Çocuklarda Depresyon Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

Çocuk Depresyonu Belirtileri ve Tedavi Seçenekleri

Çocuğunuz sürekli üzgün ve düşünceliyse, aile yaşamını etkileyen yıkıcı davranışlar sergiliyorsa ve günlük yaşamında sosyal aktivitelerden uzaksa bu belirtiler, çocukların depresif bir hastalığa sahip olduğunu gösterebilir. Depresyonun ciddi ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklarda Depresyon Nedir?

Çocuklardaki depresyon, yetişkinlerde olduğu gibi fiziksel sağlık, yaşam olayları, aile öyküsü, çevre ve genetik açıdan kırılganlık ve biyokimyasal bozulma ile ilişkili faktörlerin herhangi bir kombinasyonundan kaynaklanabilir. Depresyon hem çocuklarda hem de yetişkinlerde geçici bir ruh hali olmadığı gibi erken teşhis veya uygun bir tedavi yapılmadan ortadan kaybolacak bir durum da değildir.

Çocuğun depresyona girip girmediği nasıl anlaşılır?

Çocuklarda depresyon belirtileri değişiklik gösterir. Genellikle tanısı konulmaz ve tedavi edilmez. Büyüme sırasında ortaya çıkan normal duygusal ve psikolojik değişiklikler olarak kabul edilir. Yapılan tıbbi araştırmalar, bir çocuğun depresyondaki ruh halinin oyun dışı kalma veya kızgın davranışlara bağlı olarak “gizli” belirtiler gösterdiğini ortaya koydu. Bu özellikle küçük çocuklarda meydana gelirken, pek çok çocuk depresyondaki yetişkinlere benzer şekilde üzüntü ve düşünceli durumu gösteriyor. Depresyonun birincil semptomları arasında hüzün, umutsuzluk hissi ve ruh hali değişiklikleri görülmektedir.

Çocuklarda depresyon belirtileri ve bulguları

– Sinirlilik veya aşırı öfke durumu
– Sürekli üzüntü ve umutsuzluk hissi
– Sosyal hayattan kendini çekme
– Reddetme duyarlılığının artması
– İştah değişiklikleri, artma veya azalma
– Uykudaki değişiklikler, uykusuzluk veya aşırı uyku
– Yüksek sesli konuşma veya ağlama
– Dikkat eksikliği
– Düşük enerji ve çabuk yorulma
– Mide bulantısı, baş ağrısı biri tedaviye cevap vermeyen fiziksel şikayetler
– Değersizlik veya suçluluk hissi
– Ölüm veya intihar düşünceleri

Tüm çocuklarda bu belirtiler görülür bir genel bir kural yoktur. Aslında, çoğu farklı zamanlarda ve farklı ortamlarda farklı belirtiler gösterebilir. Bazı çocuklar bulundukları ortamda makul düzeyde davranmaya devam edebilirken, depresyon yaşayan çoğu çocuk sosyal aktivitelerde belirgin bir değişikliğe, okulda ilgi kaybına ve derslerden ilgisini çekmesine bağlı olarak kötü bir ders performansa ya da görünümsel değişikliğe uğrayabilir. Çocuklar, özellikle de 12 yaşın üzerindeyken uyuşturucu, sigara veya alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklar edinebilirler.

12 yaşın altındaki çocuklar, gençlere nispeten nadir olmasına rağmen, intihara teşebbüs edebilir. Bunu üzgün veya öfkeli oldukları durumlarda dürtüsel olarak yapabilirler. Kızların intihar girişiminde bulunma olasılığı daha yüksek, ancak bir girişimde bulunduklarına erkeklerin kendilerini öldürmek ihtimalleri daha yüksektir. Şiddet, alkol bağımlılığı veya fiziksel ya da cinsel istismar öyküsü olan çocuklar depresif belirtilerde olduğu gibi daha fazla intihar riski altındadır.

Çocuklarda Depresyon: Uyarı İşaretleri

Ebeveynler, çocuğunun intihar riskine sahip olduğunu gösteren işaretler konusunda dikkatli olmalıdır. Çocuklarda intihar davranışlarını anlamaya yardımcı olacak uyarı işaretleri arasında şunlar bulunur:

– Çoğu depresyon belirtileri (yemek ve uyku değişimleri ile aktiviteler)
– Ailenin izolasyonu da dahil olmak üzere sosyal izolasyon
– İntihar, umutsuzluk veya çaresizlikten bahsetme
– İstenmeyen davranışların artması (cinsel ya da davranışsal)
– Dalgınlık ve buna bağlı olarak sık sık kaza yapma
– Madde bağımlılığı
– Ölüm ve ölmek hakkında konuşma
– Ağlamanın artması veya duygusal ifadelerin azalması

Çocuk Depresyonu Tedavi Seçenekleri

Depresyonlu çocuklar için tedavi seçenekleri, psikoterapi ve ilaç kullanımı da dahil olmak üzere, yetişkinlere uygulanan tedavilerle benzerlik gösterir. Tedavi sürecinde ailenin ve çocuğun bulunduğu ortamın rolü yetişkinlerden farklıdır. Çocuğunuzun doktoru size önce psikoterapi önermiş olabilir ve önemli bir gelişme yoksa antidepresan ilacı ek bir seçenek olarak görüyor olabilir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar psikoterapi ve ilaç kombinasyonunun depresyon tedavisinde en etkili çözüm olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar bazı antidepresan Prozac’ın çocuklarda ve gençlerde depresyon tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor. İlaç, 8-18 yaş arasındaki çocukların depresyon ile tedavisi için FDA (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından resmen tanınmıştır.

Kaynak: www.webmd.com
National Institute of Mental Health: “Depression in Children and Adolescents”
Görseller: Pixabay.com

Düşüncelerinizi Yazın