir gibi davranarak, içerisinde bulunan potasyum ve enzimler sayesinde yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Bir daha ki sefere yorulduğunuzda, enerjinizi artırmak için bir bardak soğutulmuş sebze suyuna veya bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek için.

Elma Sirkesi Bacak Kramplarını Kesebilir

Hiç gece uyurken ya da uzandığınızda bacağınıza kramp girdi mi, nasıl dayanılmaz bir acı veriyor değil mi? Bacak krampları, vücutta potasyum oranının düşük olduğuna bir işaret olabilir. Elma sirkesi bacak kramplarını kesebilecek etki yaratabilir. Bunun için bir bardak ılık suya 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal karıştırarak için. Bu gece yaşayabileceğiniz olası bacak krampının önüne geçebilir.

Ramazan Ayında Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Elma Sirkesi Ağız Kokusunu Önleyebilir

Ağız kokusu, diş fırçalama ve gargara yapmadığımız zamanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Ağız kokusunu önlemek için elma sirkesi kullanılabilir. Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın. İster gargara yapın isterseniz için. Bu ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmek için en iyi çözüm yoludur.

Elma Sirkesi Dişleri Beyazlatır

Sabah kalktıktan sonra elma sirkesi ile gargara yapın. Sirke, lekeleri çıkarmak, dişleri beyazlatmak ve ağız sağlığı sorunlarına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Gargara yaptıktan sonra her zaman ki gibi dişleri fırçalamayı ihmal etmeyin. Ayrıca lekeleri gidermek ve dişlerinizi beyazlatmak için haftada bir kez dişlerinizi karbonat ile fırçalayabilirsiniz. Buna ek olarak tuz alternatif bir diş macunu olarak da kullanılabilir.

Elma Sirkesi Morlukları Giderebilir

Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan elma sirkesi, cildimizde çarpma veya herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen morlukları giderebilir. Renk değişimi olan yere biraz elma sirkesi dökün ve elinizle yavaş hareketlerle masaj uygulayın. Morluklar kaybolana kadar bu masajı her gün düzenli olarak yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi Kan Şekeri Dengesine Yardımcı Olabilir

Bir kaç yudum elma sirkesi, kan şekeri düzeyini dengeli tutmaya yardımcı olabilir. Bu ikisi arasındaki bağlantıyı gösteren bir çok çalışma yapılmıştır.

Diyabetli ve insülin almayan insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, yatmadan önce iki çorba kaşığı elma sirkesinin alınmasının, bu kişilerin sabah uyandıklarında daha düşük kan şekeri düzeyine ulaştıklarını ortaya çıkardı.

Arizona State Üniversitesi’nde bir başka araştırmada ise, yüksek karbonhidratlı bir yemek yemeden önce elma sirkesiyle su karışımı içen insüline dirençli kişilerin daha sonra kan şekerinin daha düşük seviyelerde olduğu belirlendi. Diğer yandan bilim adamları, elma sirkesinin, asidin antiglisemik etkisi göstererek kan şekeri dengesini düzenlemede kilit rol oynadığını düşünüyorlar.

Kaynak: rd.com

Düşüncelerinizi Yazın