Çocukları Güneşten Koruma Önerileri

Çocukları Güneşin Zararlı Etkilerinden Korumanın Yolları

Sıcak yaz günlerinin yaklaştığı şu günlerde hava sıcaklıkları iyiden iyiye artmaya başladı. Kış mevsiminde kar topu oynamanın keyfini doyasıya yaşayan çocuklarımız şimdi de deniz keyfi sürmek için yaz tatilini beklemeye başladı. Kısaca yazın gelişine en çok çocuklar seviniyor. Peki çocukları güneşten korumak için ne yapmak gerekiyor? Çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmak doğru mu?

Çocuk cildi, yetişkinlere göre daha hassastır. Özellikle beyaz tenli çocukların doğrudan güneş ışınlarına maruz kalması ilerleyen yaşlarda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle çocuklarımızı güneşten korumak için mümkün olduğunca gölge olan alanlarda tutmak gerekir.

Ancak bu bazı durumlarda pek de mümkün olan bir şey değil. Zira yerinde bir türlü duramayan çocuklar için “nasıl gölgede tutacağız” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen telaşlanmayın. Çocukları güneşin zararlı ışınlarından koruyacak bazı önlemleri sizler için yazdık. İşte çocukları güneşe karşı korurken işinize yarayacak öneriler!

Bu saatlerde gölgede olmalarına dikkat edin

Tüm gününü dışarıda geçirecek veya geçiren ailelerin çocuklarını saat 11.00 ile 16.00 saatleri arasında gölgede tutmaları önemli. Hele bir de deniz sezonunda tatil yapılıyorsa, denize girmek için bu saatlerden önce ya da sonrasını beklemek gerekiyor. Aksi halde çocuğunuz güneşin zararlı etkilerine maruz kalabilir.

Güneşte kalma süresi

Çocukların güneş altında kalmaları zorunlu ise (dışarıda gölge bir yer yoksa ya da herhangi bir yere gidiliyorsa) güneşte kalma sürelerine dikkat edilmelidir. Bu süre bebekler için 10 dakikayı, büyük çocuklar için 20 dakikayı geçmemelidir.

Şapka ve Güneş Gözlüğü Kullanılmalı

Çocuğun başını güneşten korumak için şapka giydirilmeli. Bu olası bir güneş çarpmasının önüne geçecektir. Diğer yandan yetişkinlerin sürekli taktıkları güneş gözlüğü aslında çocuklar için kritik bir önemdedir. Zira çocukların gözleri yetişkinlere göre daha hassastır. Hassas gözleri korumak için mutlaka çocuk güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneşten koruyan kıyafetler giydirin

Çocukların cildine doğrudan güneş ışınları gelmediğinden emin olmalısınız. Bunun için çocuğunuza ince ve açık renkli giysiler giydirebilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz güneşin zararlı etkilerinden koruma özelliğine sahip olan UPF kıyafetlerdir.

Çocuklara Özel Güneş Kremi Kullanın

Eğer çocuğunuz havuz ve denize girecekse; onların cilt yapısına uygun özel güneş kremleri kullanmanızda fayda var. Kremi sürdükten bir süre sonra yenilemelisiniz. Zira çocuğunuz deniz veya havuza girdikten sonra krem etkisini yitirecek ve güneşin zararlı ışınları cilde zarar vermeye devam edecektir. Bu nedenle çocuğunuza sık sık güneş kremi sürmelisiniz.

Çocukları güneşin zararlı etkilerinden güneş kremi kullanarak koruyabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın