Çocuklar Günlük Kaç Kalori Almalı?

Çocuklar için Önerilen Yiyecek ve İçecek Miktarı

Çocuk sağlığı için çocukların hangi yiyecek ve içecekleri tükettikleri son derece önemlidir. Peki çocukların günlük kaç kalori alması gerekiyor? Hiçbir çocuğa doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, kalorisi kısıtlanmış diyet listesi uygulanmamalıdır. Bununla birlikte, ebeveynlerin çocuklarının kalori ihtiyaçlarının farkında olmaları gerekir; böylece çocuklarının enerji dengesini sağlamasına yardımcı olabilirler.

1. Adım: Aşağıdaki grafik, çocuğunuzun yaş aralığına, cinsiyetine ve fiziksel aktivite düzeyine göre kaç kalori alması gerektiği hakkında sizlere genel bir fikir verebilir. Okula gitmek orta derecede aktif olmanın basit bir örneğidir. Basketbol oynamak ise iyi derecede aktif olmanın bir örneğidir.

İnsanların yaş, cinsiyet ve aktivite seviyesine dayalı günlük kalori gereksinimleri.

2. Adım: Çocuğunuzun günlük kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu öğrendikten sonra, her gıdanın her gün ne kadar alınması gerektiğini öğrenebileceğiniz ve çocuğunuzun öğünlerini ayarlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Kalori ihtiyaçlarına göre her bir besin grubundan alınması gereken günlük kalori miktarları…

Çocuğunuz eğer ihtiyaç duyulandan fazla ekstra kalori alırsa, fazla kalorilerin fiziksel aktivite ile birlikte yakılması gerektiğini unutmayın. Ekstra kalori, çocuklarınızın ne yediğine veya ne içtiğine bağlı olarak hızla artış gösterebilir.

Örneğin, çocuğunuz her gün alması gereken kaloriden 100 kalori fazla alıyorsa ve bu kalorileri yakmıyorsa, bu her hafta 700 kalori ek olarak ayda 2800 kalori fazladan alıyor anlamına gelir. Yılda ise 36500 kalori demektir.

3. Adım: Çocuğunuz ile ilgili kalori sorunları varsa bunu çocuk doktoruna danışmalısınız. Unutmayın. Yukarıdaki 2 tablo sadece bir kılavuz niteliğindedir. Her çocuğun ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle tabloları dikkate almadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Çocuklar Ne Kadar Yiyecek?

Her çocuğun enerji ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Örneğin, çocuğunuz aktif olarak spor yaparken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyabilir. Tabloda görülen her gruptaki toplam miktarları her gün yemesine gerek yoktur. Bunun yerine, alınması gerekli olan besin maddeleri ile birlikte sağlıklı kalori alımı için söz konusu besinlerin 1 ila 2 hafta arasında tüketilmesi gerekir.

Düşüncelerinizi Yazın