Çocuklara Sebze Yedirmenin 11 Kanıtlanmış Yolu

Çocuğum sebze yemiyor ne yapmalıyım? diye düşünüyorsanız sizler için bu konuda yazılmış makale kaynaklarından elde ettiğimiz çözüm yollarını kullanarak çocuğun sebze yemeklerini sevmesini sağlayabilirsiniz.

Genellikle çocuklar için sebze yemekleri adeta bir kabustur. Özellikle ıspanak, lahana ve brokoli gibi son derece faydalı gıdaları tüketmek yerine fast food yiyecekler tüketmeyi isterler. Ancak hepinizin de bildiği gibi bu tür gıdalar trans yağ içerdiği için çocuk sağlığına son derece zararlıdır.

Sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve vücuda faydalı diğer besinler nedeniyle hem çocuk gelişimine hem de sağlığına faydalı olduğu gibi çocuğun ileri ki yaşlarında da sağlıklı bir hayat sürmesi için zemin hazırlayabilir. Bu noktada çocuğunuza sebze yemeklerini sevdirmek adeta asli göreviniz olmalı. Peki çocuğa sebze sevdirmek için ne yapılmalı?

Abckadin.com ‘un bu yazısında sebze ve sebze yemekleri yemeyen çocuklara nasıl davranmanız gerektiğini ve çocuğunuza sebzeleri sevdirmek için işinize yarayacak 11 farklı ipucunu bulabilirsiniz. Bu bilgiler çeşitli beslenme kaynaklarından yaptığımız araştırmalara dayanmaktadır. Yapmanız gereken tek şey bunlardan birini ya da bir kaçını uygulamak. Ancak bu süreçte son derece sabırlı olmanızda fayda var. Zira sonunda zafer sizin olacak!

Çocuklara Sebze Sevdirmenin Yolları

Örnek Olun

Bir çocuğun yeme davranışları anne ve babasını örnek almasıyla oturur. Sebzeler ve sağlıklı gıdalar evinizde çok fazla tüketilmiyorsa, çocuğunuzun da bu gıdaları tüketmesini beklemeyin. Çünkü çocuklar istediklerini yerler ve önlerinde çok fazla seçenek yoksa özel bir yemek istemezler. Bu nedenle evinizde sık sık sebze salataları ve sebze yemekleri yapmalısınız.

Yemekleri Eğlenceli Hale Getirin

Çocuklar oyun oynamayı severler. Ayrıca çizgi film, oyuncak ya da süper kahraman karakterleri de onlar için eğlence kaynağı olabilir. Makarna yeme umuduyla sofraya oturan bir çocuk tabağında ıspanak gördüğünde bu onun için korkutucu olabilir. Fakat sevdiği bir karakter ile o yemeği bağdaştırırsanız kesinlikle yemeğini yemek isteyecektir. Örneğin; ıspanak yemeği yaptıysanız çocuğunuza Temel Reis’i anlatabilirsiniz. Sağlıklı yiyecekleri çocuğun sevdiği eğlenceli şeylerle ilişkilendirmek ve bir oyuna dönüştürmek en azından birkaç lokma yemesi için harika bir yoldur.

Size Yardım Etmelerini Sağlayın

Yemek hazırlarken çocuğunuzu size yardım etmesi için teşvik edin. Mesela çocuğunuzla birlikte manava ya da markete giderek akşam yemeği için iki şeyi seçmelerine izin verin. Bu sayede onları yemek için çok daha heyecanlı hale getirebilirsiniz. Daha iyisi, bahçeli bir eviniz varsa çocuğunuza bitki yetiştirmeyi ve onları hasat etmeyi öğretin. Havuç temizlemek, fasulye ayıklamak, toprakla oynamak veya yemekleri masaya taşımak onlara ayrı bir gurur veriyor. Çocukları gündelik aktivitelere dahil ettiğinizde yemek konusunda daha hevesli oluyorlar.

“Bir Isırık Kuralı” Uygulayın

Araştırmalar, sürekli olarak bir gıdayı yemeyi reddeden çocukların o gıdayı kabul etmesi için en az 8-10 kez maruz bırakılması gerektiğini gösteriyor. Bir çok ebeveyn, “bir ısırık kuralı” ile başarı sağlayabiliyor. Çocuğunuzun yemesi için hazırladığınız ancak reddettiği gıdadan sadece bir ısırık almasını ve tadına bakması gerektiğini söyleyin. Yeterince ısrarcı olduğunuz takdirde tadına bakacak ve büyük ihtimalle hoşuna gideceği için bu gıdayı bir daha reddetmeyecektir.

