Derin Dondurucu ve Buzdolabının İdeal Soğukluğu Kaç Derece Olmalı?

Enerji tasarrufu sağlayan buzdolabı satın almak, faturaları ve karbon emisyonlarını azaltmak için atılan en doğru adımdır. Bu yazımızda derin dondurucu ve buzdolabının verimli çalışması, serin kalması için ideal soğukluk derecesinin kaç olması gerektiği konusunda bilgiler paylaşmaya çalıştık.

Buzdolabınızı ve derin dondurucuyu en verimli ayarlarına getirmenize yardımcı olacak iki önemli hususu bilmenizde fayda var: Sıcaklık ve Nem!

Buzdolabı Soğukluğu Kaç Derece Olmalı?

Çok soğuk ayarlanmış bir sıcaklık buzdolabının daha fazla elektrik tüketmesine neden olur. Havadaki su moleküllerini soğutmak gerektiğinden daha nemli soğuma için enerji tüketim miktarı artacaktır. Dolayısıyla ilk olarak depoladığınız şeylerin ağzının kapalı olduğundan emin olmalısınız. Bu yiyeceklerin ürettiği nemin buzdolabının içine yayılmasına engel olacaktır.

Günümüzde çoğu buzdolabı ve derin dondurucu üzerinde dijital olarak tasarlanmış nem ve sıcaklık gösteren ekranlar bulunuyor. Eğer sizinkinde bu ekrandan yoksa piyasada 30-40 TL’ye satılan bir higrometre satın alarak dolabın içine koyabilirsiniz.

Dijital Higrometre ile buzdolabı içindeki nem ve soğukluk derecesini ölçebilirsiniz.

Buzdolabı içerisindeki sıcaklık ve nemi ölçümlemenizi sağlayan higrometre ile özellikle sebze çekmecelerini kontrol edin. Buzdolabında ideal soğukluk 4-5 derece, dondurucuda ideal soğukluk eksi -17 ila eksi -18 derece arasında sıcaklık olmalıdır. Higrometre kullanarak yaptığınız ölçümlemede buzdolabının çeşitli yerlerindeki sıcaklık ve nem farklılıklarını gözlemleyebilirsiniz. İşte elde ettiğiniz bu sıcaklık değerlerine göre yiyecekleri bozulma sürelerini dikkate alarak uygun bir şekilde yerleştirebilirsiniz. (Okuyun: Gıdaların Derin Dondurucuda Saklama Süreleri)

Mesela; Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, karnıbahar, havuç ve yeşil soğanları daha yüksek nem olan yere; üzüm, mantar, bamya, kabak ve avokadoları ise daha düşük nem olan yere koymalısınız.

İpucu: Yeşil yapraklı ve brokoli gibi sebzeleri bir kase su içerisinde buzdolabına koyduğunuzda uzun süre canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Buzdolabına karbonat koymak, fazla nemin alınmasına ve kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur. Böylece buzdolabı daha az enerji harcadığı gibi temiz kalabilir.

Buzdolabı ve Derin Dondurucunun Verimli Çalışması için İpuçları

Buzdolabınız ne kadar yeni veya eski olursa olsun, yapabileceğiniz en etkili şey yerleşimi doğu yapmaktır. Eğer buzdolabını ağzına kadar doldurduysanız içerideki hava azaldığı için soğutmak zor olacak ve nem oranı daha yüksek seviyeye çıkacaktır. Diğer yandan buzdolabı kapağını her açıp kapattığınızda içerideki soğuk hava ısınacak, tekrar soğuyana kadar ise enerji tüketimi artacaktır. Aynı şeyler derin dondurucular için de geçerlidir.

Kaynak: Abckadin.com / Gülsüm Sezer

Düşüncelerinizi Yazın