Cillte Yaşlanma

Ciltte Yaşlılık Belirtileri ile Mücadele Etmenin Yolları

Çoğumuz, herhangi bir cilt bakım ürününü kullandığımızda cildin yaşlanmasını önleyebileceğimizi düşünüyoruz, ancak bu doğru değil. Ciltte yaşlılık belirtilerini önlemek için cildimize önceden olduğundan daha iyi bakmamız gerekiyor. Bunun için de bize en uygun cilt ürünlerini tercih etmeliyiz.

Kozmetik uzmanı Dr. Dinyar Workingboxwalla, yaşlanma belirtileri ile mücadele ederken cilt bakımının nasıl ve hangi ürünler ile yapılması gerektiğini “Mükemmel cilt ve saç bakımı için kapsamlı kılavuz” isimli kitabında açıklıyor.

İşte kitaptan bir alıntı:

“Cilt bakım ürünleri, kırışıklıkların, kırılmaların görünümünü azaltmak, cilt tonunu aydınlatmak, kuruluğu ve tahrişi gidermek için oldukça etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Sorun ise aralarında seçim yapabileceğiniz çok sayıda ürün olması. Bunları seçmek sizin için bunaltıcı derecede zor olabilir.”

Beauty Unleashed: A Comprehensive Guide to the Perfect Skin & Hair (Dr. Dinyar Workingboxwalla)

Bu yazımızda ciltte yaşlılık belirtileri ile mücadele etmek için yardımcı olacak bazı bilgiler bulabilirsiniz. Şimdi gelin her gün kullanmanız gereken ürünlerin neler olduğuna bir göz atalım.

Günlük Rutin Cilt Bakımı

Araştırmalar, cildinizdeki hücreler de dahil olmak üzere vücudun her bir parçasının öngörülebilir döngüsel izleri takip ettiğini gösteriyor. Cilt hücreleri geceleri, gün boyunca yaptıklarından farklı işlev görüyor. Bu nedenle sabah cilt bakım rutininin gece yapılandan farklı olması gerekir. Şimdi uyandıktan sonra yapmanız gereken cilt bakımından bahsedelim.

Sabah Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Gündüzleri cilt hücreleri güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için koruma moduna girer. Öğleden sonra ise bu koruma zirveye ulaşır ve daha fazla sebum (yağ bezelerinin oluşturduğu koruyucu salgı) üretmeye başlar. Bu yağlı madde cildin yüzeyine antioksidan sağladığı gibi güneş ışınlarının ve kirliliğin zararlı etkilerini engellemeye yardımcı olur. Cilt yüzeyinin pH seviyesi gün boyunca daha yüksektir. Bu sayede cilt bakterilere karşı savunmaya geçer. Bu sebeplerden dolayı, sabah cilt bakımı yapmaya önem vermelisiniz.

Adım 1: Cildinizi Temizleyin

Gece boyunca cilt hücrelerinin ürettiği metabolik atıkları çıkarmak için, cildinizi uygun bir temizleyici ile temizleyin. Yaşlılığın ilk belirtisinin görüldüğü boynunuzu temizlemeyi unutmayın.

Adım 2: Cildinizi Yıkayın

Temizlendikten sonra yüzünüzü likit cilt yıkama ürünleri ile yıkayın. Alkali içerikli ürünler cildinizde kalıntı bırakabilir. Bu cildin doğal koruyucu bariyerine zarar verir ve nemin hızlı bir şekilde buharlaşarak dış etkenlere karşı savunması bırakır. Bu nedenle kullandığınız ürünün pH değerini kontrol etmelisiniz. Mevsimsel değişimlere uygun olan ürünlerle yüzünüzü yıkamaya dikkat edin. Cildiniz kışın kuru ise kuru ciltler için, yazın yağlı ise yağlı ciltler için olan ürünleri kullanın. Doğru ürünleri kullandıktan sonra cildinizdeki değişikliği fark edeceksiniz.

Adım 3: Nemlendirin ve Koruyun

Tonik’i neden atladığımı merak ediyor olmalısınız. Günümüzde temizleyicilerin neredeyse tamamı pH dengeli olduğu için artık tonik kullanmak gerekmiyor. Ölü cilt hücrelerinin en üst tabakasını tonik ile çıkarmak istediğinizde nemi tutan lipidleri sıyırarak tahrişe ve renk değişikliğine neden olabilir. Bu da cildin ışığa daha duyarlı olmasına neden olur.

Cilt nemlendirme herkes için önemlidir. Cilt dokunuz ne kadar pürüzsüz ise cildinizin parlaklığı o kadar iyi görünür. İyi bir nemlendirici sadece cildinize fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda ince kırışıklık çizgilerinin görünümünü yumuşatır. Çok kuru bir cildiniz varsa bunun için iki kat fazla çaba sarf etmeli ve içerik bakımından zengin kaliteli nemlendirici krem kullanmalısınız. Satın alacağınız nemlendirici E vitamini, seramidler, uçucu yağ asitleri gibi cilt yumuşatıcı özelliklere sahip bileşenler içermelidir.