Yemeğini Bitirmeye Zorlamayın

Bir ısırık tabaktaki yemekleri bitirmekten farklıdır. Ebeveynler arasındaki en büyük yanılgılardan biri, çocuğun sevmediği bir yiyeceği yemesi için ısrar etmesi hatta zorla yedirmeye çalışmasıdır. Bu çocuğun hem yeme hem de kişisel alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir. Hatta yemek seçiciliği bile yapabilir. Çocuğu yemekle baş başa bırakmak ve onu tabağındaki yemeği bitirmesi için zorlamak büyük bir hatadır. Eğer bitirmediyse son bir lokma daha almasını isteyin, ancak bitirmiyor diye kavga etmeye kalkmayın. Bu davranış çocuklarda iştah kaybı nedenleri arasında yer almaktadır.

İyi Davranışlarını Ödüllendirin

Pozitif yiyecek deneyimleri yaratmak, çocukların seçici yeme alışkanlıklarını azaltabilir. Araştırmalar, bir çocuğun reddettiği yiyecekten bir lokma yiyerek denemesi için ödüllendirmenin, o yemeği yemesini kolaylaştırdığını gösteriyor. Örneğin; çocuğunuzun yemek istemediği bir yiyecekten bir lokma alması halinde ona istediği bir şeyi ödül olarak alabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Değerlerini Anlayın

Çocuklar dünyayı yetişkinler gibi görmedikleri için çok farklı değerlere sahiptirler. Çoğu çocuk kendisini diğer insanlardan güçlü olduğunu düşünerek sağlık konusunda daha az bakım yapabilirler; bu nedenle onlara bir gıdanın sağlıklı olduğunu söylemek genellikle geri tepebilir. Öte yandan çocuklar sınırlarını aşarak daha güçlü ve daha büyük olmak isterler. Çocuğunuza yaptığınız herhangi bir sebze yemeğini örneğin Brokoli’nin “sağlıklı olduğunuz” veya “siz istediğiniz için yemesi gerektiğini” söylemek yerine “büyümesine yardımcı olacağını” söylemek daha etkili olacaktır.

Farklı Renklerde Yemekler Sunun

Çocuklara sebzeyi sevdirmenin bir diğer yolu da farklı renklere sahip gıdaları ayrı ayrı servis etmektir. Tabaklarına daha fazla sebze ekleyerek onları daha fazla renkle karşılayabilirsiniz. Yetişkinlerin birbirine karışmış lezzetleri sevme eğiliminde olmalarına rağmen, çocuklar genellikler birbirinden ayırmayı tercih ederler. Bu nedenle büyük, tek renkli tencere yerine sebzeleri ayrı tencerelerde pişirmek daha faydalı bir yöntem olabilir.

Yemek Tabağını Sevimli Hale Getirin

Farklı sebzeleri ayrı ayrı pişirmenin bir başka nedeni, çocukların yiyecekleri tabaklarında kenara dizilmiş halde sevmesidir. Tabağın ortasında birbirine yakın olan gıdaları tercih eden yetişkinlerin aksine, çocuklar yemeklerini tabağın çevresinde yığınlara ayırmak isterler. Eğer tabağın ortasına bir kalp ya da gülen surat oluşturursanız, çocuğunuz bu yiyecekleri hiç reddetmeden yemeyi isteyecektir. Bu da yemekleri daha eğlenceli hale getirmenin bir başka yoludur.

Çocuğunuzun Sevdiği Ek Tatları Kullanın

Sebze yemeklerini daha cazip hale getirmek için ek tatlar kullanmanın yanlış bir yanı yoktur. Çocuğunuzun yemek içerisinde neleri sevdiğini keşfederek, hoşuna giden ek gıdaları ekleyebilirsiniz. Örneğin sucuk seviyorsa yemeğin içinde kullanabilirsiniz. Mümkün olduğunca rafine yani işlenmiş gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer çocuğunuzun demir yönünden zengin gıdalar almasını istiyorsanız ona ıspanak yemeği hazırlayın. Ancak içerisine çok sevdiği gıdalardan ekleyerek servis edin.

Sabredin…!

Bazı çocuklar sebze yemekleri yeme konusunda diğer çocuklara göre daha zordur. Bunun için daha fazla gayret göstermek ve sabretmek gerekir. Bununla birlikte, genç yaşta geliştirdikleri yeme alışkanlıklarını yetişkinliğe kadar uzun süre devam etmesini sağlamak önemlidir. Çocuğunuzun iyiliği için en kısa sürede yeme sorunlarını çözmek için harekete geçmelisiniz. Ona örnek olmaya devam edin, eğlenceli yemekler pişirin, yiyecekleri süsleyerek servis edin, mutfakta size yardım etmelerini sağlayın, bir ısırık kuralını mutlaka uygulayın ve onları yemek istemedikleri sağlıklı gıdalara kırıcı olmadan nazik bir şekilde maruz bırakmaya devam edebilmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Gayretleriniz ve gösterdiğiniz sabır sonunda sonunda sizi zafere ulaştıracaktır.

 

Peki siz çocuğunuzun sebze ve sebze yemeklerini sevmesi için ne yapıyorsunuz? Uyguladığınız yöntemi yorum alanına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Referans Kaynak: Darya Rose (11 Proven Ways To Get Kids To Eat More Vegetables)

Düşüncelerinizi Yazın