Düğüne Girmemesi Gereken 15 şey

Bir Düğüne Asla Girmemesi Gereken 15 Şey

Düğünler eğlencelidir, özellikle de ömür boyu bir ilişki kuran siz değilseniz. Bu büyülü ortamda iyi vakit geçirin, ikram edilen yiyecekleri ve içecekleri tüketin, dans edin sonra da oradan uzaklaşın. Açıkça söyleyeyim, şaka yapıyorum çünkü evlilikle ilgili gerçek bir sorunum yok. Her neyse, bir düğüne konuk olsanız bile birkaç şeyin halledilmesi gerekir. Demek istediğim, düğüne uygun şekilde giyinmek ve çoğunlukla zamanında gelmek, hepsi bu kadar. Peki düğüne giderken ne giyilir?

Bazı çılgın hikayeler duyduktan sonra, herkesin bahsetmediği bir şey hakkında yazmaya karar verdim. Düğünde ne giymek gerekir? Hangi elbiselerden kaçınmalıyız? Haydi, biraz bu konu hakkında konuşalım. Aşağıdaki listeyi gözden geçirdiğinizde ne anlatmak istediğimi çok iyi anlayacağınıza eminim.

Burada bir düğünde asla giyilmemesi gereken 15 kıyafet hakkındaki fikirlerimi bulabilirsiniz.

1- Beyaz veya Fildişi renklerde giysiler kesinlikle giymeyin!

Bu çok açık, değil mi? Ancak yine de devam edip bunu söyleyeceğim. Eğer gelin değilseniz; Beyaz, fildişi ve beyazımsı renklere sahip ya da bu kategoriye giren kıyafetlerden uzan durun. Bu düğün sizin değil. Bununla birlikte, 15. maddeye başvurduktan sonra pastel, şeftali veya pembe renk tonlarına yakın herhangi bir giysi giymeye özen gösterin. Paranoyak olan biri gibi gelebilirim, ancak bazı gelinler ve aileler bu tür şeyler konusunda oldukça hassas davranıyorlar ve halkı olarak düşünüyorlar. Bu onların büyük günü ve her şeyin onlar için ayrı bir anlamı var. Gelinin konuklardan farklı olması da bunlardan biri. Fakat siz işleri kolaylaştırmak için gelin veya damattan farklı giyinin. Eğer ne giyeceğinize karar veremiyorsanız, arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Düğünde karışıklık olmasını istemezsiniz değil mi?

2- Siyah giyme, Bunalıma Girme!

Düğünler cıvıl cıvıl renkli elbiselerin kendini gösterdiği en eğlenceli alanlardır. Modanın değişme hızıyla giyeceğiniz kıyafeti seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Birisi bana düğün için siyah giyebilir miyim? diye sorduğunda aklıma gelen ilk cevap büyük bir HAYIR. Elbisedeki renklerden biri olarak kullanılıyorsa buna diyecek bir sözüm yok. Ancak cenaze evine gider gibi baştan aşağı siyah elbise giyerek büyük bir hataya düşmeyin. Diğer yandan mini etekli siyah bir elbise uygun bir seçenek olmayabilir.

3- Çok Kısa Giyinmeyin! Diz Boyundan Yukarı Çıkmayın, Aşağıya İnmeyin.

Kısa, dekolte elbiseler seksi ve gösterişli olabilir. Ancak gece kulübüne değil düğüne gittiğinizi unutmayın. Düğünlerde genel olarak aşırı kısa elbiseler ya da çok fazla vücudunuzu gösteren elbiseler giymek uygun görülmeyebilir ve her ne pahasına olursa olsun bu tür kıyafetleri giymekten kaçınmalısınız. Tam uzunlukta elbiseler giymiyorsanız veya daha kısa bir giysiniz varsa, diz boyunda veya dizlere kadar inen bir giysi sizin için ideal bir seçim olacaktır.

