Çocuklarda İştah Kaybı Nedenleri ve İştahsızlığı Önleme İpuçları

Çocuğunuz en sevdiği yemekleri yemeyi red ediyorsa; bunun sebebi iştahsızlık olabilir. Eğer çocuğunuz iştah kaybına uğradıysa bu durum ciddi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Çocuklarda iştahsızlık annelerin ortak şikayetidir. Çoğu durumda, çocuklar bir sonraki yemekte daha fazla yiyerek bunu telafi edebilir.

1 yaşından büyük çocuklarda iştah arttığı gibi azalabilir de. Bu durum biraz da enerji düzeylerine bağlıdır. İştah kaybı özellikle 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda yaygındır. Bununla birlikte, çocuğunuzun iştahsızlığı kilo kaybına sebep oluyorsa, nedenini belirlemek ve durumu düzeltmek için çocuk doktoruna danışmalısınız.

Abckadin.com’un bu yazısında, çocuklarda iştah kaybının 9 ortak nedeni anlatılıyor. Daha fazlasını bilmek isterseniz, yazımızı okumaya devam ediniz.

Çocuklarda İştahsızlığın Nedenleri:

Yavaş Büyüme Hızı

Büyüme çağındaki çocuklarda meydana gelen değişiklikler iştahsızlığa neden olabilir. Doğduktan sonraki ilk yıl çocuklar hızlı büyür. Fakat bir yaşından sonra çocuğun büyümesi yavaşlayabilir ve artık yemek yemeye başlayabilir. Bu süre zarfında iştah kaybı son derece normaldir.

Hastalıklar

Hastalık genel olarak çocuklarda iştahsızlığa sebep olabilir. Çocuğunuz boğaz ağrısı, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, yüksek ateş ve diğer belirtilerden muzdarip ise, normal yediğinden daha az yiyebilir. Neyse ki, korkulacak bir durum yok. Zira iyileştikçe çocukların iştahı açılır ve daha fazla yemek yemeye başlarlar.

Stres

Stres, iştahsızlık da dahil olmak üzere hem küçük bebekler hem de küçük çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Çocuğunuzun yemek yeme ya da uyku moduna girme konusunda zorlandığını görürseniz, o zaman stresle karşı karşıya olduğunu anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun iştahsızlığını tedavi etmek için, stres nedeninin belirlenmesi ve buna sebep olan şeylerin hafifletilmesi gerekmektedir.  Çocukluk çağında stresin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

– Aile meseleleri
– Aileden bir kişinin hayatını kaybetmesi
– Çocuğun sevdiği bir evcil hayvanın ölmesi
– Kardeşinin doğması
– Aile içi şiddet ve kötü davranışlar
– Akademik baskı
– Ebeveynlerin beklentileri ile başa çıkamaması.

Depresyon

Çocukların iştahsızlık çekmesinin en büyük nedeni olabilir. Anne ve babalar çoğu zaman çocuk depresyonu dendiğinde üzüntü olarak algılıyor. Ancak üzüntü ve depresyon aynı şeyler değildir. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu yardımı alabilmesi için üzüntü ve depresyon arasındaki farkı çok iyi anlamanız gerekir. Üzüntü duygusu zamanla kaybolur ancak depresyon kalıcı olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da çocuğun hayatını olumsuz şekilde etkilemeye devam eder.

Çocuğunuz daha önce keyif aldığı faaliyetlere artık ilgi duymuyorsa, muhtemelen bir depresyon başlangıcı olabilir. Yeme alışkanlıklarında gözlemlenen değişiklikler, depresyon ihtimalini güçlendiren diğer bir nedendir. Çocuğun depresyondan kurtulması için tıbbi yardım alınması gereklidir.