Adım 4: Cildinizi Güneşten Koruyun

Dışarıya çıkmadan 10-15 dakika önce güneş kremi uygulayın. UV ışınlarını engelleyen, deriye doğrudan nüfuz ederek koruyabilen, cilt hasarına, kırışıklıklara, lekelere ve deri renk değişimlerine karşı savaşabilen güneş kremlerini seçin. Eğer satın alacağınız ürünün etiketinde su geçirmez olduğu yazıyorsa bile, terleme veya havuzdaki su nedeniyle vücudunuzdan akabilir. Vücudunuzu mümkün olduğunca güneşten korumak için belli aralıklarla güneş kremi sürmeye devam edin. Unutmayın! Hiç bir güneş kremi yüzde yüz koruyucu değildir. Güneş ışığı, ne kadar çabalarsanız çabalayın mutlaka cildinizi etkiler.

Adım 5: Makyaj (İsteğe Bağlı)

Makyaj yapacaksanız mineral içerikli makyaj malzemeleri kullanmanızı öneririz. Bu ürünler renkli minerallerden ve doğada bulunan ultramarin pigmentlerden yapılır. Yüksek mineral içerdiğinden, bu tür makyaj ürünleri zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca doğal anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Cilt dokusu hassas veya sivilce sorunu olan kişiler de bile mükemmel etki gösterir. Mineralli makyaj malzemeleri güneş ışığını ayna gibi yansıtarak SPF15- SPF20 etkisi gösterebilir. Bu nedenle dışarıya çıkmadan önce makyaj yapmak iyi bir fikirdir. Yaşı deriler için mineral makyaj ince bir şekilde uygulanmalıdır. Diğer makyajlardan farklı olarak, mevcut kırışıklıkları ve çizgilerin kapatılmasını sağlayabilir.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Uyurken vücudumuz sindirim ve beyin aktivitesi gibi pek çok işlevi kapatır. Böyle onarım ve yenileme süreci başlayabilir. Bu yenileme işlemi cildimiz de dahil olmak üzere tüm vücudumuzu kapsar ve her organı etkiler. Uykunun sağlık için önemli olmasının nedeni de budur. Geceleri kan akışı artar, hücreler cildi daha fazla besleyen maddeler ve enerji taşır. Cildin pH değeri düşer ve enzimler cildin onarılması için daha aktif hale gelir. Gece cilt bakımı uykudan hemen önce yapılmalıdır. Cildin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, nem ve hidrasyonu sağlayarak doğal yenilenme sürecini destekleyecek şekilde planlanmalıdır.

Adım 1: Cilt Temizliği

Sabaha kıyasla gece cilt temizliği daha çok özen ister. Zira gün boyunca cildimizde toz, mikroplar, ölü cilt hücreleri, kirletici maddeler ve cilde zararlı olan tüm yan maddeler toplanmıştır. Tüm bunlara bir de gündüz yapılan makyaj ve kullanılan güneş kremi eklendiğinde cildimiz adeta bir çöplükten farksız hale gelmiştir. Bu nedenle gece cilt bakımı yapmadan önce sabah rutininde uyguladığımız temizleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Adım 2: Gözlerinizin Çevresini Nemlendirin

Göz çevresindeki cilt yağ üreten bezler içermez. Bu yüzden göz çevresi cildimiz kadar nemli kalamaz. Bunu sağlamak için yüz nemlendiricisi kullanmak yerine göz jelleri kullanmalısınız. Bunlar hassas göz çevreleri için daha güvenli ve daha az rahatsız edici maddeler ile yapılır. Kaz ayaklarınız varsa peptid üreten jel içeren bir kolajen kullanabilirsiniz. Göz altlarında siyahlıklar varsa soya, badem, papatya, antioksidan, E vitamini, A vitamini ve uçucu yağ asitleri içeren krem kullanmalısınız.

Adım 3: Tazeleyici Bakım

Gece cildiniz yenilenmeye başlar. Son derece önemli olan bu işlevin düzenli çalışması için iyi bir krem kullanmak gerekir. Kaliteli bir gece kremi;

  • Antioksidanlar ve uçucu sağ asitleri bakımından zengindir
  • Cilt tonu korumasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır
  • Esnekliği artırır ve kolajen oluşturur
  • Deri hücrelerini yeniler
  • İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Satın alacağınız gece kremi yukarıda belirtilen özelliklerin hepsine sahip değilse, farklı özelliklere sahip iki krem almanız gerekebilir.

Referans Kaynak: Dinyar Workingboxwalla (Beauty Unleashed: A Comprehensive Guide To Getting Perfect Skin And Hair)

 

Düşüncelerinizi Yazın