Çocuk

Çocuğunuzun Cep Telefonu Güvenliği için 10 Altın Kural

Amerika merkezli sivil toplum kuruluşu Safe Kids, aileleri akıllı telefon kullanımından doğacak tehlikelerden korumak için çocuklara yönelik cep telefonu kullanım rehberi hazırladı. “Güvenli cep telefonu kullanımı için ailemizin 10 kuralı” adlı bu rehber mobil cihazlar ile iç içe yaşayan çocuk ve gençlerin güvenli bir şekilde iletişim kurmalarına imkan sağlıyor.

Temel cep telefonu güvenlik kurallarını içeren bu rehber tüm aile üyeleri için geçerli. Ebeveynlerin yanı sıra özellikle çocukların güvenliğine odaklanan bilgiler içeriyor.

Çocuklar için Cep Telefonu Güvenlik Kuralları

Görsel Kaynak: Pixabay.com

1- Telefon görüşmesi, mesajlaşma, uygulamaların kullanımı ve cep telefonundaki diğer işlevlerin nasıl kullanılacağı konusunda çocuklarınızla konuşun. Bu konuşma telefonla ne zaman ve nerede konuşulacağını da içermelidir. Akşam yemeğinde, sosyal etkinliklerde, sinema salonlarında ve halka açık yerlerde cep telefonu kullanım kurallarını onlara mutlaka öğretin.

2- Aile üyeleri uyurken telefonu şarj etmek için merkezi bir yer olduğunu düşünün. Çocuğunuza gece yatarken cep telefonunu şarja takarak, baş ucuna koymaması konusunda konuşun. Ayrıca onlara cep telefonunun çalar saat anlamına gelmediğini anlatın. Yanan ve patlayan cep telefonu haberlerinden bahsederek telefonun şarj halindeyken kullanmaması gerektiğini söyleyin.

3- Telefonu nasıl kullanması gerektiğini anlatın. Örneğin; başkalarını rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmaması ya da başkalarının yanında gizliliğinizi ihlal edecek şeyleri konuşmamak veya mesaj göndermemek gibi.

4- Gençleri araba kullanırken, çocukları da bisiklet veya kaykay sürerken asla telefonla konuşmamaları konusunda uyarın. Bu mesaj gönderme gibi kullanımlar için de geçerlidir. Öyle ki yaralanmalara veya ölümlere neden olan kazaların çoğu ya cep telefonu ile konuşurken ya da mesajlaşırken meydana geliyor.

5- Çocuklar, telefonların değiştirilmesinin çok pahalıya mal olabileceğini bilmeliler. Özellikle pahalı telefonların kullanımında olası zararlara karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtin. Bu gibi durumlara karşı kayıp ve zararı karşılamak için sigorta yaptırmayı düşünün.

6- Biraz güvenli sağlayan uygulamaları kullanmakla kalmayıp telefonun kaybolmasını önleyen ya da kaybolduktan sonra bulunmasını kolaylaştıran yazılımları kullanmayı düşünün. Apple’ın ücretsiz “Find My iPhone” ve Google’ın “Lookout.com” gibi ücretsiz Android güvenlik servisini kullanabilirsiniz. Bu tür uygulamalar çalınan ya da kaybolan telefonların bulunması için kolaylıklar sağlamaktadır. Diğer yandan telefonun nerede olduğunu harita üzerinden görmeye ve yüksek sesle bildirim sesi çıkararak yerini tespit etmeye olanak sağlayabilir. Tabii bu imkanlardan telefon açıkken ve şarjı dolu olduğu sürece faydalanılabilir.

7- Tüm aile bireylerinin telefon kamerasını uygun şekilde kullandığından emin olun. Fotoğraf veya video çekimlerinde uygunsuz veya sizi utandıracak ya da sizi zor duruma düşürecek resimlerin paylaşılmaması konusunda çocuklarınızı uyarın. Çevredeki insanların görüntülerini çekerken o kişilerin mahremiyetini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

8- Hem kendinizin hem de çocuğunuzun cep telefonuna indirdiğiniz ve yüklediğiniz tüm uygulamalar konusunda dikkatli olun. Çoğu uygulamalar iyidir ancak bazıları güvenlik ve gizlilik riskleri oluşturabilir. Uygulamalarla ilgili incelemeleri okuyun ve uygulamanın resmi bir kaynaktan geldiğine emin olun.

9- Sosyal medya uygulamaları veya web siteleri kullanılarak yayınlanan her şeyin uygun olduğundan emin olun. Uygunsuz içeriklerin paylaşmamaları gerektiğini çocuklarınızla konuşun. Çocukları internetteki tehlikelerden koruyacak kurallar konusunda bilgilendirin.

10- Tüm aile bireylerinin telefonlarını kullanma bedelini anlamalarını sağlayın. Aramalar, mesajlar ve internet kullanımı karşılığında gelen faturalar hakkında bilgilendirin. Buna ücretli uygulamalar ve uygulama içi satın alma işlemleri de dahildir.

Ve anneler, babalara çok önemli bir uyarı daha! Yaptığınız şeyler söylediklerinizden daha önemlidir. Çocuklarınıza bu kuralları söyledikten sonra aynı kuralları sizin ihlal ettiğiniz görürlerse asla söylediklerinize uymayacaklarından emin olabilirsiniz. Dolayısıyla çocuklarınıza iyi bir rol model olmalısınız.

Referans Kaynak: SafeKids.com (10 Rules for Safe Family Cell Phone Use)

Düşüncelerinizi Yazın