Elde Çamaşır Yıkama Nasıl Olur?

Elde çamaşır yıkamak çoğu kadın için korkunç bir kabus gibidir. Çok zaman alması ya da yıkanan kıyafetler için asacak yeterli yer olmaması da sorun yaratan bir diğer husustur. Bu yazımızda elde çamaşır yıkama önerileri hakkında çok işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle çamaşır makinesindeki hassas yıkama programı ile elle çamaşır yıkamanın aynı olmadığını bilmelisiniz. Zira makine içerisinde çamaşırlar çok fazla hırpalandığı için zarar görebiliyor. Özellikle hassas yapılı giysileri ya da iç çamaşırları elde yıkama yaparak temizlemek en doğrusudur.

Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Giysi, Elbise, İç Çamaşırı Elde Yıkama İpuçları

1- Kıyafetleri elde yıkamadan önce etiketi okuyun

Giyim ve tekstil üreticileri, ürünlerin bakımı için en uygun olan yollar hakkında kullanıcıları bilgilendirmek için tüm ürünlere bakım etiketi yerleştirir. Etiket üzerinde “Kuru Temizleme” veya “Sadece Elde Yıkama” gibi ibareler yer alıyorsa, bu çamaşırınızı elde yıkayabilirsiniz.

Çamaşır yıkamada çok deneyimli olmadığınız sürece “Sadece Kuru Temizleme” etiketleri size yardımcı olacaktır. Eğer giysinizin üzerinde bu tür bir uyarı varsa kesinlikle profesyonel bir temizleyiciye götürmelisiniz. Bu etiket, giysinin sıcak suda veya aşırı çalkalanma neticesinde zarar göreceği anlamına gelir. Örneğin; takım elbiselere şeklini veren polyesterli giysiler, sıcak suyla elde yıkandığında yapısal bozulmalar meydana gelebilir. Kuru temizleme etiketine sahip olmayan kazak gibi yumuşak giysilerin çoğu elde yıkanabilir.

2- Çamaşırları lavaboda yıkayacaksanız iyice temizleyin

Elle yıkamak istediğiniz giysileri lavabo ya da evye içerisinde temizlemek istiyorsanız; öncelikle lavaboyu iyice temizlediğinizden emin olun. Özellikle mutfak lavabolarında giysilere bulaşabilecek yağ izleri, banyo lavabolarında ise kumaşları ağartacak cilt bakım ürünü izleri olabilir.

3- Su sıcaklığı ve deterjana dikkat edin

Kıyafetleri elde yıkarken su daima ılık (30 derece) olmalıdır. Asla sıcak su kullanmayın. Sıcak su giysi renginin solmasına veya giysinin çekmesine neden olabilir. Yıkanacak giysileri suya sokmadan önce lavabo ya da küveti su ile doldurmalısınız. Akan suyun altında duran çamaşırların lif yapısı bozulabilir. Daha fazla su eklemeniz gerekiyorsa bunu bir sürahi ya da bardak yardımıyla yapmalısınız.

Çamaşırları elde yıkarken deterjan kullanımına da dikkat edilmelidir. Örneğin; lavaboda yıkarken sadece bir yemek kaşığı sıvı deterjan kullanmak en doğru yoldur. Deterjanı kıyafetleri suya koymadan önce ekleyin ve iyice çözüldüğünden emin olduktan sonra çamaşırlarınızı yıkamaya başlayın.

4- Islatma ve Sıkma

Elde yıkama yaparken çamaşırları lavabo ya da küvete doldurmayın. Hazırladığınız suya yıkanacak olan çamaşırları hafifçe bırakın. Giysinin tamamen ıslanmış olduğundan emin olun. Kıyafetinizi 5 dakika süreyle üzerindeki kirlerin kabarması için suda bekletin. Sonra hafifçe temiz suda durulayın. Çamaşırdaki yıkama suyunu süzmek için asla kumaşı bükmeyin, kirleri çıkarmak için fırça kullanmayın ya da kuruması için çılgınlar gibi germeyin.

5- Boşaltın ve Durulayın

Giysilerinizi yıkadıktan sonra kirli suyu boşaltarak yerine temiz ve ılık su doldurun. Durulama yapmak için giysileri yeniden su içine koyun. Çamaşırları durularken suya çok bastırmayın, sadece üzerinde gezdirmeniz yeterli. Bu işlemi köpükler gidene kadar tekrarlayın.

6- Havluyla Kurutun

Elde yıkanan iç çamaşırlarını (beyaz renkli) durulama işleminden hemen sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Giysilere zarar vermemek için üzeri paslı ya da kirli olmayan bir çamaşır askısı kullanın. Kazaklar gibi ağır giysiler için kalın bir havlu kullanabilirsiniz. Asmadan önce yeni yıkadığınız kazakları havluya sararak suyu emmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu adımı kazak iyice kuruyana ya da ıslaklığını kaybedene kadar uygulayabilirsiniz.

Daha sonra, giysiyi havalandırmak için bir odaya ya da balkona asabilirsiniz. Elbiselerinizi kesinlikle doğrudan güneş ışığına ya da ısıya maruz bırakmayın. Eğer çamaşırları kurutmak için düz bir yüzeye koyduysanız kurumasını hızlandırmak için arada bir ıslak tarafını çevirin.

Elde Çamaşır Yıkama İpuçları

  • Çamaşırları elde yıkamadan önce her zaman kumaş ve renklerine göre ayırın. Asla koyu ve açık renkleri aynı su içerisine koymayın.
  • Eğer büyük bir lavabonuz yoksa elle yıkanacak kıyafetleri plastik kova içerisinde de yıkayabilirsiniz. Büyük giysiler için küvet kullanmanız gerekir.
  • Lavaboyu veya küveti aşırı giysiyle doldurmayın. Her seferinde yalnızca bir veya iki çamaşır yıkarsanız daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.
  • Kirleri çıkarmak için kesinlikle çamaşırları sürtmeyin. Uzun süre sürtünmeye maruz kalan çamaşırlarda bozulmalar olabilir. Üzerinde nakış ya da boncuk gibi işlemeler varsa bunlar zarar görebilir.
  • Çamaşır makinesindeki nazik yıkama ayarı, el yıkaması ile aynı şey değildir. Makinedeki bu döngü uzun sürer ve hassas kumaşlara zarar verebilir. Çamaşır makinesindeki ön yıkama programı bile fazla çalkalama yaptığı için çamaşırların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden hassas giysilerinizi daima elde yıkamanızı tavsiye ederiz.

Referans Kaynak: thespruce.com
Çeviren ve Yazan: Abckadin.com / Zafer Yılmazkara

Düşüncelerinizi Yazın