Çocuklarla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalıyız?

Ebeveynlerin en çok zorlandıkları konuların başında çocuklarına cinselliği anlatmak geliyor. Cinsellik, cinsel ilişki ya da seks, adına ne derseniz deyin insan hayatının doğasında var olan yaşamsal bir ihtiyaçtır.

Peki çocuğa cinsellik nasıl anlatılır? Çocuklarla seks hakkında nasıl konuşulur? Çocuklara cinselliği anlatırken nelere dikkat etmek gerekir? Abckadin.com ‘un bu yazısında anne ve babaların çocuklarıyla cinsel ilişki hakkında konuşmalarına yardımcı olacak bazı bilgilere yer verdik.

Çocuklarla Cinsel İlişki (Seks) Hakkında Konuşmak

Yazımızı okumaya başlamadan önce aşağıdaki önemli noktaları dikkate almanızı istiyoruz.

1- Cinsel duygularını fark etmeye başlayan çocuklarla konuşurken ona saygı duymalısınız.
2- Çocuklar size seks hakkında sorular sorduğunda, yaşına uygun ve ne olması gerektiğini açıklayan basit cevaplar verin.
3- Çocuklarınızla cinsellik hakkında konuşmak ilk başta garip gelebilir, ancak zamanla bu doğal hale gelecektir.

Çoğu insan gençlik çağına geldiğinde cinsel duygularının açığa çıktığına inanıyor. Ancak durum böyle değil. Cinsel duygular bebeklik döneminde başlar. Yani cinsel organımızla ilk fiziksel teması sağladığımız ve onu hissettiğimiz andan itibaren fark edilir.

Çocuklarınızla “havadan ve sudan” konuşmak yerine, onlara yaşamları boyunca cinsellikte nelere dikkat etmek gerekir konusunu anlatmanızda fayda var. Çocukların da cinsellik hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamalısınız. Bunu yaparken alçak gönüllülük, cinsiyete ilişkin sorulara cevap verme şekli, cinsel organ için kullandığınız kelimeler ve sözlü işaretler, seks hakkında konuşurken kendi başına çocuğunuza mesaj verir nitelikte olmalıdır.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzla cinsel duyguları tartışmaya başladığınızda onlara saygı göstermeli ve vücutları hakkında bilmeleri gereken konuları açık bir şekilde aktarmalısınız. Açıkçası çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşma istekliliğiniz onun cinsel davranışlarıyla ilgili iyi kararlar almasına yardımcı olabilir.

Çocuklarla Mastürbasyon Hakkında Konuşmak

Mastürbasyon, genellikle ergenlik çağına ulaşmış çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bazı ebeveynler, cinsel organlarını seven çocukların bir yetişkinle aynı niyet ve tecrübelere sahip olduğunu varsayarlar. Gerçekte, çocuklar belirli bir arzuyu düşünmezler. Cinsel organları ile temas etmek onları sadece iyi hissettirir. Bu tamamen normal bir davranıştır.

Bu gibi durumlarda ebeveynler genellikle davranışları görmezden gelir veya çocuğa bunun hata olduğunu ifade etmeye çalışır. Bunun yerine, bir ebeveyn cinsel konularda konuşmanın daha güvenli bir fikir olduğunu anlamalıdır. Buna ek olarak, çocuklara kamusal alanlarla özel alanlar arasındaki fark anlatılmalı ve cinselliğin sadece kendilerine ait özel alanlarda yaşanması gerektiği öğretilmelidir.

Mastürbasyon yapan çocuklara, yaptıkları şeyin “kirli” veya “utanç verici” olarak lanse edilmesi zararlı olabilir. Bu çocuğun duygularını anne veya babasından gizlemesine neden olabilir. Bu yüzden onlara cinselliğin doğal bir şey olduğu ve utanılacak bir durum olmadığı öğretilmelidir.

Çocuklar vücutlarının çalışma şekli hakkında neredeyse her şeyi merak ederler. Gerçek kelimeleri kullanarak cinsiyet, cinsel ilişki ve doğum hakkında bilgi sahibi olmalılar. Ebeveynler çocukların bu merakını ciddiye almalı. Vücut uzuvları için doğru sözcükler kullanarak, sorularına yanıt vermeli ve onları bu konuda soru sorabilmeleri için cesaretlendirmeli. Genel olarak araştırmalar, ebeveynler ve çocuklar arasındaki cinselliğe dair açık bir iletişimin sağlıklı ve yararlı olduğunu göstermektedir.

Çocuklarla Cinsel İlişki ve Üreme Hakkında Konuşmak

Çocuklar seks hakkında sorular sorduğunda, bazı ebeveynler cevap vermekten çekinirler ya da üstü kapalı cevaplar vermeyi tercih ederler. Bu yanlıştır. Çocuklara açıklayıcı ve basit cevaplar verilmesi en doğru davranıştır.

Örneğin; yürümeye başlayan çocuk bebeğin nerede geldiğini öğrenmek istediğinde, ona “karnınızı işaret ederken” aynı zamanda “annenin rahminden geldin” demek yeterli olacaktır. Elbette cevapları çocuğun yaşını göz önünde bulundurarak vermek gerekir. Cinsellik hakkında konuştuğunuz konular hakkında 5 yaşındaki bir çocukla, 15 yaşındaki bir çocuğa verdiğiniz cevaplar aynı olmayacaktır.

Çocuklar seks hakkında soru sorduklarında aslında akılların bir cevap vardır. Dolayısıyla çocuğunuza sorduğu soru hakkında kendi düşüncelerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu çocuğunuza bilmek istediği şeylerle ilgili ipuçları verebilir. Her şeyde olduğu gibi, cevabı bilmiyorsanız, çocuğunuza karşı dürüst olun. Ona bilmediğinizi söyleyin. Ancak cevabı bulmak için de elinizden geleni yapın. Sorunun cevabını araştırın ve çocuğunuza bulduğunuz cevapları aktarın. Bu sayede çocuklar, sorularının ciddiye alındığını görecek ve ileride sizden yeniden görüş almak isteyecektir.

Gençlerle Seks Hakkında Konuşmak

Erken yaştan itibaren çocuklarınızla cinsel ilişki hakkında konuşmaya başlamış olsanız da, gençler bu soruları doğrudan ele alabilir. Seks deneyimi yaşayan gençler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mahremiyet ve cinsel ilişkinin genel iniş ve çıkışları ile ilgili sorunlarla baş etmek zorundadır. Onlara, ihtiyaç duydukları bilgileri sunmak ve duygusal olarak destekleyici bir rol üstlenmek son derece önemlidir. Araştırmalar bu konularda konuşmanın gençlere cinsel yaşantılarında fayda sağladığını ortaya koyuyor.

ABD’de yapılan bir araştırma, gençlerin yüzde 40’ından fazlasının yetişkinlerle cinselliğe dair tüm temel konuları konuşmadan önce seks yaptığını gösteriyor. Yani gençler güvenli seks, prezervatif kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrolü gibi konular hakkında bilgi sahibi olmadan cinsel ilişkiye giriyor.

Sadece bunlarla sınırlı değil. Cinsellik dışında gençlerin bilmediği bazı konuları da onlara anlatmak, yaşamları boyunca kötü alışkanlıklar edinmelerinin önüne geçebilir. Gençlerle zorunlu olarak konuşulması ve kaçınmalarını söylemeniz gereken konular arasında; Eş cinsellik, uyuşturucu ve alkol, tecavüz suçları, küfürbaz davranışlar gelmektedir.

Uzmanlar, gençlerin cinsel yönden aktif olma konusunda karşılaşacakları zorlukları ve sorunları anlamadıkça, cinsel olarak olgunlaşmış yetişkinler haline gelmelerinin zor olacağını söylüyorlar.

Bazen yüzeysel konuların dışında kalan konuları tartışmak isteyebilirsiniz. Örneğin; kızlara cinsel arzularının normal olduğunu anlamaları için doğru yönlendirmeler yapabilirsiniz. Onların her arzusunun cinsel doyuma dönüşmeyeceğini öğrenmesine yardımcı olabilir ve aşkın her zaman cinsellik anlamına gelmediğini söylemelisiniz. Erkeklere ise seksin onları neden savunmasız hissettirdiğini anlamaları için yardımcı olabilirsiniz. Bu da seksin ne kadar güçlü ve yaşamsal bir olgu olduğunu anlamalarına sebep olacaktır.

Çıkarımlar

Bu yazdıklarımız size başlangıçta garip gelebilir, ancak çocuklarla cinsel ilişki hakkında konuşmak zaman içinde daha doğal bir hale gelecektir. Onlarla seks ile ilgili konularda konuştuğunuzda kendini önemsediğinizi, saygı gösterdiğinizi daha iyi anlayacak ve ileri ki dönemlerde akıllarına gelen soruları size sormaktan çekinmemesini sağlayacaktır.

Kaynak: healthline.com

Düşüncelerinizi Yazın