4- Parmak Arası Terlik Giymeyin, Kapalı Ayakkabıları Tercih Edin

Bazılarımız stilettoları severken, geri kalanımız düz şeyler giymeyi tercih eder. Bununla birlikte, her ikisini de rahat giyiyorsanız ve parmak arası terlikleriniz ile gezmeye çıkmayı seviyorsanız, bunlar bir düğün için kullanılamaz. Ortada bir yerde karar vermek en iyisi. Topuklu ayakkabılar düğünlerin en çok tercih edilen aksesuarları arasında ancak giyemiyorsanız platformlu ayakkabı ya da süslemeli sandaletler giyebilirsiniz. Düğünde giyilecek ayakkabı tercihimi ben hep kapalı ayakkabılardan yana kullanıyorum. Siz de deneyebilirsiniz.

5- Kot Pantolon değil Kumaş Pantolon Giyin

Bazı düğünlerin özel temaları vardır. Bu düğünlere gidecek olanlar kıyafet seçimlerini belirlenen konsepte uygun olarak yapıyorlar. Eğer siz de öyle bir düğünden davet aldıysanız öncelikle temayı anlamaya çalışın. Eğer kot pantolon giyilmesi özellikle belirtilmemişse, bunları düğünde giyemezsiniz. Kot pantolon giyilsin ya da giyilmesin tulum, şort ve bu kumaştan yapılan herhangi bir şeyi giymemeye dikkat edin. Hangi ülkede veya şehirde yaşadığınıza bağlı olarak, sizi resmi gösterecek kumaş pantolon iyi bir seçim olabilir. Daha önce de söylediğim gibi eğer temalı düğünlere gidecekseniz ve ne giyeceğinize karar veremediyseniz arkadaşlarınızdan mutlaka yardım isteyin.

6- Plaja değil Düğüne Gittiğinizi Unutmayın!

Plaj elbiseleri adı üzerinden tamamen plaj için üretilmiştir. Bununla birlikte, bir kumsal düğününe katılıyorsanız bile daha farklı kıyafetler tercih etmelisiniz. Mesela güzel takılarla eşleşen iki parçalı tulum elbise doğru bir seçenektir ve şık görünmenizi sağlayacaktır.

7- Şort Giyme, Etek Giy

Kısa elbiseler gibi, herhangi bir formata veya kumaşa sahip şort iyi bir seçenek değildir. Bu yüzden düğüne giderken şort giymeyi düşünme bile. Yaz aylarında ne kadar sıcak ve nemli olduğunu şikayet edebilirsiniz, ancak bu günlük bir olay değildir. Bu yüzden düğünün yapılacağı alan açık veya kapalı olsun her iki mekan türünde de; pürüzsüz kumaşlar, yumuşak renkler seçin ve bedeni sarmayan şort gibi giysilerden kaçının. Havalı ya da akıcı desenli rahat bir etek harika bir seçenek olacaktır.

8- Transparan Kıyafet Giymenin Sırası Değil

Günümüzde transparan kıyafet modelleri çok fazla ilgi görmeye başladı. Ancak siz; bu kıyafet moda diyerek düğüne transparan dekolteli giysi giyerek giderseniz bu hiç de hoş karşılanmayacaktır. Onun yerine yakası veya sırtı açık kıyafetleri tercih ederek tüm şıklığınızı gösterebilirsiniz. Unutmayın; düğün de siz değil gelin ile damat dikkat çekmeli.

9- Sırtı Tamamen Açık Boyun Desteksiz Kıyafetler mi? HAYIR

İşte birçoğumuz için yanlış bir kanı var. Arkalıksız (sırtı tamamen açık) ve derin boyun dekolteli kıyafetler farklı kulvarlarda. Onlar aynı değiller. Bu modellerin tasarım estetiği kökten farklıdır ve belirli bir nedenden dolayı yapılmıştır. Hayır, sırtınıza kadar boyun desteksiz bir kıyafetle düğüne gidemezsiniz. Sırtından bağımsız elbiseler size çok fazla ilgi ve gelinin takdir edemeyeceği türde bir zevk verir.

