Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar

Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın beslenme bozukluğudur. Dünya genelinde 2 milyardan fazla kişi de demir eksikliği problemi olduğu tahmin edilmektedir. Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, başta mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok ciddi hastalığın habercisi olabilir.

Demir, vücut sağlığı için en önemli minerallerden biridir. Demirin görevi kandaki hemoglobin ve kas yapısındaki miyoglobini taşımaktır. Bu mineralin zaman zaman eksikliğinin görülmesine ise “demir eksikliği” denmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık bazen belirti göstermez. Ancak demir eksikliğinin olup olmadığı kan tahlili ile teşhis edilir. Rahatsızlığın belirtileri arasında;

 • Cilt renginde solgunluk,
 • Vücutta güçsüzlük, enerji düşüklüğü ve buna bağlı olarak yorgunluk,
 • Algı ve konsantrasyon bozuklukları,
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı,
 • El ve ayaklarda karıncalanma,
 • Asabi davranışlar,
 • Dudak çatlaması ve ağız kenarında oluşan yaralar,
 • Tırnak kırılması,
 • Saç dökülmesi,
 • Bağışıklık sisteminde zayıflama.

Eğer bu belirtilerden herhangi birinin kendinizde olduğunu düşünüyorsanız ya da demir eksikliğiniz varsa veya önlemek için bir çözüm yolu arıyorsanız demir eksikliğine iyi gelen 10 doğal çözüm yolunu mutlaka okumalısınız.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar

1- Yağsız Et Tüketin

Kırmızı et, tavuk eti ve balık etinde bulunan demir, insan sindirim sistemi tarafından daha kolay absorbe edilmektedir. Demir eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, günlük öğünlerinize ekstra bir dilim yağsız et ilave etmeyi deneyebilirsiniz.

2- Haşlanmış Sebzeler Tüketin

Sebzeleri buharlaştırma işlemi yaparak pişirin. Buharda haşlanan sebzelerin içinde bulunan demir mineralleri biyolojik olarak daha fazla etki göstermektedir. Sebzeleri aşırı pişirmemeye dikkat edin. Günlük diyetlerinize az haşlanmış sebzeleri ilave edin.

3- Bol Bol C Vitamini Alın

C vitamini, bağırsakta demir emilimini artırmaktadır. Demir açısından zengin gıdalar ile birlikte C vitamini alındığında demir eksikliği önemli ölçüde giderilebilmektedir. Örneğin; yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köfteyi yeşil salata ile birlikte tüketebilirsiniz. Bu besinlerin birlikte tüketilmesi demirin emilimini artırmaya yardımcı olmaktadır.

4- Kahvaltılarda Pekmez Tüketin

Sabah kahvaltısında 1 – 2 tatlı kaşığı üzüm pekmezi tüketmek, vücudun ihtiyacı olan günlük demir miktarının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi yüksek demir oranına sahiptir.

5- Kuru Meyveler Tüketin

Sabah, öğle veya akşam. Hangi öğün arasında olursa olsun atıştırmalık olarak tercih edilen kuru meyveler (kuru kayısı, kuru dut, kuru üzüm gibi…) günlük demir alımına katkı sağlar.

6- Haşlanmış Yumurta Yerine Menemen Pişirin

Yumurtayı daha çok haşlayarak tüketiyorsanız; demir alımını artırmak için yeşil biber, domates ve soğanla menemen hazırlayarak tüketin. Bu sebzeler C vitamini açısından zengin olduğu gibi yumurta ile birlikte tüketildiğinde günlük demir ihtiyacını da karşılamanıza yardımcı olur.

En Yüksek Demir Kaynağı Olan Gıdalar

 • Kabak Çekirdeği, Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, marul), fındık, fıstık, susam, kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, pekmez, kuru baklagiller, karaciğer, tavuk ciğeri ve patates.

Kaynak: Abckadin.com / Gülsüm Sezer

Düşüncelerinizi Yazın