Cinsel İlişkiye Girmenin Sağlığa Faydaları

Düzenli Seks Yapmanın Erkek ve Kadın Sağlığına Faydaları

Cinsellik bir insan olarak sahip olduğumuz en keyifli deneyimlerden biri. Peki, seks yapmanın en az yediğimiz meyve kadar sağlığımıza faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Seksin sağlığa ne faydası olabilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz, hemen konumuza geçelim…

Seks yapmanın bilinmeyen 8 faydası

Cinsellik ya da seks deneyimi sadece insanların birbirlerine olan sevgilerini ya da arzularını ifade etmeye yaramıyor. Aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de seks yapmak gerekli. Düzenli seks yapan insanların bağışıklığı daha güçlü olduğu gibi stres, kalp rahatsızlıkları ve uykusuzluk gibi sorunları da azaltabiliyor.  İşte seks yapmanın hem erkek hem de kadın sağlığına getirdiği 8 fayda…

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Evet! Yanlış okumuyorsanız. Düzenli seks yapmak bağışıklık sistemini güçlendirerek, hasta olma şansını azaltır. Pennsylvania Wilkes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, daha fazla seks yapan çiftlerde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan antijen immünoglobin A’nın yüzde 30 daha yüksek seviyelere sahip oldukları gözlendi. Bu antijen, vücudu soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı koruyor. Alternatif olarak, bağışıklığı artırmak için diyet listesine bu gıdalarda eklenebilir.

2- Uyumaya yardımcı olur

Cinsellik deneyiminin sonunda insana mutluluk veren orgazm sonrası vücutta serbest bırakılan endorfinler rahat bir uykuya yardımcı olur. İnsanın uykusunu alması çok önemlidir. Zira uykunun sağlığa pek çok faydası vardır.

3- Stresi azaltır

Cinsel ilişkiye girmek, kişinin kendisini iyi hissetmenizi sağlar. Stresi bastıran oksitosin gibi endorfinleri serbest bırakır. Stres libidoyu düşürse de bilim insanları hiç düşünmeden cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye ediyor. Seks yapmak, stresi azaltmak için en az doğal gıdalar kadar etkilidir.

4- Kilo vermeye yardımcı olur

Obezite, günümüz dünyasında ciddi bir sağlık sorunudur. ABD’li cinsel sağlık uzmanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre; seks sırasında erkeklerin dakikada 4.2 kalori, kadınların ise her dakika 3,1 kalori yaktıkları ortaya çıktı. Sık sık cinsel ilişkiye girenler diğerlerine göre daha hızlı kilo verebiliyor.

5- Prostat Kanseri riskini azaltır

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ayda 21 defadan fazla boşalan erkeklerin prostat kanseri riski diğer erkeklere göre daha düşüktür.

6- Daha genç hissettirir

ABD’li bir bilim adamının araştırma sonuçları, haftada 4 defadan fazla seks yapan insanların kendilerini en az 10 yıl genç hissettiklerini ortaya koydu. Bu sadece algısal bir his değildir. Zira; cinsiyete göre salınan hormonlar gençliğin korunmasına da yardımcı olur.

7- Kalp rahatsızlığı riskini azaltır

Kalp hastalığı günümüzde insan sağlığını tehdit eden en tehlikeli rahatsızlıklardan biri. Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre, haftada iki kez cinsel ilişkiye giren erkeklerde kalp rahatsızlığı riskinin diğerlerine göre daha düşük seviyede olduğu belirtildi. Seks yapmanın kilo vermeye, iyi bir uyku çekmeye ve stresi azaltmaya faydası olduğu düşünüldüğünde bu çalışma sonucunun şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

8- Daha akıllı yapar

Cinsellikle ilgili ABD’de yayınlanan makalede Einstein, Mozart ve George Bernard Shaw gibi zeki insanların seks yapmayı çok sevdikleri ifade ediliyor. Bilim adamları, seksin beyindeki nöronların üretimine katkı sağladığını ve bu sayede de zihinsel performansın arttığını keşfettiler.

Kısaca, seks insan sağlığına olumlu etki eden deneyimlerden birisi. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve istenmeyen hamilelik gibi durumlardan kaçınmak için korunmayı ihmal etmemek gerekiyor.

Düşüncelerinizi Yazın