Anoreksiya

Bazen çocuklara zorla yemek yedirmek onlarda nefret duygusu uyandırır. Bu da uzun süre yemek yemeden yaşamaya çalışmalarına neden olur. Yemek yiyeceği zaman ya az yemek tüketir ya da hiç yemezler. Çünkü yemek yediklerinde kendilerinde suçluluk hissederler. Çocuğunuzun bu durumu büyük bir sağlık felaketine dönüşebilir. Bu da “Anoreksiya“dır. Bu hastalığa yakalanan kişiler yemek yediklerinde kendilerini suçlu hissettikleri gibi bazen su bile içmezler. Veya yediklerini kusarak çıkarırlar. Eğer çocuğunuzun bu rahatsızlığa yakalandığından şüphe ediyorsanız; onu yeme bozuklukları konusunda uzman olan bir doktora götürmelisiniz. Doktor, çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi ve iştah kazanması için neler yapacağınızı size söyleyecektir.

İlaçlar

Çeşitli ilaçlar çocuğunuzun iştahında sıkıntılar yaratabilir. Çocuk doktoru son zamanlarda çocuğunuz için antibiyotik ilaç önermişse, bu iştahsızlığın nedeni olabilir. Bir çocuğun iştahsızlık yaşaması antibiyotiklerin ortak yan etkisidir.

Anemi

Anemi, çocuklarda iştahsızlığın bir diğer olası nedenidir. Demir bakımından zengin yiyecekler tüketmeyen çocuklarda demir sayım değerlerinin çıkması normaldir. Anemi’den muzdarip olan çocuklar diğerlerine göre daha zayıf, yorgun ve sinirli olabilir. Anemi tedavisi yapılmazsa çocuğun gelişimi ve okul performansı olumsuz etkilenebilir. Çocuğunuzda anemi olduğunda şüpheleniyorsanız bir kan testi yaptırmalısınız.

Bağırsak Solucanları

Çocuklarda iştahsızlığa neden olabilir. Solucanlar çocuğun sindirim sistemine girer ve bağırsak kanamasına sebep olur. Ayrıca dizanteri veya iştahsızlık kaybı gibi sorunları da ortaya çıkarabilirler. İnsan vücudunda parazit gibi yaşayabilen bağırsak solucanlarına karşı tıbbi çözüm yolları aramak en doğrusudur.

Kabızlık

Çocuklarda düzensiz bağırsak hareketleri kabızlığa neden olur. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda iştahsızlığın sebebi kabızlık semptomudur.

Çocuklarda İştah Kaybını Önleme İpuçları:

Çocuğunuzda iştahsızlık olmasından endişe ediyorsanız; aşağıdaki bazı kullanışlı ipuçlarından faydalanarak önlem alabilirsiniz.

– Çocuğunuzun gözüne hitap eden süslü sofralar kurun. İlgisini çekecek bir tabakta sağlıklı besinler sunabilirsiniz.
– Çocuğunuz yemek yerken onu sakın azarlamayın. Eğer yemek istemiyorsa zorlamayın.
– Yemek vakitlerini, sadece çocuğunuzun aç olduğu zamanlara göre ayarlayın.
– Çocuğunuzun sağlıklı yiyecek tercihleri yapması için çaba gösterin. Ona faydalı olacak yiyeceklerin neler olduğunu anlatabilirsiniz.
– Yemek aralarında sağlıklı atıştırmalıklar ya da çerez yemesine izin verin.
– Düzenli aralıklarla küçük porsiyonlarda servis yaparak, yemek yemesini sağlayın.
– Çocuğunuzu fiziksel olarak daha aktif olmaya teşvik edin.
– Eğer aç değilse yemek yemesi için zorlamayın. Anne ve babalar bazen çocuklarının tabağındaki yemeği bitirmesi gerektiği konusunda zorlamalarda bulunuyor. Bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Çocuğunuz yemek yerken serbest bırakmalısınız.

Unutmayın! Çocukların iştahsızlık çekmeleri genel bir durumdur. Bu yüzden her iştah kaybı yaşadığı durumlarda panik olmayın. Çocuğunuz sağlıklı ve mutlu yaşıyor bir de düzenli uyuyorsa endişe etmenize gerek yok. Ancak iştahsızlık uzun süre devam ediyorsa mutlaka tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin.

Çocuğunuzda iştahsızlık var mı? Doktora gittiniz mi, doktorunuz ne önerdi? Lütfen deneyimlerinizi ve önerilerinizi diğer ebeveynlere de yardımcı olmak adına bizimle paylaşın.

Düşüncelerinizi Yazın