Ailelere İnternet Güvenliği için 10 Altın Kural

Çocukları İnternetteki Tehlikelerden Koruyacak Kurallar

Çocuklarımızı dijital dünyanın tehlikelerinden korumak için bazı temel kuralları bilmemiz gerekiyor. Mobil cihazların yaygın olarak kullanıldığı günümüzde, ebeveynlerin çocuklarını internetteki tehlikelerden koruması son derece önemli bir konu haline geldi.

Amerika merkezli sivil toplum kuruluşu Safe Kids, ailelerin çocuklarını internetin tehlikelerinden korumasına yönelik son derece faydalı bir rehber yayımladı. “Çocukların Çevrimiçi Güvenlik Kuralları” adlı bu rehber çocuğunuzun internet güvenliğini sağlamak için hangi kurallara uyulması gerektiğini konusunda bilgiler veriyor.

Çocuğunuzun İnternet Kullanımını Takip Edin

Bu kurallara geçmeden önce sizlere kısa bir kaç hatırlatma yapmak isteriz. Öncelikle çocuklarınızla açık bir şekilde internetteki tehlikeler hakkında konuşmalısınız. Bilgisayarındaki dosyaları düzenli aralıklarla kontrol edin. Cep telefonundan kimlerle görüşme yaptığını öğrenin. Kısaca çocuğunuzun internet üzerindeki tüm hareketlerini izlemeye alın. Onlara sanal ortamda yabancılardan gelen hediyeleri asla kabul etmemeli konusunda bilgilendirin. Hangi sitelere girdiğini, yasak veya uygunsuz sitelere giriş yapıp yapmadığını kontrol edin. Bu konuda dikkatli olun. Sosyal medya sitelerinde ise çocuğunuzun arkadaş listesine dahil olun ve arkadaşlarının kim olduklarını inceleyin.

Görsel Kaynak: pixabay.com

Ailelere Çocuklarının İnternet Güvenliği için 10 Altın Tavsiye

1- Çocuklarınızı adres, telefon numarası, anne veya babanın iletişim bilgileri gibi kişisel gizlilik içeren bilgileri asla başkalarıyla paylaşmamaları konusunda bilgilendirin.

2- Banka, sosyal medya veya forum sitelerinde kullandıkları kullanıcı adı ve şifre bilgilerini sizden başka kimseyle paylaşmamalarını söyleyin. Eğer bu tür bilgileri isteyen olursa mutlaka size haber vermesi gerektiğini belirtin.

3- Çocuğunuzdan, internet sitelerinde ya da sosyal paylaşım ağlarında kendisini rahatsız eden veya rahatsızlık hissetmesine neden olan kişileri mutlaka size haber vermesini isteyin.

4- Tanımadığı kişilerle internet üzerinden sesli veya videolu görüşme yapmamalarını tembihleyin. Tanıdıkları dışıda online görüşme teklif eden olduğunda sizi bilgilendirmesini isteyin.

5- Sizin izniniz olmadan internette fotoğraf veya video gibi görsel paylaşımlar yapmaması gerektiğini anlatın.

6- Kendisini rahatsız eden mesajlara ya da online mesajlaşma uygulamaları üzerinden gönderilen yazılara asla cevap vermemesi gerektiğini söyleyin. Böyle bir şey olursa hemen size anlatmasını isteyin.

7- İnternet kullanım saatlerini çocuğunuzla birlikte belirleyin. Ayrıca hangi siteleri ziyaret edeceğini de belirleyebilirsiniz.

8- Program, oyun veya uygulama gibi dosyaları indirmeden önce sizden izin almasını isteyin.

9- Sosyal medya, e-posta ya da online mesajlaşma uygulamaları üzerinden kimseye onur kırıcı, küfürlü ya da incitici sözler yazmaması gerektiğini anlatın.

10- Çocuklarınızı mutlaka özel hayatın güvenliği konusunda bilgilendirin. Bu kurallar dışında kendi internet güvenliği kuralları belirleyebilirsiniz.

Referans Kaynak: SafeKids.com (Kids Rules for Online Safety)

Düşüncelerinizi Yazın