10- Boyun Açıklığını Abartmayın

Askısız, V yaka çizgileri olan daha derin dalma boyun çizgilerinden oluşan kıyafetler sizi seksi gösterir ama şimdi bunun sırası değil. Kelimenin tam anlamıyla boyundan göbeğinize kadar sarkan yakası açık çizgiler sergileyen giysileri giymenin sizi seksi göstereceğini düşünüyorsanız, en azından düğün için bundan uzak durun. Dürüst olmak gerekirse, onlar sizin istediğiniz kıyafetler değil. Bunun yerine, eşit bölümlere sahip, zarif ve duyusal olan giysiler bulun.

11- Aşırı Makyajla Dışarı Çıkmayın

Bir makyaj başarısızlığının kurbanı olmak istemezsiniz, değil mi? Bu yüzden makyaj yaparken aşırıya kaçmayın. Kıyafetinize uygun makyaj yaparak dışarı çıkın. Bu sizi büyük bir utançtan kurtaracaktır. Minimalist olmak zorunda değilsiniz, ama yine de denenmiş makyajları da bir gözden geçirin derim.

12- Sütyen Askısını Görünmez Yapın

Eğer yakası açık bir kıyafet giydiyseniz kalın ve görünür sütyen askıları kullanmayın. Sütyen bir iç çamaşırı olarak kabul edilir ve görünmesi gerekmez. Her boyun tasarımı için özelleştirilmiş bir milyon tane sütyen modeli var. Seçiminizi kıyafetinize uygun yapmalısınız. Görünmez yapmak için askısız sütyen modelleri veya vücuda yapışan sütyen modelleri tercih edebilirsiniz.

13- Leopar Desenli Kıyafet Giymeyin

Leopar desenli ya da hayvan figürleri kesinlikle tercih etmeyin. İlla ki bu tür desenleri seviyorsanız kıyafetiniz ile birlikte kullanacağınız aksesuarlar da tercih edebilirsiniz. Mesela; leopar desenli küçük bir şapka ya da fular. Diğer yandan noktalı elbiseler de hala sevimli olarak kabul edilir. Onun yerine bu tür kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

14- Canlı Renkler Seçmeyin

Canlı renklerle tasarlanmış kıyafetler ortamda ‘ben buradayım’ diye haykıracağı için dikkatleri üzerinize çekersiniz. Düğüne giderken sade ve şık elbiseler sizi daha güzel gösterecektir. Neon renkli kıyafetleri de giymemenizi şiddetle tavsiye ederim. Onlar da canlı renkler gibi sizin yalnız kalmanıza sebep olacaktır. Sade şıklık her zaman iyidir.

15- Geline Yardım Eden Nedimeler ile Pişti Olmayın!

Eğer gelinin bir parçası yani nedimesi değilseniz elbisenizi onlarla aynı yaparak pişti olmayın. Gelinlik ve nedime kıyafetleri gerçekten özel giysilerdir. Bu nedenle, uzaktan bu elbiseler ile uyuşuyor hissi veren kıyafetlerden bile uzak durun. Aslında düğüne gelmeden önce oraya ulaşan birisi ile gelin ve nedimelerin üzerinde ne tür bir kıyafet olduğunu sorabilirsiniz. Bu sayede pişti olma ihtimaliniz daha da azalacaktır.

Yukarıda yazdığım tüm bilgiler kültürlere, ülkelere ve şehirlere göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla bu kuralların her zaman istisnası bulunur. Bu basit kuralları aklınızda tutun. Bunların çoğu nezaket meselesidir. Ve konuklar duygularını değerlendirdiklerinde her ev sahibinin onur duyacağını unutmayın. Gideceğiniz düğünde size iyi eğlenceler dilerim.

Düşüncelerinizi Yazın