Çocukları Spor Yapmaya Teşvik Etmenin Yolları

Çocuğunuzu Fiziksel Olarak Aktif Olmaya Teşvik Etmenin 11 Yolu

Ebeveynler, çocuğun daha fiziksel olarak faal olmasına yardımcı olmakta önemli bir rol oynayabilir. Peki bunları biliyor musunuz?

– Her 3 çocuktan sadece 1’i fiziksel olarak her gün aktiftir.
– Spor uygulamalarında, oyunlarda ve beden eğitimi derslerinde harcanan zamanın yüzde 50’sinden azının bedensel etkinlik olarak değerlendirilmesi için yeterli miktarda hareket gerektirir.
– Çocuklar ve gençler, günde 7 saatten fazla zamanı televizyon izleyerek, bilgisayar karşısında, telefonla oynayarak ve diğer elektronik cihazlarla geçiriyorlar.
– Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 3 çocuğun 1’i aşırı kilolu veya obez.

Peki çocuklarımızı fiziksel olarak aktif olmalarını sağlamak için ne yapılması gerekiyor. İşte bunu başarmak için uygulayabileceğiniz 11 yöntem:

Çocuk doktoru ile konuşun: Çocuk doktorları, çocuğunuza fiziksel aktivitenin sağlık açısından neden önemli olduğunu anlatabilir ve bunu iyi anlamasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzun doktoru aynı zamanda onun için en iyi spor ve etkinlik konusunda da önerilerde bulunabilir.

Eğlenceli bir etkinlik bulun: Çocuğunuzun eğlendiği bir spor dalı bulmasına yardımcı olun. Etkinlikleri ne kadar çok seviyorsa kendi seçeceği spor faaliyetlerini de sevecektir. Çocuğunuzun yaptığı spora tüm ailenin katılımını sağlayın. Bu birlikte vakit geçirmenin en iyi yoludur.

Gelişimsel açıdan uygun bir etkinlik seçin: Örneğin 7 ya da 8 yaşındaki bir çocuk ağırlık kaldırmaya veya 5 kilometrelik bir yürüyüş yapmaya hazır değildir. Fakat futbol, bisiklet sürmek ve yüzmek gibi eğlenceli aktiviteler ona en uygun olanlarıdır.

Planınızı önceden hazırlayın: Çocuğunuzun egzersiz için elverişli bir zamanı ve yeri olduğundan emin olun. Onu aktivitelere teşvik etmeden önce birlikte plan yapmaya özen gösterin.

Güvenli bir ortam sağlayın: Çocuğunuzun spor yapacağı ekipmanların ve seçilen spor ya da etkinlik alanının güvenli olduğundan emin olun. Ayrıca çocuğunuzun spor kıyafetlerinin de rahat ve ilgi duyduğu alana uygun olduğundan emin olmalısınız.

Aktif oyuncaklar sağlayın: Küçük çocuklar özellikle toplara, atlama iplerine ve diğer aktif oyuncaklara kolaylıkla erişmek isterler. Bunu sağlamak tamamen sizin ellerinizde.

Bir rol model olun: Düzenli olarak spor yapan ebeveynler çocuklarına örnek olmayı baştan başarmış kişilerdir. Zira anne ve babasının spor ya da fiziksel aktivite yaptığını gören çocukların bunu yapma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Çocuğunuzla oynayın: Çocuğunuza spor yapmayı sevdirmek için onunla birlikte oynayın. Yani kısaca ona yeni bir spor öğrenmesini sağlayın.

Televizyonu kapatın: Çocuğunuzun televizyon izlemesini ve bilgisayar kullanmasını sınırlayın. Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklar için her gün TV, video, bilgisayar ve video oyunları da dahil olmak üzere toplam 1-2 saatlik süre önermektedir. Daha fazla fiziksel aktivite için bu sınırlamaların yapılması gereklidir.

Egzersiz yapmak için zaman ayırın: Bazı çocuklar ev ödevleri ve müzik dersleri nedeniyle egzersiz yapmak için vakit bulamayabilirler. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmalarını sağlamak için onlara zaman ayırmaları konusunda yardımcı olun.

Abartmayın: Çocuğunuz fiziksel aktivitelere hazır olduğunda, ona vücudunun ara sıra dinlenmesi gerektiğini söylemeyi unutmayın. Çocuğunuz egzersiz ve fiziksel aktivite sırasında zarar görmemelidir. Bu gerçekleşirse, çocuğunuzu yavaşlatın ya da daha az hareketli etkinlikler yapmaya teşvik edin. Her etkinlikte olduğu gibi aşırıya kaçmamak her zaman önemlidir. Çocuğunuzun kilosu ortalama ve kabul edilebilir bir seviyenin altına düşürse veya egzersiz, okul ya da diğer etkinliklere yönelmeye başlarsa, çocuğunuzun doktoru ile tekrar konuşun.

Önemli Hatırlatma

Dengeli bir diyetle birlikte egzersiz, sağlıklı ve aktif bir yaşamın temelini oluşturur. Bu, obez olan çocuklar için daha da önemlidir. Ebeveynlerin yapabileceği en önemli şeylerden biri, çocukların erken yaşlarda sağlıklı kalmalarını sağlayacak alışkanlıklar edinmelerini sağlamaktır. Başlamak için hiç bir zaman geç değildir. Bugün sağlıklı yaşam için neler gerektiğini çocuğunuzun doktoruna sorarak öğrenebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yazın