E Vitaminli Saç Maskesi Tarifleri

E Vitaminli Saç Maskesi Tarifleri

E vitamini saç dökülmesini ortadan kaldırmaya yardımcı zengin bir antioksidan kaynağıdır. E vitaminli saç maskesi düzenli uygulandığında saçların beslenmesine yardımcı olur, saça canlılık ve parlaklık kazandırır. Ayrıca saçların normalden daha hızlı büyümesini sağlar.

Soğuk rüzgarlar, kavurucu güneşin aşırı sıcaklığı, saç kurutma makinesi ve saç maşası gibi zorlu koşullara maruz kalan saçlar zarar görür. Bunlar saçlarımızı mahveden dış etkenlerden sadece bazıları. Diğer yandan saça yeterli miktarda vitamin vermeyen zayıf beslenme düzeni de saçlara zarar verebilir.

Peki saçlarımızı canlı ve parlak tutmak için ne yapmamız gerekiyor? Evdeki malzemeleri ve E vitamini kapsülleri kullanarak yapacağınız saç maskesi tarifleri, düzenli olarak uygulandığında yaklaşık 1 ay gibi kısa sürede saçlarınızı daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Saçlar için E Vitamini Faydaları:

  • Saç yapısını yeniler.
  • Saç köklerini güçlendirir.
  • Kırık uçları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Saç kırılmasını durdurur.
  • Saçlara doğal parlaklık kazandırır.
  • Saç derisine kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur.
  • Saç büyümesine yardımcı olur.

Ev Yapımı E Vitaminli Saç Maskesi Tarifleri

E Vitamini Kapsülleri

E Vitaminli Yağ Maskesi

Jojoba, dulavratotu ya da hint yağı kullanarak besleyici saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız maskenin içine koku vermesi için az miktarda esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı ve Uygulama:

2 çorba kaşığı yağı cildinizi yakmayacak sıcaklığa (40-50 derece) gelene kadar ısıtın. İstenen sıcaklığa gelen yağın içine eczaneden satın alabileceğiniz E vitamini kapsüllerinden bir tane ekleyin. İyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı kafa derisine masaj yaparak uygulayın ve saç diplerinden ucuna kadar iyice sürün. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Dimexidum ile E vitaminli Yağlı Saç Maskesi

Dimexidum, anti-enflamatuar ve analjezik etkisi olan, harici kullanıma mahsus bir ilaçtır. Saç derisi ve saç kökünde meydana gelen yaraların temizlenmesine yardımcı olur.

Hazırlanışı ve Uygulama:

Dimexidum ile saç maskesi hazırlamak için 2 çay kaşığı dulavratotu ve hint yağını karıştırın. Buna, E vitamini ve 1 çay kaşığı Dimexidum solüsyonu ekleyin. Karışımı kafa derisine ve saç diplerinden ucuna kadar hafifçe masaj yaparak uygulayın. 1 saat bekletin. Son olarak ılık su ve şampuanla yıkayın.

A, B3 ve E Vitamini Karışımlı Saç Maskesi

Vitaminler hem vücut sağlığı hem de saç sağlığına faydalı etki yaratan maddelerdir. Bazı vitaminleri karıştırarak elde edeceğiniz saç maskesi, saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Hazırlanışı ve Uygulama:

Yarım çay kaşığı B3 vitamini, yarım çay kaşığı A vitamini ve yarım çay kaşığı E vitamini ile bir yumurta sarısı ve 2 çorba kaşığı keten tohumu yağını plastik bir kapta iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi saçlarınıza uygulayın. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

Hardal ile E Vitaminli Saç Maskesi Tarifi

Bu maskeyi uygularken çok dikkatli olmalısınız. Hardallı saç maskesi, saç uçlarına uygulandığında kurumaya neden olabilir. Bu yüzden maskeyi hazırlarken herhangi bir kozmetik yağı ya da bitkisel yağ ile zenginleştirilmelidir.

Hazırlanışı ve Uygulama:

2 çorba kaşığı kuru hardal tozu ile 2 çorba kaşığı kaynar suyu iyice karıştırın. Hazırlanan karışımın üzerine 1 çay kaşığı A, D ve E vitamini içeriğine sahip yağ ile birlikte bir tane yumurta sarısı ekleyin. Tüm malzemelerin iyice karıştırıldığından emin olun. Karışımı saçlarınıza 5 ila 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu maskeyi uygularken saç köklerine dikkat etmek önemlidir. Bu maske sayesinde saçlarınızı güçlendirebilir ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

E Vitamini ile Yumurta Maskesi Tarifi

Yumurta sadece tek başına bile saçlarınızı besleyebilen yegane gıdalardan biridir. E vitamini ile bir araya geldiğinde mükemmel saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Hazırlanışı ve Uygulama:

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi yağını hafifçe ısıtın. Ayrı bir kapta bir çay kaşığı E vitamini ve yumurta sarısını karıştırın. Kuru saçlarınız varsa, 1 çorba kaşığı krema ekleyin. Isıtılan yağı ve karışımı iyice çırpın. Elde ettiğiniz saç maskesi karışımını saçlarınıza uygulayın ve 50 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın.

Sonuç:

E vitamini saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini hızlandırmak için son derece etkilidir. Bu maskeleri uygularken bazı kurallara uymak zorundasınız. Maskeyi uyguladıktan sonraki bekleme sürecinde kafanızı havlu ile örtmek daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Maskesi duruladıktan sonra saç kurutma makinesi kullanmayın. Saçlarınızı kuruması için kendi haline bırakın.

Referans Kaynak: beautyepic.com

Düşüncelerinizi Yazın